Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kamulec

Techniki walki bronia drzewcową i ich skuteczność

Rekomendowane odpowiedzi

Kamulec   

Witam!

Interesują mnie techniki walki i zastosowanie średniowiecznej i renesansowej broni drzewcowej:

- przeciw komu/w jakich okolicznościach ich używano, z szczególnym zwróceniem uwagi na skuteczność tego zastosowania

- jakie były techniki walki, gdzie celowano, jak zadawano ciosy itp.

Szczególnie interesują mnie te bronie:

- runka

- glewia

- gizarma

- halabarda

- włócznia

//Estera. Temat pierwotnie został założony w złym dziale. Przeniosłam wątek. Myślę też, że ton wypowiedzi, w której prosimy o pomoc powinien być troszkę inny. Uwagi na przyszłość.

//Vissegerd: Post wyedytowałem ze względu na niestosowny ton wypowiedzi jak i zawarte treści. Były sprzeczne z Konstytucją Forum: "5.3. Użytkownik ma prawo do wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w szczególnych przypadkach."

O tych szczególnych przypadkach decyduje Redakcja Forum, a nie zakładający temat użytkownik. Na przyszłość proszę powstrzymać się od podobnego tonu i uwag. Jednakowoż temat ciekawy więc przenoszę do właściwego działu, zachęcam do podzielenia się już posiadaną wiedzą, zamiast narzekać, że się wie jak coś wygląda itp. I proszę zwracać uwagę na ton swoich wypowiedzi na przyszłość, bo ja akurat czuły bardzo na to jestem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Witam!

(...)

Interesują mnie techniki walki i zastosowanie średniowiecznej i renesansowej broni drzewcowej:

- przeciw komu/w jakich okolicznościach ich używano, z szczególnym zwróceniem uwagi na skuteczność tego zastosowania

- jakie były techniki walki, gdzie celowano, jak zadawano ciosy itp.

Szczególnie interesują mnie te bronie:

- runka

- glewia

- gizarma

- halabarda

- włócznia (...)

(...)

Ja prosze moderature o wyrozumialosc, bowiem cosik mi sie na usta cisnie...

Nie da sie pisac inaczej, niz jak do i....y. Zapodales temat na prace doktorska, habilitacyjna i pare innych wiodacych do profesury.

I to nader arogancko.

//Vissegerd: Rozumiem poirytowanie i moderatura jest jak najbardziej wyrozumiała. Co nieco musiałem z oczywistych względów jednak zmienić, mam nadzieję, że użytkownik też będzie wyrozumiały :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Polecam odwiedzenie biblioteki i poszperanie wśród jej regałów odpowiednich książek. Ponadto istnieją tematy-dyskusje o broniach, które też zapraszam do poszukania na forum. A ponadto segundo istnieje również taka wyszukiwarka, która nazywa się google.pl.

Nie wspominając już o tym, że ta prośba nadaje się do KPO (Kancelarii Praw Obywatelskich - Pomocowy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Tu jest link do forum zajmującego się technikami walk broni drzewcowej:

:wink: http://www.freha.pl/

I to nader arogancko.

Zgadzam się z Tobą, Lu Tzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kamulec   

Lu Tzy: Też cię szanuję.

Ton wypowiedzi: To jest nadinterpretacja. Precyzowałem, o co mi chodzi zakładając temat. Moim zdaniem forum powinno przerobić regulamin, aby jasno mówił, że nie można założyć tematu i sprecyzować, o czym on ma być (poza nazwą).

Temat na pracę doktroską nie jest (a gdyby był to przecież nie złamałem regulaminu). Oczywiście, jak ktoś chce pisać, może, ale da się też odpisać znaczie krócej, w ilości wedle woli. Nie znalazłem interesujących mnie informacji w internecie, więc napisałem na forum.

Styl arogancki nie był. Co najwyżej nadwrażliwiście.

Ponadto istnieją tematy-dyskusje o broniach, które też zapraszam do poszukania na forum.

Nie znalazłem o tych.

A ponadto segundo istnieje również taka wyszukiwarka, która nazywa się google.pl.

Skoro prawimy sobie mondrości, to wyszukiwarka nazywa się Google, a nie google.pl :tongue:

Tu jest link do forum zajmującego się technikami walk broni drzewcowej:

http://www.freha.pl/

To forum nie ma nawet odpowiedniego działu. Po prostu mieści się to w jej tematyce.

