Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

redbaron   
Może trzeba jakąś polemikę z tym artykułem popełnić? :)

Ja się na tym zupełnie nie znam. Ty się znasz, mamy jeszcze fachowca, który zna szwedzki. Zagadaj z nim, może coś razem popełnicie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polemikę już zaplanowałem, ale dopiero na przyszły rok, póki co mam za mocno grafik zapchany ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Książka Herbsta jest niesamowita, mimo tego, że to praca nienowa, a więc i język jest nieco inny, czytało się to znakomicie, do tego autor bardzo wielostronnie opisuje kwestię wojny, od teatru działań do np. ODB poszczególnych armii. Bibliografia jest naprawdę ogromna, zwłaszcza jeśli spojrzy się na to, że Herbst pisał to 70 lat temu, szkoda tylko, że później nie popełnił poprawek w związku z rozwojem historiografii... W skali szkolnej dałbym -6 co wynika niestety ze starości. No i nie byłbym sobą, gdybym nie powiedział, co mi się wydawało wątpliwe: nadanie Chodkiewiczowi buławy polnej w 1601 r. (s. 87; w rzeczywistości chyba nigdy jej nie dostał) i pomówienie Zygmunta o tendencje absolutystyczne od początku XVII w. (s. 193).

M. Nagielski, "Warszawa 1656"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Kończę czytać książkę: Arnold J.R., Reinertsen R. R., Crisis in the Snows. Russia Confronts Napoleon. The Eylau Campaign 1806-1807, Napoleon Books, 2007. ss. 470

Cóż mogę napisać. Świetna książka. Kwerenda owej pracy jest niezwykła. Rosyjska, Niemiecka (w tym bardzo dokładny opis działań Prusaków w owej batalii), Francuska.

Kolejna książka na tapecie to. Loraine Petre F., Napoleon’s Campaign In Poland 1806-1807, Greenhill Books, London 1989.

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Znowu kilka pozycji na tapecie:

Sawicki J.Z., Bitwa o prawdę. Historia zmagań o pamięć Powstania Warszawskiego 1944-1989, Warszawa 2005, ss. 231;

Pietrzak A., Żołnierze Batalionu Armii Krajowej "Zośka" represjonowani w latach 1944-1956, Warszawa 2008, ss. 168;

Oddział Dyspozycyjny "A" Warszawskiego KeDywu. Dokumenty z lat 1943-1944, pod red. Rybicka H., Warszawa 2007, ss. 313;

Niedługo dojdą jeszcze:

Kula M., Nośniki pamięci historycznej, Warszawa 2002, ss. 320;

Kucia M., Auschwitz jako fakt społeczny. Historia, współczesność i świadomość społeczna KL Auschwitz w Polsce, Kraków 2005, ss. 351.

Tak więc nudzić mi się nie nudzi pod tym względem... Choć powoli bokami mi to wychodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja odpoczywam chwilowo od historii i czytam 'Gun Seller' Hugh Laurie - bardzo zabawna książka, polecam wszystkim którzy chcą poznać kolejny talent znanego autora. W Polsce dostępna w tłumaczeniu :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, Kadrinazi ma rację. Świetna książka ! ;D

A ja dziś, ewentualnie jutro, zaczynam Ryszarda Kapuścińskiego, 'Chrystus z karabinem na ramieniu'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Pomyłka, nie W. Wasilewski, tylko T. Wasilewski :) Po przeczytaniu tej pozycji sądzę, że jest bardzo dobra i pomocna w zgłębianiu dziejów panowania Jana Kazimierza, najlepiej po lekturze Wójcika :D Choć autor należy do grupy raczej broniących króla, to stara się zrozumieć opozycjonistów, a także wskazywać, że ugrupowanie dworskie też nie było idealne i nie myślało wyłącznie o korzyściach dla państwa. Na tym tle bardzo podobało mi się pewne odbrązowienie postaci Pawła Sapiehy.

"Staropolska sztuka wojenna XVI-XVII wieku", red. M. Nagielski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Bardzo interesujące artykuły, zwłaszcza te dotyczące Janusza Radziwiłła, zwracające uwagę na jego błędy, ale jednocześnie potwierdzające jego talent i umiejętności wojskowe. Zdecydowana większość artykułów poruszyła tematy chyba zupełnie dziewicze. Jedynie tematyka Moskwy 1612 jest już dość znana, ale to dlatego, że Tomasz Bohun napisał już na ten temat książkę (podobnie zresztą jak Konrad Bobiatyński o wojnie z Moskwą). Zwłaszcza opracowanie bitwy 1600 to sama przyjemność z czytania.

R. F. Grabowski, "Guzów 1607"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

"Guzów" przeczytany, dla mnie fajna lektura, wprawdzie mocno rozpolitykowana, ale niemożliwe jest pisanie o rokoszu bez trochę niemałego ujęcia spraw politycznych. Jak dotąd jedyna monografia tej bitwy, chyba udowadniająca, że przebieg walk nie był jakoś porywająco ciekawy :)

Nieco zmieniam klimaty (trzeba w końcu wprowadzić jakiś porządek) - "Grunwald 550 lat chwały", opr. J. Kopczewski, M. Siuchniński. Jak piszą sami autorzy, książka przedstawia raczej tradycję grunwaldzką, ale ma swoją wartość ze względu na kilka zamieszczonych tam fragmentów źródeł (m.in. list Jana Husa do Jagiełły). Poza tym warto trochę poczytać o tym jak 50 lat temu propaganda posługiwała się Grunwaldem :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Zabrałem się z wielką przyjemnością za pierwszy tom [tzn. Powstanie] Głównych Nurtów Marksizmu, mojego duchowego mentora profesora Leszka Kołakowskiego.

„Karol Marks był filozofem niemieckim. Zdanie to nie wygląda odkrywczo. Przy bliższym wejrzeniu może się jednak okazać mniej banalne i mniej oczywiste niż na pierwszy rzut oka. Wypowiadając je, naśladuję Jules Micheleta, który miał rozpocząć swoje wykłady o historii Anglii od zdania: Panowie, Anglia jest wyspą!”

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

No to i ja może się "pochwalę" tym co czytam :lol:.

Historia powszechna, t. V, Druga połowa XIX stulecia. Parlamentaryzm, kapitalizm, imperializm, pod red. H. Mościckiego i J. Cynarskiego, Warszawa 1933.

Bardzo przyjemnie się to czyta, chociaż Cynarski ma wyraźne zacięcie socjalistyczne.

No i czekam aż dotrą Dzieje polityczne i społeczne XIX wieku 1815-1909 E. Driaulta i G. Monoda, wydanie z 1918 r. z rozdziałem dot. Polski nikogo innego jak samego M. Handelsmana.

Tak mi się jakoś na XIX w. zebrało, muszę jeszcze kupić sobie książkę prof. Chwalby dot. hist. powszechnej XIX w., tylko mi jakoś tak schodzi.

P.S. Właśnie na Allegro wypatrzyłem reprint Rocznika gospodarczego i politycznego 1939 za 80 zł, ale ku mej wielkiej radości okazało się, że BC UMCS zamieściła go i właśnie zapisuje się na mym dysku.

W tym miejscu po raz kolejny pytam dlaczego Jagiellonka nie dygitalizuje swoich zbiorów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Też jestem po lekturze "Posłańca" Zusaka. Jeśli czytaliście jego poprzednią książkę 'Złodziejkę książek" to według mnie są na równym poziomie, choć różni je klimat. Posłaniec jest wesoły, Złodziejka bardziej baśniowa i wzruszająca, ale obie są popisem autora i mają podobny morał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.