Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Terry Pratchett i I tom z serii Świat Dysku.

Też przeszłam przez tę grypkę. Zanim wyzdrowaiłam pochłonęłam wszystko co było do pochłonięcia w bibliotece. Muszę przyznać, że to zacna i przyjemna choroba. Bawiłam się nieźle ale przyszedł czas powrotu do rzeczywistości. Pozostał mi w pamięci tylko ból przepony ze śmiechu.

Edytowane przez lucyna beata

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Kochanek Wielkiej Niedzwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego.

Kolejny ra, bo to rzecz genialna,ale tym razem tak chwycilo,ze postanowilem sobie dorobek pana Piaseckiego skompletowac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
emigrant   

"Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda, książka minimalnie trudniejsza w odbiorze niż ta pierwsza, ale naprawdę genialna, uważana za najlepszą w karierze tego nietuzinkowego artysty.

Nie wiem co tam znalazłeś trudnego w odbiorze. Ja swego czasu te książkę polknąłem za jednym podejściem sam nie wiem kiedy. Czyta sie świetnie. Błyskotliwa, złośliwa kiedy trzeba, napisana żywym językiem (chyba tylko Eustachy Rylski pisze bardziej fascynującymi frazami), pełna genialnych konkluzji i spostrzegawczości. To się czyta jednym tchem.

Wczoraj skończyłem biografię Mansteina Mungo Melvina, teraz czytam "Nieznaną wojnę Hollywood przeciwko Polsce 1939-45" Obie świetne, ta hollywoodzka jednak jest strasznie przygnębiająca...

Edytowane przez emigrant

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie wiem co tam znalazłeś trudnego w odbiorze. Ja swego czasu te książkę polknąłem za jednym podejściem sam nie wiem kiedy. Czyta sie świetnie. Błyskotliwa, złośliwa kiedy trzeba, napisana żywym językiem (chyba tylko Eustachy Rylski pisze bardziej fascynującymi frazami), pełna genialnych konkluzji i spostrzegawczości. To się czyta jednym tchem.

Emigrancie, czytajmy uważnie ;) Książka świetna, czyta się fantastycznie (małą którą książkę przeczytałem tak szybko, mało którego autora lubię tak jak Tyrmanda), ale w porównaniu z Dziennikami Kisiela jest ciut bardziej wymagająca (co nie znaczy, że jest trudna w odbiorze) dla czytelnika ze względu na chociażby niektóre wywody Tyrmanda. Ja przynajmniej tak to wtedy odbierałem (cztery lata temu... a w zasadzie prawie pięć).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

pełna genialnych konkluzji i spostrzegawczości.

A która wersje czytasz? Tę uzupełnioną po latach o owe genialne konkluzje i spostrzegawczości? Czy wersję pierwotną?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jasienicy "RON-Dzieje agonii" po raz kolejny walkuje pod katem Sasow.Wlos na glowie staje,jakie to nieaktualne wypociny.

Nie rozumiem Mariuszu czemu wałkujesz "nieaktualne wyopociny" skoro na temat upadku Polski masz o wiele lepszą pracę pana Adama Wolańskiego-co prawda jeszcze starsza i zawiera nieścisłości-prawdę powiedziawszy należałoby napisać nową pracę na temat wojny 1792 ale na początek jest dobra, wiele liczb i faktów.

Z kolei Powstanie kościuszkowskie opisuje zbiór pod tytułem: Powstanie kościuszkowskie, Dzieje militarne(2 tomy), red. T. Rawskiego.