Bywajcie. Liczyłem na odpowiedź, zaś mam wrażenie, że zostałem powitany "z buta". Trzy osoby wypowiedziały się w temacie, a odpowiedzi nie uzyskałem choćby skrawka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Kamulec modem nie jestem, więc nie będę kolorów dodawał.

Ale przejrzałem w googlach te Twoje bronie, i wynika z tego, na logikę, jak taka broń była używana.

To po prostu wynika z konstrukcji ostrza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bywajcie. Liczyłem na odpowiedź, zaś mam wrażenie, że zostałem powitany "z buta". Trzy osoby wypowiedziały się w temacie, a odpowiedzi nie uzyskałem choćby skrawka.

So long... jak to mówią...

Tym nie mniej zachęcam Szanownych Forumowiczów do dyskusji w tym temacie i dzielenia się wiedzą, bo zaiste ciekawy :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Kolega konsekwentnie opryskliwy do samego konca... :D

Slabo szukal.

Fiore dei Liberi, Tallhofer, Jeu de la Hache - kazdy z tych traktatow poswieca sporo miejsca szermierce bronia drzewcowa. Ostatni jest w calosci poswiecony mlotowi lucernenskiemu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Gizarma

broń drzewcowa o długim, płaskim grocie osadzonym na drzewcu długości 2-2,5 metra. Początkowo żeleźce miało kształt kosy osadzonej pionowo, potem dodano niesymetrycznie rozmieszczone haki i kolce. Broń ta była używana przez piechotę, głównie w starciach z konnicą (haki umożliwiały ściągnięcie jeźdźca na ziemię). Gizarma pojawiła się w XII wieku w Anglii, w XV w. rozpowszechniła się w Europie Zachodniej, w Polsce używana wyłącznie przez piechotę gdańską. Później wyszła z użycia bojowego, stając się, podobnie jak halabarda i glewia, bronią paradną, aby w XVII w. zaniknąć zupełnie.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Gizarma"

Kategoria: Broń drzewcowa

Glewia

(łac. glavea, glavia) – broń drzewcowa, zaopatrzona w grot w postaci szerokiego jednosiecznego noża, osadzony na drzewcu o długości 2-2,5 m. Późniejsze glewie posiadały jeden lub dwa kolce na grzbiecie noża, co upodabniało je do gizarmy. Glewia pojawiła się w XIV wieku, powszechnie używana była w XIV-XVI wieku (głównie w Zachodniej Europie) jako broń piechoty. Od XVI wieku służyła jako broń paradna na wyposażeniu straży pałacowych.

Runka

drzewcowa broń spokrewniona z korseką, o żeleźcu trójdzielnym, podobnym do trójzęba, z długim grotem pośrodku i dwoma kolcami bocznymi odgiętymi do góry. Runka wywodzi się z Włoszech, w zachodniej Europie upowszechniła się w XVI i XVII wieku.

Tyle znalazłem w wikipedii.

Sądząc z zamieszczonych tam zdjęć, ostrza narzucają po prostu sposób uderzenia lub ciosu.

Kolega nieobecny był bardzo niecierpliwy :silent:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kamulec   

Zrezygnowałem, ponieważ uznałem, iż odpowiedzi nie otrzymam. Założyłem temat ogólny nie dla rozprawy doktorskiej, lecz z intencją krótkiego zebrania podstawowych informacji, oczywiście poza tymi znajdującymi się na Wikipedii.

Nie chodzi mi o to, czy np. runką pchano (co jest oczywiste), lecz gdzie celowano i czy technika walki nią obejmowała coś poza oczywistym i prostym dźgnięciem - taką możliwość nasuwa konstrukcja tej broni, lecz nie wiem jak to wyglądało w praktyce.

Podsumowując: W międzyczasie moja wiedza w tej materii nie zmieniła się, więc chętnie ją poszerzę.

PS: Oczywiście jeżeli administracja uzna temat za zbyt ogólny proszę o zamknięcie - skoro jednak nikt tego przez 1,5 roku nie zrobił liczę, iż tak nie jest.

Edytowane przez Kamulec

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.