Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

fotoreporter wojenny

A to już całkiem inna bajka, oni ryzykują i muszą ryzykować, dobre ujęcie z walk można zrobić znajdując się w centrum wydarzeń teleobiektywem bardzo trudno coś takiego zrobić.

dobrze mieć wybór wśród obiektywów.

I dlatego kiedyś fotograf nosił ze sobą 6 aparatów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bejdak   

Osobiście posiadam lustrzankę Nikona. Pięcioro moich znajomych też, natomiast Canona tylko jeden.

Lu Tzy

Jeśli wolisz lustrzankę od kompakta tylko dlatego, ze ma możliwość wymiany obiektywu - bierz D60. Ja osobiście z tych dwóch wolałbym (o zgrozo!) Canona, bo w przeciwieństwie do konkurenta ma podgląd głębi ostrości (który moim zdaniem jest jedną z podstawowych funkcji lustrzanki), bracketing i co najważniejsze dziewięć punktów AF a Nikon tylko trzy...

Nikon ma lepsze rozwiązania jeśli chodzi o ergonomię (trzymałem w ręku oba z wymienionych), ale nie nadaje się za bardzo dla ludzi o dużych dłoniach, więc radzę idź do sklepu i sprawdź, który Ci lepiej "leży", bo jak dla mnie jest to dość istotne.

Life view w Canonie na pewno jest rzeczą, bez której śmiało można się obejść.

Estero

Sam zamieszkuję obecnie w Krakowie i tu znam przynajmniej dwa laby, które wołają czarno białe filmy. Jakim robiłaś? Ja korzystam z Ilforda Delty najczęściej 400.

Co do obiektywów, to sam mam taki zestaw: Nikkor 28-80 mm 3,3 - 5,6 oraz Sigma 70-300 4-5,6. Ogniskowa 300 jak dla mnie jest w zupełności wystarczająca. Robiłem na niej zdjęcia na pokazach lotniczych. Generalnie im dłuższa ogniskowa, tym większe ryzyko poruszenia i w konsekwencji nie ostrego zdjęcia. Przyjmuje się, że czas dobrany do ogniskowej dla zdjęcia z ręki powinien być jej odwrotnością np dla ogniskowej 50 mm czas 1/50 sek. (czyli 1/60 , bo aparaty nie mają nastawu "50" a dla ogniskowej 300 mm czas 1/350 sek. ( znów nie ma 1/300)

Obiektywy jak wiecie stosuje się zależnie od sytuacji. Może panu Millerowi wystarczy 50-tka, a chce jak najwierniej oddać sytuację. Dla portretów przyjmuje się ogniskową z zakresu 100 - 120 mm, która dokładnie, bez zniekształceń oddaje rysy ludzkiej twarzy. W fotografii tzw. ulicznej stosuje się najczęściej jasne stałoogniskowe obiektywy 135 mm.

Należy jeszcze pamiętać, że matryca lustrzanki cyfrowej jest mniejsza od klatki filmu w aparacie analogowym, dlatego dla każdej podaje się mnożnik ogniskowej, czyli wartość, przez którą należy pomnożyć ogniskową aby uzyskać ekwiwalent w analogu.

Pewnie nieco zamieszałem, więc dodam linka, który powinien to rozjaśnić link

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Lu Tzy

Jeśli wolisz lustrzankę od kompakta tylko dlatego, ze ma możliwość wymiany obiektywu - bierz D60. Ja osobiście z tych dwóch wolałbym (o zgrozo!) Canona, bo w przeciwieństwie do konkurenta ma podgląd głębi ostrości (który moim zdaniem jest jedną z podstawowych funkcji lustrzanki), bracketing i co najważniejsze dziewięć punktów AF a Nikon tylko trzy...

Nikon ma lepsze rozwiązania jeśli chodzi o ergonomię (trzymałem w ręku oba z wymienionych), ale nie nadaje się za bardzo dla ludzi o dużych dłoniach, więc radzę idź do sklepu i sprawdź, który Ci lepiej "leży", bo jak dla mnie jest to dość istotne.

Life view w Canonie na pewno jest rzeczą, bez której śmiało można się obejść.

Dziekuje, dziekuje.

Szczerze powiedziawszy, cyfrowa fotografia to dla mnie terra incognita. Stad moje pytanie... Nie prosze o objasnajacy wyklad, bo to forum o nieco innym profilu, a moge poszukac wyspecjalizowanych :lol: .

Zapytam wiec tylko - czy twoim zdaniem nikon D80 tym razem :D jest dostatecznie lepszy od inkryminowanego canona ?

PS. To klasyczny przyklad apetytu rosnacego w miare oczekiwania na posilek... Zakup za miesiac. Pewnie zapozycze sie w koncu na hasselblade`a, a potem bede uciekal przed mafia :shock: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ma podgląd głębi ostrości

Po wyprztykaniu paru klisz sam będziesz wyczuwał, jaka jest głębia ostrości w danym przypadku a poza tym głębię ostrości widać „na żywo”, więc jak dla mnie taka funkcja jest zbędna (chyba, że inaczej jest w cyfrówkach).

a Nikon tylko trzy...

