Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Pancerny   

Czym wyróżniało się tercios, że przez tyle lat królowało na polach bitew?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim temat powinien być w wieku XVI - to wtedy Tercio krolowało na polach bitew, wiek XVII to już zmierzch i ostateczna klęska pod Rocroi z rąk Francuzow.

Polecam wspaniałą stronę o teh formacji:

http://www.geocities.com/ao1617/TercioUK.html#introduction

[czasami z powodu przeciążenia serweru strona pada, prosze się nie stresowac :)]

Oryginalne hiszpańskie Tercio z XVI wieku, jednak z najlepszych formacji pieszych w historii, była idealnym (przez długi czas) połączeniem ogromnego bloku pikinierow, wspartego w rogach czterema 'mangas' (bastiony/rękawy) arkebuzerow, a na skrzydach 'garrisons' także złożonymi z arkebuzerow. Powolna, stateczna formacja, była odporna na szarże jazdy, potrafiła przetrzymać skoncentrowany ostrzał przeciwnika, potrafiła 'strzelać w ruchu', czego nie mogła sprawniejsza, ale mniejsza i płytsza formacja ze szkoły holenderskiej.

Tercio powoli maszerowało do przeciwnika, zmiękczało go ogniem arkebuzerow, po czym naporem pik konczyło sprawę.

Siłą Tercio był też materiał ludzki - najlepsze formacje miały charakter narodowy, co polepszało morale. Bazą formacji była też dobrze wyszkolona kadra - trzeba pamiętać, że przy 27 szeregach i 59 rzędach sporo żołnierzy nie widziało przeciwnika na oczy :P musieli więc ślepo wierzyć oficerom i zaufać weteranom z przednich szeregow.

[ Dodano: 2008-07-18, 10:46 ]

Tercio XVI-wieczne, znane też jako tercio hiszpańskie:

escadronzmangasvw7.jpg

Tercio z pierwszej połowy XVII wieku, tzw. niemiecko-hiszpańskie, w takiej formacji walczyła piechota katolicka w wojnie trzydziestoletniej w okresie 1620-1632. Niektorzy historycy twierdza, że to już nie jest formacja tercio, ale przejściowa

escadron1620kk4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawostka narodowościowa: jednostki 'tercio' miały zawsze podział ze względu na pochodzenie żołnierzy:

- Hiszpanie zawsze tworzyli 'tercio'

- Niemcy tworzyli regimenty o zupełnie innej strukturze niż 'tercio'

- Burgundczycy do 1598 roku tworzyli regimenty typu niemieckiego, od tego roku 'tercio' (ale o kompaniach o mniejszej liczebności niż hiszpańskie)

- Anglicy - 'tercio'

- Włosi (np. Neapol) - 'tercio'

- Walonowie - do 1602 roku regimenty, od tej daty'tercio' (kompanie także o mniejszej liczebności niż hiszpańskie)

Share this post


Link to post
Share on other sites

NA rycinach przedstawiających bitwę p. BIAŁĄ GÓRĄ w 1620, szyki piechoty katolickiej (i nie tylko) przedstawione są jako tercio starszego typu tzn z czterema rękawami na rogach czworoboku pikinierów. Sądzisz że jednak mogli już wówczas zastosować zmodyfikowany szyk tercio? Wiem że są na ten temat sprzeczne opinie.

PS. ZNAKOMITA STRONA I ŚWIETNE SCHEMATY ;) :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
NA rycinach przedstawiających bitwę p. BIAŁĄ GÓRĄ w 1620, szyki piechoty katolickiej (i nie tylko) przedstawione są jako tercio starszego typu tzn z czterema rękawami na rogach czworoboku pikinierów.

Tak, znam np. rycinę z Theatrum Europeum, gdzie nawet protestanci stoją w hiszpańskim tercio :wink:

Stary szyk Tercio nie był już używany w czasie Wojny Trzydziestoletniej- był anachronicznu i nie pozwalał uzywać większej ilości strzelcow. Tilly zmodyfikował szyk na tzw. 'tercio niemieckie' - tak radzili teoretycy w typie Basty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie , może zostać uznane za naiwne, ale stary szyk tercio , zawsze wydawal mi się dziwny bo niby do kogo mieli strzelać ci z tylnych rękawów ? pozostawał tylko ogień na boki i ewentualnie do tyłu. Nic innego jak marnowanie żołnierza. Jaki szyk stosowała polska piechota cudzoziemska np w wojnie o ujście Wisły czy podczas działań pod SMOLENSKIEM? Czy dominował wzór ''cesarski''? Podejrzewam ze pod SMOLENSKIEM wykorzystywano już "szwedzkie doświadczenia".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polska piechota cudzoziemska aż do wojny smoleńskiej miała jeszcze inny szyk - jako że roty były wyłącznie muszkieterskie, nie trzeba było kombinować ze skomplikowanym szykiem. Od lat 30-tych mamy już do czynienia ze szkołą holenderską/szwedzką czyli pikinierami flankowanymi przez muszkieterow lub stojącymi za muszkieterami.

Co do Tercio - problem był oczywiście taki, że nie wykorzystywano pełnego potencjału strzeleckiego, to prawda. 'Mangas' (rękawy) miały jednak od 3 do 12 szeregow, poza tym mogły wysyłać komenderowane sekcje arkebuzerow do nękania wroga. Tylne 'mangas' w toku bitwy mogły łączyć się z przednimi i tworzyć dwa 'skrzydła' bloku pikinierow- właśnie z tego wzięło się 'poźne' tercio, tzw. tercio Tilly'ego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyznam szczerze, że nie spotkałem się z opisem walki polskich czy litewskich pikinierow. Tak jak napisałeś, głownie mamy do czynienia z opisem walki ogniowej, chociaż walka wręcz (bez detali) jest wspomniana. Lepsze opisy istnieją co do walk pikinierow w czasie Wojny Trzydziestoletniej czy WWP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.