Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Vapnatak   

Ostatnio mam maraton. Kończę Collinsa "Hiszpanię w czasach Wizygotów", zaczynam "Europę rzymską" pod red. Bisphama, po drodze "Wczesne średniowiecze" pod red. McKittericka oraz "Barbarzyńców u bram imperium" pod red. Turlei.

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Pewne posty zachęciły mnie dziś do tego, żeby, po latach, sięgnąć do Kaliguli Augueta.

Kto zna, ten wie, że to mądra książka jest, kto nie, jak przeczyta, do takiego samego zdania dojść musi... :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

No jak to puella, ja zawsze byłem wobec Ciebie uległy... :)

A książki hmmm... są dobre! ;)

Prawie wszystko o barbarzyńcach, jedna o wczesnym średniowieczu, kolejna zaś... o! to Ciebie powinna zainteresować, o Rzymie! ;) A ściślej rzecz ujmując jest to drugi już tom z oksfordzkiej serii "Zarys historii Europy", w którym wypowiadają się anglosascy badacze, tak historycy jak i archeolodzy, o dziejach Imperium Romanum. 10 rozdziałów, każdy innego autora, poświęcony innemu zagadnieniu. Niebawem napiszę recenzję tej pozycji. Zapowiada się nieźle, ale co będzie dalej, strony pokażą. :)

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A ja powoli zanurzam się w dzisiejszy zakup:

Kula M., Mimo wszystko bliżej Paryża niż Moskwy, Warszawa 2010, ss. 712.

Najkrócej mówiąc, książka o Francji, PRLu, historykach. Książka o tym, jaką rolę dla polskich historyków w okresie PRLu (choć Autor wychodzi już od okresu międzywojennego) odgrywał Paryż. Całość oparta o pracę Patryka Pleskota, ucznia prof. Kuli, własne doświadczenia życiowe i badawcze oraz listy jego rodziców (Witolda Kuli i Niny Assodobraj-Kuli) uzupełniane listami Bronisław Baczki, Jerzego Jedlickiego, Barbary Skargi czy też Aleksandra Gieysztora. Sam Autor nazwał to "ego-historią". Zdaje sobie przy tym sprawę, że klasyczna historiografia uzna ją za klasycznie nienaukową, a nawet za zbrodnię na niej samej. Ale też prof. Kula nie ukrywa, że jest na takim etapie, gdzie nie potrzebuje pisać czegoś klasycznie naukowego, pisze to co sprawia mu przyjemność. Jest to rzecz jasna lekka przesada, tudzież nadmierna skromność, ale fakt faktem, pozycje okołohistoryczne czy też może nienaukowe, oparte na własnym doświadczeniu, wychodzą Autorowi co najmniej świetnie. Co dla mnie, jako wiernego wyznawcy kulologii, jest czymś bezwzględnie oczywistym. Jakby nie patrzeć grubo ponad trzy lata jestem pod urokiem prof. Kuli. Zaczynająca się lektura zapewne pogłębi jedynie moje fanatyczne niemalże uwielbienie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Jest, mam, trzymam w ręku! :) Prawdziwa "świeżynka" z Uniwersytetu Jagiellońskiego: "Świat rzymski w V wieku" praca zbiorowa pod red. R. Kosińskiego i K. Twardowskiej (2010). Co prawda jeszcze nie czytam, ale tę niewątpliwą satysfakcję zostawiam sobie zaraz na po Nowym Roku... (jak wytrzymam!) :)

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Pod choinką znalazłem książkę pułkownika dyplomowanego Stanisława Rutkowskiego, "Obrona Kijowa. Ćwiczenia i wykłady taktyki stosowanej na przykładach historycznych wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku", Warszawa 1932. W.I.N.-Wyd.

Dziadek mnie mile dziś zaskoczył. Dyskutujemy nad niezwykłą przejrzystością wywodu historycznego. Sama metodologia to kwiat tamtych lat! Nie ma chaosu, jest A i jest B a zawsze gdy to dodać wychodzi C.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

I stare i nowe :)

Mieczysław Popławski Bellum romanum. Skralnośc wojny i prawa rzymskiego, Lublin 1923 choć nie wiem na ile to jeszcze aktualne ;)

Mary Beard Pompeje. Życie rzymskiego miasta, Poznań 2010

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   

Antony Beevor : D-Day ,

jestem na 113 stronie - warto wspomnieć że książka ma niecałe 600 ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GP_mars   

Henry Kissinger "Dyplomacja".

Kiedyś czytałem pożyczone. Obecnie nabyłem i czytam. Lektura solidna - a czasu mało więc brnę powoli. Nie dlatego, że źle napisana. Wręcz przeciwnie. Kissinger nie pisze w sposób - to dobrze, to źle. Jego historia nowożytnej (głównie współczesnej) dyplomacji to rzadko spotykany przykład doskonale prowadzonej analizy mocnych i słabych stron. Wkrótce po zaczęciu lektury trafi się tu na porównanie dyplomacji Teddiego Roosevelta i Roberta W. Wilsona - i od razu opad szczeny gwarantowany. Spojrzenie ciekawe. Wnioski, choć nieraz kontrowersyjne, to jednak wymagające przemyślenia.

I to zmuszanie czytelnika do analizy - kwestionowania lub akceptowania wniosków Kissingera w oparciu o własną wiedzę historyczną - jest największą zaletą tej książki. I cholernie męczy sprawiając, że nie da się tego szybko czytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gp_mars - doskonały wybór.

Ja zaś nabyłem w antykwariacie Six. F. A. Die politische Propaganda der NSDAP im Kampf um die Macht (Heidelberg 1936)

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.