Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Achilles

Cyd

Recommended Posts

Achilles   

Wielki bohater narodowy państwa hiszpańskiego. Urodzony w roku 1043, zmarły w 1099. Chociaż został oskarżony o przywłaszczenie sobie mienia króla (podczas zbierania podatków) Alfonsa VI Mężnego, przez co został wygnany z Hiszpanii, nigdy zażarcie nie walczył przeciwsko swojej rodzimej ojczyźnie. Jakiś czas "stał" po stronie Maurów - Arabów zamieszujących kraj Półwyspu Iberyjskiego. Zdobył w 1094 Walencję, przed tym Galicię. Zmarł pogodzony z królem. Znamy też jego perypetie miłosne z Jimeną, siostrzenicą króla.

Słynny poemat Pieśń o Cydzie zna prawie każdy z Nas.

Czy aby na pewno Rodrigo Ruy Diaz de Bivar (Cyd) zasłużył sobie na taką sławę i szacunek ze strony całego świata?

Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

elcidj.jpg

Co ciekawe zawsze przedstawia się Cida z koniem. W legendzie spełniał w pełni etos rycerski. Jego koń był towarzyszem (podobnie jak na Rusi).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

A co sądzicie o miłosnych perypetiach Cyda? Czy to właśnie one zasługują na większą popularność niż jego sukcesy polityczne?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rezz112   

Większą może nie lecz perypetie miłosne kochanków zostały zawarte w romansach rycerskich, przy takich romansach każdy robił ... uuuuuhhh (czyt. wzdychał) i jakiś wpływ to tam miało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cyd miał lwa za maskotkę. Powiadają, że podczas jednej bitwy zarżną 300 muzułmanów. Wrogowie uciekają, gdy go tylko widzą (możliwe, że z powodu lwa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka lat temu wypuszczono nakladem hiszpanskiego ministerstwa edukacji komiks dla dzieci, w ktorym sugerowano pederastie El Cyda.Ot taka romantyczna historyjka dla maluchow w ktorej narodowy bohater zakochuje sie w arabskim mlodziencu. :blink:

Polit-poprawnosc wrecz podwojna w tym przypadku,a i jak to z polit-poprawnoscia bywa bez historycznego absolutnie uzasadnienia.

Po raz kolejny namawiam jadacych autostrada A-3 Madryt-Walencja, do odwiedzenia miejscowosci Requena.Procz win i wedlin znakomitych, znajduje sie tam dom El Cyda zwany Palacio del Cid.Do niedawna w stanie skrajnie zaniedbanej ruiny,obecnie ladnie i pomyslowo odrestaurowany, stanowi zaplecze turystyczne miejscowosci i ozdobe sredniowiecznej starowki.

Tutaj stronka zabytku z wyborem opcji jezykowej,historia obiektu,galeria fot.itp:

http://www.castillosnet.org/programs/castillosnet.php?tip=inf&dat=valencia/V-CAS-169

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.