O konfederacji barskiej jedyne opracowanie skrobnął Konopczyński-ale znając jego nierzetelność w przedstawieniu bardziej znanej mi historii w "Dzieje Polski nowożytnej" mam wątpliwości co do jego warsztatu historycznego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powyciągałam z "półki wojennej" kilka książek. Wśród nich jest ciekawa jak okazało się publikacja "Materiały z konferencji Znaki Pamięci IV - w 95. rocznicę bitwy gorlickiej 02.05.2010 r." wydaną przez Stowarzyszenie Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji Crux Galiciae". Cztery artykuły są poświęcone projektantom cmentarzy i cmentarzom, pozostałe: 1 dywizji piechoty gwardii w bitwie pod Gorlicami, austro-węgierskim fortyfikacjom w Galicji i zniszczeniom Gorlic. Przed chwilą skończyłam czytać ten który mnie szczególnie zainteresował (sugestywne zdjęcia archiwalne)czyli "Ziszczenia Gorlic podczas bitwy gorlickiej i powojenna odbudowa" Andrzeja Ćmiecha. Moim zdaniem ta książka powinna znaleźć się w każdej biblioteczce miłośnika regionu. Można ją nabyć w informacji turystycznej w Gorlicach, kosztuje niewiele, bo 18 zł. Kupując ją nie dość, że nabywamy ciekawą książkę to jeszcze przysłużymy się dobrej sprawie. Poszukuję wcześniej wydanych przez Stowarzyszenie publikacji, może mi się uda, nadzieje są jednak nikłe. Nakład "Materiały z konferencji Znaki Pamięci IV - w 95. rocznicę bitwy gorlickiej 02.05.2010 r." to tylko 300 egzemplarzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Z przeklętego raju. Zapiski Górnoślązaków deportowanych w 1945 r. do ZSRS" opr. K. Banaś i S. Rosenbaum - dedykowane wszystkim obrońcom wypowiedzi o "darmozjadach" i tym podobnych.

"Księga Sądu Kryminalnego w Wiśniczu (1629-1665)" opr. i wyd. W. Uruszczuk - trzeba się rozwijać.

W. Best "Die deutsche Polizei"

J. Neufeldt, J. Huck, G. Tessin "Zur Geschichte der Ordnungspolizei"

M. Getter "Zarys organizacji policji niemieckiej w Warszawie i dystrykcie Warszawa w latach 1939-1945", "Rocznik Warszawski", T. IV., 1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Mariuszu czemu wałkujesz "nieaktualne wyopociny" skoro na temat upadku Polski masz o wiele lepszą pracę pana Adama Wolańskiego-co prawda jeszcze starsza i zawiera nieścisłości-prawdę powiedziawszy należałoby napisać nową pracę na temat wojny 1792 ale na początek jest dobra, wiele liczb i faktów.

Z kolei Powstanie kościuszkowskie opisuje zbiór pod tytułem: Powstanie kościuszkowskie, Dzieje militarne(2 tomy), red. T. Rawskiego.

O konfederacji barskiej jedyne opracowanie skrobnął Konopczyński-ale znając jego nierzetelność w przedstawieniu bardziej znanej mi historii w "Dzieje Polski nowożytnej" mam wątpliwości co do jego warsztatu historycznego.

Walkuje to co mam po prostu pod reka.W wiejskiej bibliotece to ja sobie moge siegnac najwyzej po podrecznik uprawy winorosli,albo przygody Asterixa.

"Kadesz 1300 p.n.e." wczoraj nadeslali i juz skonczylem.Faktycznie ladnie przetlumaczone,ilustrowane itd.Tylko mapki jak to w starych edycjach ospreya bywa - niezbyt ciekawe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytam wyjątkowo interesującą książkę w pdf http://chomikuj.pl/george1939/e-booki/polskie/Siedlecka+Joanna/Joanna+Siedlecka+-+Czarny+ptasior,248867957.pdf To "Czarny ptasior" Joanny Siedleckiej, odkłamanie wojennego życiorysu Kosińskiego. Autorka prowadzi śledztwo, w jego wyniku runął mit Kosińskiego i jego powieści "Malowany ptak". Książka była wyjątkowo źle przyjęta przez krytykę, autorkę dosłownie obrzuconą błotem. Dopiero kolejne dziennikarskie śledztwo, tym razem prowadzone przez amerykańskiego dziennikarza i pisarza Jamesa Parc Sloan spowodowało, że uwierzono w jej odkrycia. Oczywiście, Siedleckiej nikt nie przeprosił.

Edytowane przez lucyna beata

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytam wyjątkowo interesującą książkę w pdf http://chomikuj.pl/george1939/e-booki/polskie/Siedlecka+Joanna/Joanna+Siedlecka+-+Czarny+ptasior,248867957.pdf To "Czarny ptasior" Joanny Siedleckiej, odkłamanie wojennego życiorysu Kosińskiego. Autorka prowadzi śledztwo, w jego wyniku runął mit Kosińskiego i jego powieści "Malowany ptak". Książka była wyjątkowo źle przyjęta przez krytykę, autorkę dosłownie obrzuconą błotem. Dopiero kolejne dziennikarskie śledztwo, tym razem prowadzone przez amerykańskiego dziennikarza i pisarza Jamesa Parc Sloan spowodowało, że uwierzono w jej odkrycia. Oczywiście, Siedleckiej nikt nie przeprosił.

