Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

jak na Rosjanina to ta książka jest świetna

A czy Rosjanie nie maja całkiem niezłej literatury?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

A ja właśnie czytam Dziennik W.M. Zawadzkiego w opracowaniu J. Mierzwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tatar   
jak na Rosjanina to ta książka jest świetna

A czy Rosjanie nie maja całkiem niezłej literatury?

Powiedziałem to raczej ironicznie, rzekłbym: "pseudopatriotycznie" :):D

Literatury rosyjskiej nie czytuję, "Wojna i pokój" to jedna z nielicznych chyba.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Alfred Price "Ostatni rok Luftwaffe. Maj 1944 - maj 1945"

Może ciutek chaotycznie napisana, ale i tak sprawia frajdę

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Czytam obecnie fascynującą historię ołówka, autorstwa Henryego Petorskiego tj. The Pencil: A History of Design and Circumstance.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

No proszę nawet ołówek doczekał się własnej monografii ;).

A ja z kolei czytam "Hitler, Niemcy i ostateczne rozwiązanie" Iana Kershawa, czyli zbiór jego artykułów dotyczących tej kwestii napisanych od lat 80. do tych pisanych już w XXI w.

Interesująca lektura, ale nawet jemu, było nie było niezłemu znawcy zagadnień związanych z III Rzeszą zdarzają się stwierdzenia tupu, że Kraków został stolicą GG ponieważ (uwaga) był w jego centrum ;), no może gdyby wcielić do GG Słowację i kawałem Protektoratu to na biedę by się zgadzało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Aktualnie na tapecie:

Barykady Powstania Warszawskiego 1944, red. Śreniawa-Szypiowski R., Warszawa 1993, ss. 464 [czytam już po raz kolejny, ale to akurat jest pozycja z gatunku tych, które czyta się wybranymi fragmentami, w zależności od aktualnych potrzeb/zainteresowań; dla zainteresowanych przebiegiem działań powstańczych na poziomie batalionów/kompanii/plutonów/drużyn, pozycja podstawowa];

Giggs R., Lovejoy J., Giggs. The Autobiography, London 2006, ss. 394 [jedna z kilku książek opowiadających historię "Walijskiego Czarodzieja", bez wątpienia jednej z największych legend Manchesteru United a przy okazji piłkarza, jakich na świecie zostało niewielu];

Kultura i Społeczeństwo, nr 3/2009, ss. 248 [temat przewodni "Przestrzenie pamięci", sporo interesujących artykułów nt. funkcjonowania historii w dzisiejszym świecie].

Wszystko to w oczekiwaniu na materiały dt. "Czaty", zamówione w Gabinecie Rękopisów BUWu... aż mnie kieszeń boli, jak pomyślę o cenie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

A ja czytam oficjalną historię lejb-gwardyjskiego Izmaiłowskiego pułku. Wszak ciekawe rzeczy autor prawi.

Po reformie z 1811 roku, w każdym pułku gwardyjskim przyjęto nazewnictwo poszczególnych baonów numeryczne tj. 1. 2. i 3., a nie jak miało to miejsce wcześniej, baon rozpoznawano po nazwie szefa baonu

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stanisław Dziadulewicz, Herbarz rodzin tatarskich w Polsce - bardzo interesujące, zasugerował mi tą lekturę anthropos na forum Tatarów polskich, za co jestem Mu niezwykle wdzięczny, bo można tam znaleźć perełki o udziale Tatarów litewskich w walkach ze Szwedami w Inflantach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Aktualnie na tapecie:

Barykady Powstania Warszawskiego 1944, red. Śreniawa-Szypiowski R., Warszawa 1993,

A mógłbyś coś dodać o barykadach Książęcej ?

A jeszcze barykady Pragi Północ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Z Pragi Północ nie ma nic, jedynie lewobrzeżna Warszawa. A to co jest z Książęcej zaraz dorzucę (choć nie należy tego traktować jako ostateczne informacji na ten temat, interesująca nas publikacja nie opisuje wszystkich barykad, tylko te, które zachowały się do połowy '45 dzięki czemu można było je opisać).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Właśnie sobie czytam "Stalin. Dwór czerwonego cara" Simona Sebag Montefiore'a

Peany na jej cześć nie są przesadą, aż trudno się oderwać od czytania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Obecnie: Farley Mowat, Wyprawy Wikingów. Książka zapowiada się bardzo ciekawie, zwłaszcza, że w tej tematyce nie jestem zbyt biegły. Może najwyższy czas zaopatrzyć się w Sagi?! :)

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Cieszę się bardzo bo nawiedziła mnie dzisiaj z US paczka a w niej najnowsza kniga autorstwa dr Alexandra Mikaberidze, The Battle of the Berezina Napoleon’s Great Escape.

Autor korzystał między innymi z materiałów zawartych w Rosyjskim Archiwum Państwowym Wojskowo-Historycznym w Moskwie (tj. Rosijskij gosudarstwiennyj wojenno-istoriczieskij archiw - RGWIA). To tam znajdują się akta wszystkich 110 pułków (+/-), na jakie podzielona była Armia Czynna do czasów reform Dymitra Milutina w 1873 roku. Łącznie kilka tysięcy wolumenów.

Bardzo solidne opracowanie, gdzie Jan Henryk Dąbrowski widnieje jako Jan Henryk Dąbrowski, a nie Dombrowski czy Dambrowski :)

Wracam do lektury

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.