Które w zupełności wystarczają.

Ogniskowa 300 jak dla mnie jest w zupełności wystarczająca. Robiłem na niej zdjęcia na pokazach lotniczych.

Jeśli chce się robić ptaki to 300 mm może być za mało no chyba, że robisz ptaki na wpół oswojone lub wystarczy Ci mała plamka na środku fotki. Nie każdy ptak da się podejść na wystarczającą odległość a wtedy niezbędna jest długa ogniskowa, ale i statyw, z ręki się nie da.

dla ogniskowej 300 mm czas 1/350 sek.

Dla ogniskowej 200 – 1/200, jak to możliwe, że utrzymuję 200 przy 1/60s.? :shock:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Estero

Sam zamieszkuję obecnie w Krakowie i tu znam przynajmniej dwa laby, które wołają czarno białe filmy. Jakim robiłaś? Ja korzystam z Ilforda Delty najczęściej 400.

Ilford PAN również 400.

Co do obiektywów, to sam mam taki zestaw: Nikkor 28-80 mm 3,3 - 5,6 oraz Sigma 70-300 4-5,6. Ogniskowa 300 jak dla mnie jest w zupełności wystarczająca. Robiłem na niej zdjęcia na pokazach lotniczych. Generalnie im dłuższa ogniskowa, tym większe ryzyko poruszenia i w konsekwencji nie ostrego zdjęcia. Przyjmuje się, że czas dobrany do ogniskowej dla zdjęcia z ręki powinien być jej odwrotnością np dla ogniskowej 50 mm czas 1/50 sek. (czyli 1/60 , bo aparaty nie mają nastawu "50" a dla ogniskowej 300 mm czas 1/350 sek. ( znów nie ma 1/300)

W lustrzance cyfrowej to nie jest problem- stabilizacja obrazu pomaga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

Ja odpowiem na temat - obecnie mam do dyspozycij FujiFilm S5600 oraz Zenita EM wersję robioną z okazji igrzysk w Moskwie chyba (ma taki nadruk z kółkami olimpijskimi). :lol: W Zenicie obiektyw HELIOS-44-2 i zamierzam dokupić jakiś z większą ogniskową (ciężko znaleźć jednak :/).

Co do lustrzanek cyfrowych, jaką dobrą dla amatora polecacie w cenie do 1500 zł?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W Zenicie obiektyw HELIOS-44-2 i zamierzam dokupić jakiś z większą ogniskową (ciężko znaleźć jednak :/ ).

Poszukaj w komisach fotograficznych albo na Allegro (tam sprzedają wszystko) ja swoją 200 znalazłem w komisie w Lublinie parę lat temu tylko ten komis już nie istnieje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
ja swoją 200 znalazłem w komisie w Lublinie

Jeśli można zapytać, ile Cię kosztowała?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Oddałam wczoraj film czarno-biały do wywołania (Media Markt). Już nie mogę się doczekać kiedy zobaczę zdjęcia.

enita EM wersję robioną z okazji igrzysk w Moskwie chyba (ma taki nadruk z kółkami olimpijskimi).

Myślę, że to niezły okaz aparatu. Specjalna seria olimpijska-fajna pamiątka.

Mam starszy aparat, nim chyba już nie da się robić zdjęć, choć nie sprawdzałam. Jest to Druh Synchro.

I mam pytanie: czy obiektywy do lustrzanek cyfrowych są droższe niż do analogowych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Mam starszy aparat, nim chyba już nie da się robić zdjęć, choć nie sprawdzałam. Jest to Druh Synchro.
Jesli aparat sprawny, to czemu nie robic nim zdjec? Mialem Druha. Dobra maszynka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jesli aparat sprawny, to czemu nie robic nim zdjec?

Też prawda :P To raczej pamiątka, ozdoba, ale dlaczego nim nie porobić zdjęć, jeśli jest (chyba jest, choć nie wiem) sprawny? To byłaby fotograficzna przygoda :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
I mam pytanie: czy obiektywy do lustrzanek cyfrowych są droższe niż do analogowych?

Wystarczy spojrzeć na Allegro. :P Do Zenita np. obiektywy są duuuuużo tańsze niż do Canona cyfrowego. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
:P Do Zenita np. obiektywy są duuuuużo tańsze niż do Canona cyfrowego

Nie no nie porównuj Zenitha do Canona.

Obiektyw to najdroższa część aparatu, ale chyba ceny powinny być porównywalne zajrzyj w necie, jest mnóstwo ofert.

Np. tu:

http://www.sigma-sklep.pl/

Albo tu:

http://www.e-cyfrowe.pl/obiektywy/home.php...CFRSA1Qod-kupRA

czy tu:

http://www.euro.com.pl/obiektywy2.bhtml?gc...CFRSA1Qod-kupRA

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Nie prosze o objasnajacy wyklad,

Już teraz Możesz prosić o każdą radę dotycząca spraw technicznych sprzętu fotograficznego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.