A co za rewelacje o Kosinskim pani Siedlecka tam zamiescila?

Skonczylem kolejnego Ospreya "Mongolskie inwazje na Japonie 1274 i 1281".Warte polecenia,autorem jest Stephen Turnbull,a wiec unikalne ilustracje z epoki,ciekawy narrator i sporo detali.Barwne ilustracje tradycyjnie juz spartolil Richard Hook.

Pochwala dla AmerComu,ze troche tej orientalistyki zdecydowal sie w serii wypuscic.

Rano zaczalem "Pamietniki i memorialy polityczne" Adama Jerzego ksiecia Czartoryskiego.

Wprawdzie grubasne i z masa niewygodnie zamieszczonych przypisow,ale bardzo ciekawie pisane.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Skonczylem kolejnego Ospreya "Mongolskie inwazje na Japonie 1274 i 1281".Warte polecenia,autorem jest Stephen Turnbull,a wiec unikalne ilustracje z epoki,ciekawy narrator i sporo detali.Barwne ilustracje tradycyjnie juz spartolil Richard Hook.

Pochwala dla AmerComu,ze troche tej orientalistyki zdecydowal sie w serii wypuscic.

Wypada mi tylko potwierdzić opinię kolegi. Turnbull doskonale wywiązuje się z klarownego przedstawienia złożonego świata samurajów ;) Wszystko wskazuje na to że seria AmerComu dobiega końca. Kupiłem dziś Cambrai 1917, a kolejne zapowiedzi ograniczają się do dwóch tytułów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

"Kadesz 1300 p.n.e." wczoraj nadeslali i juz skonczylem.Faktycznie ladnie przetlumaczone,ilustrowane itd.Tylko mapki jak to w starych edycjach ospreya bywa - niezbyt ciekawe.

To znaczy tak jak pisałem uważam, że z tematyki bitwy pod Kadesz można było wycisnąć zdecydowanie więcej, zwłaszcza o ile dobrze pamiętam zabrakło szerszego wykorzystania źródeł hetyckich.Co do tłumaczenia tego nie oceniam gdyż po polsku nie czytałem - jak będzie okazja to zaglądnę :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wypada mi tylko potwierdzić opinię kolegi. Turnbull doskonale wywiązuje się z klarownego przedstawienia złożonego świata samurajów ;) Wszystko wskazuje na to że seria AmerComu dobiega końca. Kupiłem dziś Cambrai 1917, a kolejne zapowiedzi ograniczają się do dwóch tytułów.

Cos w tym jest,bo mam prenumerate i jakos nie nawoluja do kolejnych wplat.A w sumie szkoda :(

To sie przy okazji o taka ksiazke spytam:

Stephen Thurnbull "Krol w rekach samurajow":

http://www.gandalf.com.pl/b/krol-w-rekach-samurajow/

Tez seria Ospreya,ale zupelnie nie mam pojecia jak to wyglada.Moze ktos juz czytal lub przegladal?

Martinusie,"Kadesz" to straszny staroc,a i tak bylem mocno zaskoczony.Postarali sie z ilustracjami McBrida,facet nawet oryginalna koncepcje wysunal i zdjec w terenie narobil.Nie widzialem jeszcze filmiku,ale dzis zbiore sie na odwage.

Mam pytania jako do osoby w temacie zorientowanej:

1.Czy robil ktos badania porownawcze co do zwrotnosci rydwanow egipskich i hetyckich?

2.Czy faktycznie paryskie badania mumii Ramzesa Wielkiego wykazaly na wiek 60-ciu lat krolewskiego nieboszczyka ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cos w tym jest,bo mam prenumerate i jakos nie nawoluja do kolejnych wplat.A w sumie szkoda :(

To sie przy okazji o taka ksiazke spytam:

Stephen Thurnbull "Krol w rekach samurajow":

http://www.gandalf.com.pl/b/krol-w-rekach-samurajow/

Tez seria Ospreya,ale zupelnie nie mam pojecia jak to wyglada.Moze ktos juz czytal lub przegladal?

Drogi Mariuszu,

zapewniam Cię, że możesz w ciemno kupować pozycję "Król w rękach samurajów". Nie jest to wprawdzie gruba książeczka, bo licząca zaledwie 64 strony, ale w języku polskim nigdzie nie uzyskasz tak pełnego i dobrze opisanego podboju Okinawy. Polecam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.