Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

kalki   

Ja obecnie czytam:

H. Samsonowicz, Życie miasta średniowiecznego, Poznań 2006. [bodajże wydanie II]

W najbliższym czasie zabieram się za ruch krucjatowy - tematyka zajęć. Dlatego pewnie, trafi na Dzieje Wypraw Krzyżowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Cos w tym jest,bo mam prenumerate i jakos nie nawoluja do kolejnych wplat.A w sumie szkoda :(

To sie przy okazji o taka ksiazke spytam:

Stephen Thurnbull "Krol w rekach samurajow":

http://www.gandalf.com.pl/b/krol-w-rekach-samurajow/

Tez seria Ospreya,ale zupelnie nie mam pojecia jak to wyglada.Moze ktos juz czytal lub przegladal?

Pozycja wydana przez Astrę jest spoko. Astra wydaje serię Ospreya Raid, czyli Akcja i idzie im całkiem dobrze. Trudno powiedzieć czy uda im się wydać więcej niż 5 tytułów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Wczoraj, podczas pobytu w księgarni "Avalon" wpadły mi w oko "Bitwy polskiego września" Apoloniusz Zawilskiego. Książkę tą widziałem dużo wcześniej, w "Empiku" w Lublinie, lecz jej format był adekwatny do ceny :( , tedy poprzestałem tylko na przewertowaniu. Jednak wczorajsze, zauważone przez mnie wydanie było miniaturą dawnego (chodzi o format, a nie o objętość), a cena sugerowana publikacji wynosiła 29,90 zł, to posiadając przy sobie kartę na dodatkowy rabat 11% nie zawahałem się ani chwili :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Wczoraj, podczas pobytu w księgarni "Avalon" wpadły mi w oko "Bitwy polskiego września" Apoloniusz Zawilskiego.

Książka co prawda trochę przyciężka ale jak do tej pory nikt się nie pokusił o bardziej aktualne i równie szczegółowe przedstawienie kampanii wrześniowej. Ciekawostkom cenowym wydawnictwa "Znak" i tak nie ma końca. Bowiem prócz wydań kieszonkowych, których cena oscyluje w granicach 3 dyszek do sprzedaży w sieci marketów "Słowik" ;) trafiły "Bitwa o Anglię " Bungaya i "D day" Beevora za niecałe 23 złote ! I to w pełnym formacie, w twardej oprawie i z obwolutą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Lecę do księgarni i... ?

Ukazała się właśnie nowa książka Pawła Zyzaka, "Gorszy niż faszysta"... nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka; http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Gorszy_niz_faszysta_-_Pawel_Zyzak

... i nie ma jej już na półce. Pani oznajmiła że ostatni egzemplarz nabył klient przed paroma chwilami.

Ze wstępu do książki Sławomira Cenckiewicza;

„Książka Pawła Zyzaka pozostanie na zawsze ważnym świadectwem czasów ograniczania swobody wypowiedzi, a nawet naukowych poszukiwań w III Rzeczpospolitej. Jest ona również zapisem społecznej choroby, której charakterystycznym objawem jest »abdykacja rozumu«. Co najsmutniejsze choroba ta dosięgła przede wszystkim środowiska opiniotwórcze i intelektualne – dziennikarzy, naukowców i artystów. Jedni brutalnie i ad personam atakowali 24-letniego magistra historii, drudzy z kolei nie wytrzymali presji mediów i przyłączyli się do nagonki, której celem był już nie tylko Zyzak, ale również jego naukowy opiekun, Uniwersytet Jagielloński i IPN. Do rangi smutnego symbolu tej historii urasta zachowanie części profesury jednej z naszych uczelni wyższych, która na drwiny Wałęsy z nazwiska Zyzaka zareagowała salwą śmiechu. Pusty rechot zastąpił debatę w murach uczelni. Bez wątpienia Zyzak podjął się trudu opisania »spraw zwycięskich« – jak określił to Nietzsche w zasadach swojej praktyki wojennej – ale w demokracji jego wybór powinien zostać uszanowany, a przez swoją wyjątkowość nawet doceniony. Stało się inaczej, i właśnie o tym jest ta ważna książka”. [w:] http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Gorszy_niz_faszysta_-_Pawel_Zyzak

I w zasadzie nie wiem o czym będzie ta książka? Jedni powiadają że jest to historia IPN, do czasów kiedy Tusk [zły] przejął władzę w RP i stara się czynami swych członków bić IPN w każdy możliwy sposób, inni że jest to polemika Zyzaka z dziennikarzami "Żydowiny", jeszcze inni że jest aksjologicznie neutralna.

Książkę kupiłem z obowiązku, żeby przeczytać, ale coś mi się zdaje że mogłem lepiej zagospodarować te ileś zł, choćby na nową rozprawkę Sołonina. Inna sprawa że Zyzaka biografia o Wałęsie wcale nie jest jakąś szczególnie ciekawą -a wręcz nudną, podobnie zresztą jak Domosławskiego o Kapuścińskim, który nie tyle oczernia swego dawnego "mistrza" ile pisze od rzeczy, porusza nieistotne części z życiorysu, a skupia się tylko w niewielkim stopniu na dorobku intelektualnym pana Ryszarda... nie wspominając że poza walorami literackimi Kapuściński to wzięty fotograf - o czym Domosławski prawie wcale nie wspomina.

