Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Gniota zawsze można napisać.

No to widzę, że nie tylko ja chciałbym, ale z różnych przyczyn nie przewiduję realizacji planu napisania czegoś. A marzy mi się opracowanie prezentujące różne sylwetki żołnierzy konspiracyjnej Warszawy, z uwzględnieniem postaw społecznych, kondycji psychicznej, sytuacji finansowej... ale do tego potrzebna jest gruntowna wiedza nt. większości aspektów okupacji w Warszawie, znajomość całej masy relacji, przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu psychologii (a przecież już prof. Strzembosz był zdania, że opracowanie od tej strony jest potrzebne). Mam przynajmniej nadzieję, że kiedyś, ktoś...

A tymczasem powoli zapoznaję się z:

Kozłowski H. P., 12 miesięcy przez wiele lat. Wspomnienia z AK i inne, Warszawa 2010, ss. 384 [nie są to typowe wspomnienia, raczej swego rodzaju seria różnych obrazków z życia Autora, od zamachu majowego i spotkania z Marszałkiem, przez okres okupacji i Powstania po wydarzenia z PRLu; tym co mnie szczególnie cieszy, jest całkiem spora ilość informacji nt. okresu od końca Powstania do sierpnia '45, czyli końcówka działalności konspiracyjnej "Radosława"].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Albinosie - twe marzenia to w sumie... raptem kilkanaście opaśnych tomów... :lol:

A ja właśnie przegryzam jako antipasto: Maciej Górny "Przede wszystkim ma być naród. Marksistowskie historiografie w Europie Środkowo-Wschodniej", na śniadanie Zygmunt Zieliński "Katolicyzm w III Rzeszy przed sądami historii", na obiad solidna porcja: D.J. Morgan "The Official History of Colonial Development", na kolację serwuję sobie : Jesco von Puttkamer "Gouverneursjahre in Kamerun", w ramach deski serów zostawiam: J. Darwin "Britain and Decolonization, The Retreat from Empire in the Post War World"

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

I dlatego właśnie nawet nie próbuję wmawiać sobie, że mogę się za to wziąć ;) Choć też nie ukrywam, że mam nadzieję skrobnąć coś na pewien temat za lat parę...

A ja właśnie przegryzam jako antipasto: Maciej Górny "Przede wszystkim ma być naród. Marksistowskie historiografie w Europie Środkowo-Wschodniej"

I jak idzie? Czytałem w ubiegłym roku Między Marksem a Palackym dra Górnego i miałem niezwykle pozytywne wrażenie po lekturze, choć tematyka kompletnie nie moja. Na to Twoje antipasto czaję się od dłuższego czasu i ciągle jakoś nie mogę się zebrać w sobie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Antipasto nie porywa, jednakże to co cenne w tej książce to obszerne zrelacjonowanie historiografii w innych demoludach (głosy niemieckie, słowackie, czeskie, trochę jest o Rumunii) co rzadko nam się trafia w języku polskim.

Solidne i raczej pozbawione ideologicznego zacietrzewienia, raczej styl relacyjny.

No i zacny jest komitet redakcyjny:

Włodzimierz Borodziej

Marcin Kula

Paweł Machcewicz

Andrzej Paczkowski

Tomasz Szarota

Wojciech Wrzesiński

Czytałem w ubiegłym roku Między Marksem a Palackym

Skąd Ci się to bierze Albinosie?

To nader daleko od twych zainteresowań...

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Studia zmuszają człowieka do czytania różnych dziwnych rzeczy ;) Akurat to dość nieoczekiwanie przypadło mi do gustu. Miałem okazję jakiś czas temu być na konferencji, na której był również dr Górny, i jego sposób wypowiedzi, tak pisanej jak i mówionej, jest jak dla mnie niezwykle przyjemny. Stąd i przymierzam się do wzmiankowanej wyżej pracy. A komitet zacny, to fakt. Tak samo jak cała seria "czerwona", która również "niebieska" bywa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Skończyłem "Imperia i Barbarzyńcy" Petera Heathera (ciekawe, co by Vapnatak miał na jej temat do powiedzenia).

Teraz dla zmiany nastroju na tapecie "Specjalne misje bombowców podczas II wojny światowej" Steve'a Darlow'a

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   
Skończyłem "Imperia i Barbarzyńcy" Petera Heathera (ciekawe, co by Vapnatak miał na jej temat do powiedzenia).

A to bym miał do powiedzenia: http://www.historia.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1498:imperia-i-barbarzycy-migracje-i-narodziny-europy-p-heather-recenzja&catid=279:przekrojowe-i-inne&Itemid=905 i nieco szerzej: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=74923 ;)

Natomiast to ja obiję piłeczkę i zapytam, co Ty masz o niej do powiedzenia? ;)

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Mark Sołonin, "Na uśpionych lotniskach"

Geneza klęski sowieckiego lotnictwa 22 czerwca 1941 roku.

Tylko że według autora nie była to klęska, a wygrana, Problem zaczął się , gdy na skutek postępy WH, lotnictwo zaczęło się ewakuować, czyli panicznie uciekać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Natomiast to ja obiję piłeczkę i zapytam, co Ty masz o niej do powiedzenia?

Parę rzeczy by sie zebrało ale nie bardzo wiem gdzie się powymądrzać.

Właśnie skończyłem "Specjalne misje bombowców..." (polecam) i stoję przed dylematem, co teraz. Zostały mi: "Upadek Cesarstwa Rzymskiego" Petera Heathera, "Bitwa o Anglię" Stephen'a Bungay, "Na uśpionych lotniskach" Sołonina oraz Ziemkiewicza "W skrócie". "GRU" Suworowa zostawiam sobie na powrót.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Jestem w trakcie pochłaniania "Barbarzyńców u bram Imperium" pod. red. S. Turleja, Wyd. II, Kraków 2010.

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Dzisiaj kupiłem i od razu przeczytałem książkę prof. Tomasza Jasińskiego, O pochodzeniu Galla Anonima, Kraków 2008.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
=Nord=   

Witam wszystkich! :)

Obecnie czytam biografię, której tytuł jest znany chyba każdemu historykowi drugowojennemu. :P

Mowa o "Hitler 1889-1936 Hybris" Kershawa, szczerze muszę przyznać, że jest to naprawdę bardzo dobra książka. :B):

Edytowane przez =Nord=

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.