Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Jan Matejko - Bitwa pod Grunwaldem

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Zabicie mistrza krzyżackiego przez chłopów jest wątpliwe, ale atak piechoty chłopskiej pod Grunwaldem powtórzył też Henryk Sienkiewicz, więc nie ma co winić pana Jana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Grunwald Matejki to dzieło w istocie symboliczne , przecież ci chłopi ( jeden z nich) używa włóczni św. Maurycego .

W tle widać skrzydła husarza spod Orszy , a Zawisza Czarny w środku bitwy nie ma nawet hełmu . Przykłady można mnożyć .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obraz został wykonany po mistrzowsku. Idealnie pokazany został zgiełk i harmider bitwy. Mnie osobiście imponowały sama wielkość obrazu oraz dbałość o szczegóły. Do muzeum narodowego mam dość blisko więc raz na jakiść czas lubię odwiedzić ten obraz. Płótno ma charakter symboliczny i dlatego dużo czynników nie zgadza się z prawdziwą historią bitwy pod Grunwaldem ( tak amon x D) ale nie należy przez to obniżać wartości obrazu :D ( nikogo o to nie posądzam) Ale np. troszkę trudno byłoby rozpoznać Zawiszę Czarnego w hełmie xDD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ocena historyczna obrazu zupełnie mija się z celem, bo jest to pomieszanie z poplątaniem, nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością. Obraz ma przed wszystkim ogromne znaczenie symboliczne i po to został stworzony, jak słusznie zauważył Kolega amon. Istotnie, uderza głębią wyrazu, rozmachem i szczegółami. To symbol polskego oręża średniowecznego i ich heroicznej walki z Zakonem, moim skromnym zdaniem.

Aniolek07 witam na Forum w imieniu Redakcji oraz własnym, mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze czuła :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za powitanie :lol: Co do Bitwy pod Grunwaldem to w 100% zgadzam się z przedmówcą :D Ale dodałabym jeszcze, że oprócz symboliki jest bardzo ważne jego artystyczne wykonanie. Polska sztuka była by wiele uboższa bez obrazów takiego wielkiego mistrza jakim był J.Matejko. Artysta, jako malarz historyczny,swoją twórczością złożył w hołdzie wielkim wydarzeniom z historii Polski, jakim oczywiście była bitwa w 1410r., ale warto się zastanowić czemu poświęcił jej 4 lata swojego życia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Ale dodałabym jeszcze, że oprucz symboliki jest bardzo ważne jego artystyczne wykonanie

Co do którego też można mieć pewne zastrzeżenia . Akademizm w rozkwicie :P Ładny kolorowy , dokładny a do tego nad gabarytowy :D Chyba tylko Szymon Kobyliński zauważył że gdyby to wszystko namalować minute później to 60 % bohaterów leżało by na ziemi :lol: Bo gdyby w tym ścisku wykonali malowany przez Matejkę ruch to krew polałaby się na podłogę pod obrazem :lol: Do tego skaczący przez powalonego Krzyżaka Wielki Książe Witold , w jednej ręce dzierżący miecz a w drugiej tarczę , tylko czym trzymał popręg ?? Gleba jak nic :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Pelna zgoda.

Nie lubie Matejki. Lubilem, ale jakos mi przeszlo, lata temu.

Ten konkretny obraz ma wartosc li tylko patriotyczno-emocjonalna. Technicznie, to to jest seryjne dzielko. Oczywiscie i tak o kilka wielkosci lepsze od Styki i jego panoram....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
(...), tylko czym trzymał popręg ?? Gleba jak nic :P

Jak to trzymał popręg? Chyba wodze miałeś na myśli :D

Można jechać konno nie trzymając wodzy, to akurat mały błąd.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

A czy dostrzegliście może jakieś inne błędy w ubiorze czy w uzbrojeniu wśród walczących postaci?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
(...), tylko czym trzymał popręg ?? Gleba jak nic :P

Jak to trzymał popręg? Chyba wodze miałeś na myśli :D

Można jechać konno nie trzymając wodzy, to akurat mały błąd.

Pozdrawiam.

Jazda bez wodzy to nie jest nawet mały bład! Tylko w kiepskich szkókach jeździeckich i na kiepski koniach trzeba koniem kierować wodzami. Mi prz pierwsze pół roku (na prywatynym koniu) nawet wodzy do reki nie dalły tylko "łydka"," no spychaj go łydkąna lewo za ta przeszkodą" :lol: Czyli nie trzymanie wodzy. http://konie-i-koniki.blog4u.pl/upload/siodlo3.jpg <--- tu masz budową siodła :lol: jak nie wiesz co to popręg :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jazda bez wodzy to nie jest nawet mały bład! Tylko w kiepskich szkókach jeździeckich i na kiepski koniach trzeba koniem kierować wodzami.

Masz oczywiście rację :P

Tyle tylko, że w zgiełku bitewnym lepiej trzymać wodze, z reguły trzymano właśnie w lewej ręce, tej z tarczą, nikt nią nie wymachiwał jak na obrazie, stąd niewielki błąd...

Jak miło spotkać drugiego koniarza, tfu, koniarę (pardon!) i jeszcze o tym samym klejnocie Mościa Panno :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Jak to trzymał popręg? Chyba wodze miałeś na myśl

:oops: też mi ten popręg nie pasował :P ale słów zabrakło :D i "końskiej" wiedzy też

A czy dostrzegliście może jakieś inne błędy w ubiorze czy w uzbrojeniu wśród walczących postaci?

Proszę bardzo ,troszku znalazłem : Witold ma czapeczkę książęcą , a jest w środku bitwy dziwne nie ? Zawisza Czarny , bez hełmu , i w zbroi kolczej ( o kopii wspominałem) Na obrazie widać też hełm typu perskiego , szyszak "karacenowy" . Konrad z Oleśnicy "walczy" berłem uniwersyteckim , nader słusznych rozmiarów , o włóczni św. Maurycego wspominałem . Widać też zbroje łuskowe , w które odziani są Skarbek i kaskader bez wodzów w dłoni , ks. Witold :lol: Zapewniam że to nie wszystkie błędy , ale jakiż piękny jest ten obraz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.