Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Delwin   

Zatem monografia 7 DP wzbogaci biblioteczkę.

Odnośnie zaś Stachiewicza, RRiKS to oczywiście pozycja obowiązkowa ale niekiedy Stachiewiczowi zdarzało się trochę mijać z prawdą (niekoniecznie świadomie). Przykładowo odnośnie eksportu broni tuż przed wojną to polecam weryfikację przez książkę Mazura/Deszczyńskiego "Na krawędzi ryzyka".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

polecam weryfikację przez książkę Mazura/Deszczyńskiego "Na krawędzi ryzyka".

A dziękuję, leży na półce, czeka na swoją kolejkę :)

W tomie 41 Dzieł wszystkich [Warszawa 1988], s. 119, Uljanow w liście do >Robotników angielskich< z 17 czerwca 1920 r.,, stwierdza wyraźnie że Anglia prowadzi wojnę z Krajem Rad "pomagając Wranglowi na Krymie i białogwardyjskiej Polsce" i dalej że dostarcza Polsce pociągi ze sprzętem [sic!] :)

Angielscy przedstawiciele spytali się Lenina, czy ma na to dowody?

Ten w akcie egzaltacji rzekł:

"po to, by wydostać tajne traktaty rządu angielskiego, trzeba ten rząd obalić w drodze rewolucyjnej i zagarnąć w swe ręce wszystkie dokumenty dotyczące jego polityki zagranicznej, tak jak zrobiliśmy to my w 1917 r."

To ostatnie zdanie przyznam że zdało mi się dość znajome. Czyżby P. Jarosław K. również czytywał dzieła Lenina?

Pozdr.

M.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Delwin   

Żeby ten Lenin miał rację to ta wojna by trochę inaczej wyglądała - nie pamiętam szczegółów ale mam wątpliwości czy w ogóle jakiś sprzęt od Anglików dostaliśmy choć na pewno nie trafił on do nas w tym czasie drogą kolejową (o ile pamiętam to zarówno Czechosłowacja jak i Niemcy nas tu blokowały). Być może chodziło o transporty do Gdańska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Szwoleżer z szablą do konia ?

Wspomnialeś o szwoleżerach .... Właśnie przeglądam pachnący jeszcze farbą drukarską pierwszy tom WIELKIEJ KSIĘGI KAWALERII POLSKIEJ 1918-1939, pt. 1.Pułk Szwoleżerów. I owszem - zdjęć dużo, ale niestety - kosztem treści :( Cena I-go tomu: 9,99 PLN, kolejnych (a ma być ich 40) - 19,90 PLN, co wydaje mi się ceną nieco wygórowaną. Całej serii (kolejny tom ukaże się dwa tygodnie) nie zamierzam zgromadzić, natomiast 24. Pułk Ułanów, i 10. Pułk Strzelców Konnych jak najbardziej. Może się jeszcze na coś zdecyduję ....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Wspomnialeś o szwoleżerach .... Właśnie przeglądam pachnący jeszcze farbą drukarską pierwszy tom WIELKIEJ KSIĘGI KAWALERII POLSKIEJ 1918-1939, pt. 1.Pułk Szwoleżerów. I owszem - zdjęć dużo, ale niestety - kosztem treści :( Cena I-go tomu: 9,99 PLN, kolejnych (a ma być ich 40) - 19,90 PLN, co wydaje mi się ceną nieco wygórowaną. Całej serii (kolejny tom ukaże się dwa tygodnie) nie zamierzam zgromadzić, natomiast 24. Pułk Ułanów, i 10. Pułk Strzelców Konnych jak najbardziej. Może się jeszcze na coś zdecyduję ....

Na plus można zaliczyć ciekawe fotografie, a na minus brak szczegółowego opisu charakterystycznych elementów umundurowania. Zirytowało mnie określenie stopnia gen. Romanowicza, jako generała podporucznika

Tekst jest ograniczony objętością, a to zaledwie 100 stron.Wskutek czego otrzymujemy pewien rys działań, a nie wyczerpującą monografię. Całość prezentuje się dosyć dobrze, pomysł serii wart uwagi.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

"Legenda Legionów. Opowieść o Legionach oraz ludziach Józefa Piłsudskiego" opr. zbiorowe, wyd. Demart 2008.