Cóż takie czasy, jest w modzie pisać biografie słynnych. Rzecz w tym że najczęściej książki te nie wznoszą się więcej niż nad miano "poradników domowych".

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Aktualnie czytam książkę Lepanto 1571 Leszka Podhorodeckiego.

HB-ek ?

Bo jeśli tak, to jest w moich planach czytelniczych. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Od Targów na tapecie:

Olecki J., Wojenne tajemnice Warszawy i Mazowsza. Przewodnik inny niż wszystkie, t. II, Warszawa 2011, ss. 120.

A dzisiaj złapałem, kompletnie przez przypadek:

Szczepłek S., Mecze, które wstrząsnęły światem, Warszawa 2011, ss. 316 - od 1872 r. aż po czasy dzisiejsze, bardzo sprawnie napisane, czyta się błyskawicznie, dla kogoś zainteresowanego historią futbolu świetna rzecz, co ciekawe "Polityka" ma zamiar wydać łącznie jedenaście różnych tomów poświęconych historii piłki nożnej: http://skleppolityki.pl/pl,product,9369975,kolekcja,pilkarska,zlota,jedenastka,tomy,1,11.html

Patrząc po tytułach i czytając krótkie opisy w paru przypadkach zapowiada się świetna lektura.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Policja miejska w Sanoku w okresie autonomii 1867-1918" Stanisława Dobrowolskiego wydaną przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Ku memu zaskoczeniu jest ona interesująca. Przede wszystkim dlatego, że jest taka "życiowa", można z niej wiele dowiedzieć się o XIX wiecznym Sanoku, życiu miejskim itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Zyzaka odradzam. Zbiór skrajnie prawicowych ocen i dywagacji [W wielkim skrócie: Wszystko co dobre to sprawka Alika i Jarka, wszystko co złe, wiadomo kogo]. Autor nawet nie próbuje być aksjologicznie neutralny... szkoda tylko przeszło 500 stronic papieru. Doczytałem do połowy i rzuciłem w kąt. Niskie loty literackie, przypominające wpisy na blogu europosła Czarneckiego [którego dla rozrywki czytuję regularnie].

Natomiast w chwili obecnej nic nie czytam. Sama posucha na półkach panuje. Nowika miałem odświeżyć, ale nie ma potrzeby. Proces Traugutta rozpostarty i nie dokończony. Biografia Prądzyńskiego autorstwa Blocha, kurzem zaleciała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

A ja finiszuję już, w zasadzie to raz jeszcze doczytuję, książkę Dušana Třeštíka Powstanie Wielkich Moraw. Morawianie, Czesi i Europa Środkowa w latach 791-871 (2009).

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponownie przeglądam ciekawą książkę "Straszliwi zbójnicy z Bieszczadów i okolicy" Roberta Bańkosza. To opowieść o beskidnikach, legendy m.in. o najsłynniejszym karpackim zbóju Fedirze Hołowatym -to ten, który stworzył pierwszy karpacki "komiks" list z pogróżkami wysłany do mieszczan w Bardejowie (1493 r), Janosik u niego to rzemiosła mógł się uczyć, braciach Doboszach. Książka jest oparta w jakiejś tam mierze na zachowanych materiałach źródłowych, "Prawem i Lewem", "Regestrze złoczyńców grodu sanockiego",ludowych podaniach. Czyta ja się świetnie, fajna też lektura dla dzieci. Książka została wydana w ramach projektu, jest też w pdf http://pawuk.pl/wp-content/uploads/2011/03/straszliwi_zbojnicy...-1.pdf

Książka jest bogato ilustrowana, polecam jej przeglądnięcie wszystkim miłośnikom regionu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Mogę polecić artykuł poświęcony postaci generała Karola Kaczkowskiego, autorstwa Marka Wagnera, pt. Generał Karol Kaczkowski jako szef wojskowej służby zdrowia w powstaniu listopadowym 1830/1831 r., [w:] Studia Historyczno-Wojskowe, T. 1 - 2006, Siedlce 2007.

Wypada również wspomnieć o trzech szwedzkich lekarzach [sitlle, Bergh, Stenkula] [stille S. J., Podróż do Polski, Warszawa 1985], którzy z narażeniem życia udali się z Lund do Warszawy służyć pomocą rannym i chorym w 1831 r.

O porządnym Prusaku von Willisenie, który miesiącami walczył o poczciwy i obiektywny głos na łamach rodzimych miesięczników/kwartalników wojskowych, tocząc nierówny spór niemal z całą świtą "jeneralstwa" pruskiego.

A czy ktoś jeszcze pamięta meklemburskiego oficera Langermanna, który dowodził m.in. 2 pułkiem strzelców konnych, odznaczając się w starciach pod Rudkami, Ostrołęką, Siedlcami i Sochaczewem! ?

Pozdr.

Marcin

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Wszystkie testy faktograficzne zaliczone więc, mogę przeczytać coś dla przyjemności, bez zbędnej presji ze strony prowadzących. Dlatego też, teraz biorę się za:

Michael McCormick, Narodziny Europy. Korzenie gospodarki europejskiej 300-900,Warszawa 2007.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.