Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

A ja tymczasem wrzucam na tapetę:

Zumthor P., Wilhelm Zdobywca, Warszawa 1968, ss. 256.

Barykady Powstania Warszawskiego, pod red. Śreniawa-Szypiowski R., Warszawa 1993, ss. 464.

Cóż można rzec... prawdziwa perełka. Opisy i szkice dokładnie 1038 umocnień i barykad z powstańczej Warszawy, sporządzone krótko po wojnie przez pracowników Wydziału Inwentaryzacji i Statystyki BOS-u. Do tego mapy przedstawiające dokładne umiejscowienie barykad, a do tego blisko 300 zdjęć... czegóż chcieć więcej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem niedawno trylogię Corneliusa Ryan'a ("Najdłuższy dzień", "Ostatnia bitwa", "O jeden most za daleko"). Teraz wziąłem się za "Dni walczącej stolicy" Władysława Bartoszewskiego. Co prawda jest to zapis audycji dokumentalnych poświęconych Powstaniu warszawskiemu, ale jest z grubsza opisany każdy jeden, poszczególny dzień, począwszy od 31 lipca, a skończywszy na 4 października.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Zaczęłam czytać Rzeczpospolita Walcząca: Powstanie Warszawskie A. K. Kunerta. Przeczytałam zaledwie kilka dni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Teraz wziąłem się za "Dni walczącej stolicy" Władysława Bartoszewskiego.
Zaczęłam czytać Rzeczpospolita Walcząca: Powstanie Warszawskie A. K. Kunerta.

Bardzo poprawnie, bardzo :D

A ja z musu...

Ajdukiewicz K., Zagadnienia i kierunki filozofii : teoria poznania, metafizyka, Warszawa 1983, ss. 195.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Jack Kerouac- "Wizje Gerarda"- wracam do tej książki po dość długim czasie, odkrywam ją na nowo.

Kerouac to pisarz znany przede wszystkim z książki "W drodze". "Wizje Gerarda" to w jego twórczości książka wyjątkowa. Podoba mi się kompozycja tej powieści, narracja. Nie znam innych dzieł tego autora, ale może w przyszłości sięgnę po nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Wczoraj zacząłem jeszcze czytać Historię Polski Topolskiego, z racji czasowych, dziś skończyłem. Cóż, Topolski napisał niezłą syntezę, choć niewolną od błędów (jakieś pomyłki wychwyciłem tylko w interesujących mnie okresach, więc na 99% jest ich zdecydowanie więcej... Co prawda część z tych błędów to - jak zwykle - moje opinie, no ale...):

- [...] w 1028 roku podjął on wyprawę w kierunku Magdeburga, to zaś sprowokowało nowego cesarza Konrada II (s. 54) -> Konrad został sprowokowany koronacją, ale w 1025 r. był za słaby, by się na nas odegrać,

- Do kraju, lecz dopiero w 1159 roku, wrócili uzyskawszy swe działy na Śląsku synowie Władysława Mieszko Plątonogi i Bolesław Wysoki (s. 67) -> synowie Wygnańca wrócili w 1163 r.,

- W bitwie nad rzeką Mozgawą "starsi" Piastowie [...] zostali pokonani (s. 68) -> Mozgawa była nierozstrzygnięta, żadna ze stron nic nie potrafiła wyciągnąć z tej walki,

- [Armia polsko - litewska w 1410 r. liczyła] w sumie około 25 tysięcy rycerzy na koniach, nie licząc tysięcy piechoty i uzbrojonej służby. Podobnie liczebną armię wystawili Krzyżacy (s. 97) -> liczbę armii jagiellońskiej trudno ustalić, zapewne Topolski był bliski prawdy, ale niemal pewne jest również, to, że wojsk krzyżackich było co najmniej o kilka tys. mniej. Nie wspominając o tym, że udział piechoty po obu stronach jest bardzo mało prawdopodobny,

- Ten [Zygmunt III Waza] najchętniej związałby się z jakąś grupą magnatów i wprowadził w Polsce absolutyzm [...] (s. 124) -> brak dowodów,

- Ogólnie nastawieni tolerancyjnie Zygmunt I i Zygmunt August [...] (s. 135) -> dekrety np. zakazujące studiowania na protestanckich uczelniach przeczą tolerancyjności Starego,

- [..] zaś w obsadzie urzędów [od czasów Zygmunta III] zaczęło się preferowanie katolików (s. 137) -> a Jan Potocki, Krzysztof Radziwiłł, Krzysztof Dorohostajski? Poza tym, moda na przechodzenie z protestantyzmu na katolicyzm rozpoczęła się najpóźniej w okresie rządów Batorego,

- pod Olkielnikami (1701) (s. 149) -> błędna data, powinno być 1700,

- [...] dobre współżycie z Habsburgami zaogniały stosunki z [...] Turcją (s. 152) -> chodzi oczywiście o rządy pierwszego Wazy. I jest to oczywiście nieprawda, bo stosunki zaogniły się z powodu Kozaków i Tatarów (bardziej) oraz magnatów (mniej),

- [...] bunt Krzysztofa Kosińskiego z 1592 roku [...] -> błędna data, powinno być 1591 (ew. 1591 - 1593),

- Po śmierci nietolerancyjnego Zygmunta III [...] -> a tego, doprawdy, nie chce mi się tłumaczyć :D

Potrzebuję trochę rozrywki, więc się chyba wezmę za Stefana Batorego J. Besali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Po lekturze "Wizji Gerarda" będę mogła wrócić do lektury "Ptaśka" W. Whartona- to niezwykła powieść. Poza tym, po raz trzeci będę czytać "W księżycową jasną noc" także W. Whartona. Jest to jedna z najlepszych książek, jaką w życiu czytałam. Wharton w niezwykły sposób opowiedział historię żołnierzy rzuconych na tyły frontu w Ardenach.

Jeśli chodzi o książki historyczne, czytam fragmenty 8 tomu "Wielkiej historii Polski" wydawnictwa FOGRA czyli "Od niewoli do niepodległości" Józefa Buszko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Co do Zygmunta III Tofik nie ma racji Topolski napisał prawdę i proszę się opinią Tofika nie zrażać : P

Ha - ha - ha: baaaaaardzo zabawne :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zacząłem "Siły powietrzne w I wojnie światowej" Huberta Mordawskiego.

Zapowiada się nieźle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Historia dyplomacji polskiej. T.4, 1918-1939 pod red. P. Łossowskiego

Cegła (a raczej pustak) nieprzeciętna ale dobrze się czyta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.