Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Bitwa pod Połtawą- 8 lipca 1709 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Bitwa ta przede wszystkim zniszczyła świeżo zbudowany wizerunek Karola XII jako niezwyciężonego wodza kroczącego od zwycięstwa do zwycięstwa.Co nie zmienia faktu iż Rosja wcale tej wojny wygrać nie musiała chociaż klęska króla szwedzkiego sprawiła że podnieśli głowę pokonani przez niego władcy Saksonii i Danii co jeszcze bardziej pogorszyło sytuację Szwecji w tej wojnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z3W   

Bitwa to odwróciła losy całej wielkiej wojny północnej.Wojska szwedzkie wycofywały się wtedy z ziem polskich a zastąpiły je armia rosyjska.W tej chwili do kontrofensywy ruszyli Rosjanie.Choć wojna Rosji z Turcją 1710-11 i upokarzający dla Rosji traktat prucki nakazujący zwrócenie Turcji Azowa mógł wyniszczyć Rosję.W tej chwili urastała do rangi europejskiego mocarstwa głównie za sprawą Piotra I i świetnie przeprowadzonych przez niego reform.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bitwa ta przede wszystkim zniszczyła świeżo zbudowany wizerunek Karola XII jako niezwyciężonego wodza kroczącego od zwycięstwa do zwycięstwa.Co nie zmienia faktu iż Rosja wcale tej wojny wygrać nie musiała chociaż klęska króla szwedzkiego sprawiła że podnieśli głowę pokonani przez niego władcy Saksonii i Danii co jeszcze bardziej pogorszyło sytuację Szwecji w tej wojnie.

Pan z Tobą, bitwa położyć kres strategicznych inicjatyw Szwedów. Carl był zły strategiem, brał udział w przygodzie i jego porażka doprowadziły do ​​śmierci całej armii. Jeśli bitwa miała miejsce w krajach bałtyckich, nie ma nic strasznego się stało. Podobnie, Hannibal, według książki Hart "strategii działań pośrednich" stracił, bo klęska wystąpiła daleko od Kartaginy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Pan z Tobą, bitwa położyć kres strategicznych inicjatyw Szwedów. Carl był zły strategiem, brał udział w przygodzie i jego porażka doprowadziły do ​​śmierci całej armii. Jeśli bitwa miała miejsce w krajach bałtyckich, nie ma nic strasznego się stało. Podobnie, Hannibal, według książki Hart "strategii działań pośrednich" stracił, bo klęska wystąpiła daleko od Kartaginy.

Trudno powiedzieć, że był złym strategiem albo poszukiwaczem przygód. Po prostu upodobał sobie zawód żołnierza i wszelkie problemy swego królestwa wolał rozwiązywać przy pomocy wojska niż dyplomacji i w końcu kark sobie skręcił.

Mnie jednak chodzi o co innego. Kiedyś interesowałem się czasami Piotra I, trochę o nich wiem. Niedawno trafiła mi do ręki książka napisana przez francuskiego historyka Woltera (Voltaire) „Historia Karola XII”. Z pewnym zdumieniem przeczytałem że 22września 1708r wojska szwedzkie Karola XII stoczyły sporą bitwę pod Smoleńskiem. Z tego co się zorientowałem to bitwę tę po obu stronach rozegrały oddziały kawalerii. Po stronie rosyjskiej byli to Kałmucy, których autor określa jako doborowe jednostki kawalerii rosyjskiej.

Zdaje się że zadali oni Szwedom solidną porażkę i omal nie wzięli do niewoli samego Karola XII. Straty jakie zadali Szwedom musiały być duże bowiem kiedy po Połtawie w 1709 roku Karol znalazł się w Turcji to sułtan obiecał mu że wykupi od Kałmuków jeńców pojmanych pod Smoleńskiem. Co prawda nic z tego nie wyszło bo odnalazło się tylko około 100 żołnierzy ale Karol bardzo na to liczył bowiem uzyskałby wówczas sporą siłę. Zatem tych pojmanych pod Smoleńskiem musiało być dużo a jeżeli pojmanych, to i zabitych.

W polskich książkach żadnych szczegółów o tej bitwie nie znalazłem, chociaż możliwe że przegapiłem, nie jestem historykiem i po bibliotekach nie studiowałem tematu. Odegrała ona jednak chyba poważną rolę bowiem to po niej Karol XII skręcił na Ukrainę. Ciekawe co na ten temat mówią źródła rosyjskie. Czy to nie jest czasami tak, że Rosjanie przemilczają tą bitwę bo to Kałmucy ją wygrali?

Z chęcią bym się czegoś dowiedział.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.