Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Wyczyny Polskich Okrętów Wojennych

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki Polski okręt waszym zdaniem najbardziej wsławił się podczas II wś? Ja uważam, że był to ORP "Piorun" ponieważ on brał udział w pościgu za pancernikiem "Bismarck", a przeszedł do legendy za pojedynek artyleryjski z Biscmarckiem! Polski okręt trafił Bismarcka, a sam nie został trafiony - wymiana trwała około godziny - niesamowite, lecz prawdziwe ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
remaj   

Dwie bliźniacze łodzie podwodne, z polską załogą, które urzędowały na morzu Śródziemnym. Nazywane były chyba jako "Niebezpieczne bliźniaki" lub coś m/w - to chyba samo mówi za siebie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dwie bliźniacze łodzie podwodne, z polską załogą, które urzędowały na morzu Śródziemnym. Nazywane były chyba jako "Niebezpieczne bliźniaki" lub coś m/w - to chyba samo mówi za siebie.

Może nam przybliżysz co to za okręty i czy zatopił coś "lepszego"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
+Immune+   

Myślę, że Remajowi chodzi o okręty ORP "Dzik" i ORP "Sokół". Działając na Morzu Śródziemnym, zniszczyły wiele statków i okrętów włoskich oraz niemieckich, nieraz wdzierając się nawet do silnie strzeżonych baz. Otrzymano miano "Terrible twins" ("Straszne bliźniaki"). Myślę, że nieocenioną rolę w walkach na Atlantyku odegrały również okręty ORP "Wilk", który podczas jednego z patroli na Atlantyku, staranował i zatopił niemieckiego U-boota oraz ORP "Orzeł", który wsławił się min. zatopieniem transportowca "Rio de Janeiro".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Polski okręt trafił Bismarcka, a sam nie został trafiony - wymiana trwała około godziny - niesamowite, lecz prawdziwe
Piorun nie trafił Bismarcka. A według najnowszych badań w walce tej Piorunowi towarzyszył HMS Maori z grupy kmdr. Viana.
Myślę, że Remajowi chodzi o okręty ORP "Dzik" i ORP "Sokół". Działając na Morzu Śródziemnym, zniszczyły wiele statków i okrętów włoskich oraz niemieckich, nieraz wdzierając się nawet do silnie strzeżonych baz. Otrzymano miano "Terrible twins" ("Straszne bliźniaki"). Myślę, że nieocenioną rolę w walkach na Atlantyku odegrały również okręty ORP "Wilk", który podczas jednego z patroli na Atlantyku, staranował i zatopił niemieckiego U-boota oraz ORP "Orzeł", który wsławił się min. zatopieniem transportowca "Rio de Janeiro".
Dzik i Sokół nie zniszczyły wielu statków i okrętów. Badania wykazały, że to raptem kilka jednostek. Mit o ilości zatopień rozpowszechnił Pertek, jednak w jego książkach wydawanych w latch 80/90 pojawiają się już korekty ilości zgłoszonych jednostek. Ja tutaj opierałbym się na danych Royal Navy. Kosiarz podchodził do tego tematu z większą rezerwą. Wilk staranował holenderski okręt podwodny O-21 (chyba nie pomyliłem numeru - sprawdzę jescze)i nie na Atlantyku, ale na Morzu Północnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gruzio2   

A dlaczego nie ORP Garland

Niszczyciel klasy G który wsławił sie w służbie knwojowej.Notabene mial 217000 il morskich przebytych w czasie służby bojowej pod polska bandera.A osiagnieca bojowe cłkiem calkiem.Nie skupajmy sie na wymiernych stratach bo czesto sa one mylace

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
peter17   

A skończył jako falochron :lol: . I był to O13 nie O21 tak mi się wydaje. Ale dla mnie najbardziej znanym okrętem był ORP Orzeł a przecież on też dokonał dość znanej ucieczki przed niemieckimi okrętami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gruzio2   

Każdeu się może zdarzyć

// Albinos Proszę o stosowanie się do zasad interpunkcji i uważania na literówki. Co do przyznawania się do błędów to bardzo ładnie, że ktoś potrafi się do nich przyznać, ale proszę mimo wszystko trzymać się tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy o ORP Błyskawica.Niszczyciel brał udział w walkach od samego początku wojny do jej końca( z małymi przerwami na remonty i przezbrojenie).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.