Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Dom księżnej Doroty Perigord-Talleyrand

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Z wikipedii:

Pałac w Zatoniu - wybudowany w 1689 r. przez ówczesnego właściciela dóbr zatońskich Balthazara von Unruh w formie barokowego dworu. W roku 1842 przebudowany w formie klasycystycznej. Wśród badaczy trwa spór o autorstwo projektu przebudowy, przypisywane bądź Karolowi Schinklowi, bądź francuskiemu architektowi Phidias'owi Vestierowi)[1]. W tym samym roku zaczęto także przekształcać park wokół pałacu wg projektu Piotra Lenné.

Prace te zleciła księżna żagańska Dorota de Talleyrand-Périgord, która przeprowadziła się tu w latach czterdziestych XIX wieku. To na czas pobytu księżnej przypada najlepszy okres w historii pałacu. Bywali tu nie tylko najwięksi europejscy władcy (m.in. król Fryderyk Wilhelm IV czy car Mikołaj I) ale i wybitni twórcy kultury (Franciszek Liszt, Honoriusz Balzac).

Oszczędzony podczas zamieszek Wiosny Ludów, z uwagi na wielki autorytet, jakim cieszyła się księżna Dorota, stracił swą świetność wraz z jej śmiercią w 1862 roku.

Spalony w roku 1945 nie został odbudowany.

Moje, amatorskie zdjęcia z 30 lipca 2007 roku:

Ruiny zamku:

f1000007up1.th.jpg

f1000008ep0.th.jpg

f1000010rj5.th.jpg

f1000012kt7.th.jpg

f1000013jm1.th.jpg

f1000018yq9.th.jpg

Oranżeria:

f1000015fj3.th.jpg

f1000017pz7.th.jpg

A to zdjęcie autora artykułu z wikipedii:

Zatonie_palac.jpg

Kiedy zwiedzałem ten zamek naszła mnie taka oto myśl: Dawniej mieszkali tu ludzie, w salonach bawili się i tańczyli monarchowie i wielcy ludzie tego świata, a dziś? Dziś mieszka tu już tylko flora i fauna wśród ruin i zgliszczy, które milcząco wspominają tamte czasy, czasy ich chwały. A jednocześnie patrząc na te mury, ruiny i puste ściany zadałem sobie pytanie: Czy upadliśmy już tak nisko, porzucając dziedzictwo nam pozostawione? Czy nie ma już szacunku dla historii? Wkrótce, jeśli nie odbuduje się tego zamku, pozostanie mniej niż po kościele katolickim w Zatoniu który dziś wygląda tak:

f1000022oh0.th.jpg

Mówiąc o domu w Zatoniu księżnej Doroty Perigod-Talleyrand, która była wielką osobistością (Talleyrandowie rządzili Zatoniem w XIX wieku), chciałem umieścić właśnie te fotki, a nie rekonstrukcje i obrazy z przeszłości jak to pięknie wyglądał ten zamek.

A przecież ten zamek jest jednym z setek jeśli nie tysięcy podupadłych ruin, które odliczają dni do swojej śmierci ostatecznej i staniem się skupiskiem kamieni i jednością z naturą.

Widok tego zamku Doroty Perigod-Talleyrand bardzo mnie zasmucił. W tym też zamku wizytowali: cesarz Fryderyk pruski i Mikołaj I.

A co wy sądzicie o tym zamku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Przepiękne zdjęcia! Są niesamowite. Kawał dobrej fotograficznej roboty!

Mam pytanie: czy to rodzina Talleyranda- ministra francukiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Była żoną Edmunda de Talleyranda, który ją wielokrotnie zdradzał. Z tego powodu została wieloletnią towarzyszką księcia Benewentu Karola de Talleyrand-Perigord (stryja Edmunda), który w swoim czasie był wieloletnim ministrem francuskim. :P

(Wystarczy zajrzeć na wikipedię. ;P )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.