Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Vapnatak   

Ja już po. :)

Aktualnie mam przed nosem G. Dumezila, Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej, Warszawa 2006.

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jan Himilsbach "Opowiadania".

Po raz ktorys z kolei.Tez historia,tyle ze dolow spolecznych i od podszewki. :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hugh Brogan "John Kennedy"

Grzegorz Kucharczyk "Kielnią i cyrklem"

Thomas Friedman "Świat jest płaski"

3 pozornie nie powiązane ze soba lektury ale rozjaśniające troche aspekty od zawsze mnie interesująće a mianowicie masoneria :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

G.S. Kirk, J.E. Raven, M. Schofield, Filozofia przedsokratejska. Studium krytyczne z wybranymi tekstami, Warszawa-Poznań 1999.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

I. Kant: "Krytyka praktycznego rozumu" i "Krytyka czystego rozumu".

A na "reakcję" do Kanta (tj. coś lekkiego i strawnego): B. Herbert "Sandworms of Dune".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"powszechna historia ustrojów państwowych" Jan Baszkiewicz kończe

natmiast przmierzam się do

"Ostateczna bitwa" Bill Sloan

"Aż do gorzkiego końca" Rolf Hinze

"Kursk.Największa bitwa pancerna.." M.K BArbier

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Czytam obecnie francuskie opracowanie Bressonneta, Etudes tactiques sur la campagne de 1806 (Saalfeld, Iena, Auerstedt), Chapelot, 1909.

Natomiast w biegu przejrzałem pozycję Pana Leśniewskiego o bitwach pod Jeną i Auerstedt. Najprawdopodobniej będzie to lektura całkiem przyjemna w odbiorze, tym niemniej dostrzegłem dwa poważne braki w literaturze francuskojęzycznej. Zastanawiam się bowiem jak Autor ustosunkował się np. do potyczki/bitwy pod Saalfeld z 10 października tj. choćby do raportu generała Sucheta [„Sur le combat de Saalfeld” [w:] Journal des operations du 5e corps.], zebranym w opracowaniu źródłowym do wojny 1806 r., kapitana Foucarta, „Campagne de Prusse”, t.1. <--- tego opracowania wszak jest brak.

Kolejnym, wręcz fundamentalnym niedoborem, jest nie włącznie opracowania Bressonneta: „Etudes tactiques sur la Campagne de 1806 (Saalfeld - Iena - Auerstedt), Paris 1909.

Ostatnie moje pytanie jest natury strat, tj. podłóg czego Autor je zestawił? Czy korzystał z ustaleń Lettowa-Vorbecka?, słabej książki Bonnala czy Colina? Ot, nawet w opracowaniu Aristidea Martiniena, Tableaux, par corps et par batailles, des officiers tues et blesses pendant les guerres de l'Empire (1805-1815), H. Charles-Lavauzelle (Paris) 1899, są tylko [i aż] zestawienia strat podług oficerów uczestniczących w bojach, tym niemniej również i z tego źródła można wyciągnąć ciekawe wnioski jak np. że w starciu pod Saalfeld, 34e regiment d'infanterie de ligne z 2 brygady Reille'a, 1 dywizji Sucheta był najbardziej pokiereszowanym/zaangażowanym w boju, mając m.in. trzech zabitych i trzech rannych oficerów [wszyscy w randze kapitana], a z pułków kawalerii to 9e regiment de hussards, był tym który prowadząc szarże postradał 6 rannych oficerów [w tym jeden kapitan Point , który zmarł z ran 12 października].

Kolega Scharfschütze, który dokładnie "zlustrował" ową knigę, dostrzegł również kilka poważniejszych lapsusów w samym tekście;

Pisze [tj. Leśniewski -b.]' date=' iż Prusacy walczyli w głębokich szeregach pod Vierzehnheilligen i byli masakrowani (tego określenia Autor używa dość często) ogniem francuskim, że Grawert atakował z z wysuniętą prawą flanką, a było akurat odwrotnie, etc, etc.[/quote']

Naturalnie strzelec wyborowy ;) ma racje. Byli bowiem rozłożeni en battaille od Isserstedt przez Vierzehnheilligen a kończąc na Krippendorf.

Mapa załączona przeze mnie poniżej przedstawia sytuację około 10 z rana. Widać wyraźnie rozłożenie Grawerta.

1 baon 34 Ligne, oraz bataillon d’elite wraz z 17 Legere trzymał francuską prawą flankę.

dscf007401.th.jpg

[w:] Bressonnet P., Etudes tactiques sur la campagne de 1806 (Saalfeld, Iena, Auerstedt), Chapelot, 1909.

Podczas gdy dywizja Saint-Hilaire zaangażowana była na północ od lasów Closewitzer i Zwaitzener, V korpus kontynuował natarcie w stronę formacji Tauentziena, w ogólnej osi marszu na Krippendorf.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Nikos Kazantzakis, Kapetan Michał.

Strasznie stare wydanie (1960), nie wiem czy kiedykolwiek książkę tę wznowiono.

Czytałam ją już kiedyś, ale teraz kiedy "tło" akcji mam na wyciągnięcie ręki, lepiej rozumiem zarówno bohaterów powieści jak i dzieje Kandii. Nie wspomnę, że lepiej pojmuję (a przynajmniej staram się ;) ) obecne zachowania Kreteńczyków.

Edytowane przez fodele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.