Ogólnie o tej książce można powiedzieć że temat jest traktowany zbyt ogólnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Męczę się z biografią Elżbiety I - nie wiem, czy dotrwam do końca, bo mnie nigdy Anglia tego okresu nie interesowała...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Raptem przeczytałem pięć tomów Dzieł wszystkich, Lenina... i jestem załamany. Bełkot nie język.

Wszędzie spiski, wykluczenia, źli imperialiści, wszyscy źli... a podczas wygłaszanego referatu na I wszechrosyjskim zjeździe pracujących kozaków [sic!] z 1 marca 1920 r., Uljanow zadrwił nawet z mienszewików!

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Męczę się z biografią Elżbiety I - nie wiem, czy dotrwam do końca, bo mnie nigdy Anglia tego okresu nie interesowała...

Nie dotrwałem... ;) Wziąłem się za powtarzanie lektur do OH.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Raptem przeczytałem pięć tomów Dzieł wszystkich, Lenina... i jestem załamany. Bełkot nie język.

Wszędzie spiski, wykluczenia, źli imperialiści, wszyscy źli... a podczas wygłaszanego referatu na I wszechrosyjskim zjeździe pracujących kozaków [sic!] z 1 marca 1920 r., Uljanow zadrwił nawet z mienszewików!

Skąd to [sic!] przy "pracujących kozakach"? I co jest dziwnego w drwieniu tow. Lenina z mieńszewizmu :)?

Aktualnie czytam:

"Wybór pism" Romana Dmowskiego;

"Pamiętniki o Komunie Paryskiej";

"Reportaże zagraniczne" Melchiora Wańkowicza (interesują mnie głównie wrażenia Wańkowicza z ZSRR);

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Skąd to [sic!] przy "pracujących kozakach"?

Lenin, Dzieła wszystkie, Warszawa 1988, t. 40, s. 158-177

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

A nikt nie zdał pytania co ów referował na tym zjeździe "pracujących kozaków"?

Lenin pragmatyk, głos sumienia Rosjan:

"Dlatego też rozumiemy tę nienawiść, jaką nasiąknęła dusza Polaka, i mówimy im, że granicy, na której stoją obecnie nasze wojska - a stoją one w znacznym oddaleniu od terenów zamieszkanych przez ludność polską - nie przekroczymy. I proponujemy na tej zasadzie pokój, gdyż wiemy, że będzie to olbrzymia zdobycz dla Polski. Nie chcemy wojny z powodu granicy terytorialnych, gdyż pragniemy wyrwać z korzeniami tę przeklętą przeszłość, kiedy to każdego Wielkorusa uważano za ciemięzcę."

Lenin, najtwardszy z twardych:

"Skoro jednak Polska na nasze pokojowe propozycje odpowiada milczeniem, skoro nadal pozwala swobodnie działać imperializmowi francuskiemu, który podjudza ją do wojny z Rosją, skoro do Polski przybywają codzienne nowe pociągi ze sprzętem wojskowym [jak mantra powtarzany slogan...], skoro polscy imperialiści grożą nam, że rozpoczną wojnę z Rosją - powiadamy:"

"Spróbujcie! Damy wam taką nauczkę, że nigdy jej nie zapomnicie". (Oklaski)

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skończyłam czytać pamiętniki Michała Kunickiego "Muchy" polsko-sowieckiego partyzanta. "Pamiętnik "Muchy" wydanie II z 1967 r. więc potwornie zniekształcona historia. Miałam nieprzyjemność poznać Kunickiego na spotkaniach w szkle podstawowej i na rajdach jego imienia. Byłam wstrząśnięta słuchając opowieści, niesłychane okrucieństwo, oko za oko, ząb za ząb.Oczywiście, wspomnienia ocenzurowane, fakty wygładzone, wszystko podlane internacjonalistyczno-komunistycznym sosem. Książka świetnie napisana, akcje brawurowe, wszystko czarno-białe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.