Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
SA Poniatowski

Przyczyny upadku Rzeczpospolitej

Przyczny upadku RON należy upatrywać:  

39 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Wewnętrznie
      13
    • Zewnętrznie
      2
    • Mieszanie
      12
    • Nie mam zdania
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Tofik, nawet jeśli propagandowym, ale zawsze powodem. :D

Propagandowy powód to żaden powód.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Początek upadku IRP osobiście upatruje w momencie opowiedzenia się Żółkiewskiego, po złej stronie w rokoszu zebrzydowskim.Wydaje się ,że w odwrotnej sytuacji STAN. jako ideowy następca Zamoyskiego(który sam sobie sie pewnie dziwił,że akceptuje Zygmunta)miał największe szanse na Nasz tron(gdyby nie jego skromność).Wszyscy wiemy jakim był człowiekiem,kozakom było by dobrze :keep: ,z bojarami żył by jak brat :D (na dystans),umiał by pójść na ogromne kompromisy ze szlachtą :king: .Zostawiłby Szwecji niepotrzebe nam Inflanty,skupiając się na żywiącym ówczesną Europę Gdańsku.Musiałby by pozostać głuchy na zawsze puste watykańskie obietnice :middlef: ,zdobywajac tym samym szacunek Turcji,był zresztą bardzo tolerancyjny w stosunku do innowierców.Szkoda, że dopiero jego wielkiemu tak podziwianemu prawnukowi to się udało,który nomen omen był wychowywany w kulcie swego przodka.To już tylko gdybania ale ciekawe co by było gdyby Mikołaj Z.zdobył tak wielkiego sojusznika i z wdzięczności za to :pada: wysunął by jego kandydaturę do elekcji.A skończyło się zygmuntowskim :(

Jestem świadom,że sam mógłbym z łatwością stworzyć antytezę do powyższego twierdzenia. :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Wszyscy wiemy jakim był człowiekiem,kozakom było by dobrze :keep:

Tak dobrze, że najeżdżali aż miło. Jeżeli ktokolwiek mógł ich przed tym powstrzymać to był to tylko Żółkiewski. Czy powstrzymał?

z bojarami żył by jak brat :D (na dystans)

Tzn.?

umiał by pójść na ogromne kompromisy ze szlachtą :king:

Ta, widać jak szlachta nim pomiatała w ostatnich latach życia.

Zostawiłby Szwecji niepotrzebe nam Inflanty

Do Inflant Szwedzi nie mieli absolutnie żadnych praw. Ciekawe jak na takie oddanie zareagowałaby szlachta?

Musiałby by pozostać głuchy na zawsze puste watykańskie obietnice :middlef:

A czy w tamtych czasach władca słuchał papieża?

zdobywajac tym samym szacunek Turcji,był zresztą bardzo tolerancyjny w stosunku do innowierców.

Szacunek Turcji? Tym, że sobie z nimi nie radził? Wojna z Turcją 1620 - 1621 nie wynikła z naszej polityki zagranicznej tylko z działań kozacko - magnackich. Co do tolerancji - czy ZIIIW nie był tolerancyjny?

A skończyło się zygmuntowskim :(

Nadal czekam na odpowiedź w temacie o Zygmuncie III. Czy się kiedyś doczekam?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zauważyłem,że ZIIIW nie łapie się w pierwszej trójce Twoich kandydatów na najlepszego króla elekcyjnego.Toteż musisz mieć świadomość, że Twoje argumenty są mydlaną bańką,a "adwokaczenie"Zygmuntowi jest tylko Twoją ambicjonalną walką z jego przeciwnikami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Wybacz, takie pisanie, na dodatek nie na temat, nie ma sensu. Chcesz wykazać, że jestem fanatykiem prowadzącym świętą wojnę. Ok, jestem fanatykiem, ale przynajmniej umiem dyskutować o postaci historycznej, a nie o dyskutancie.

Właśnie zauważyłem,że ZIIIW nie łapie się w pierwszej trójce Twoich kandydatów na najlepszego króla elekcyjnego.

I gdzieś wyczytał takie bzdury?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie umiesz dyskutować tylko zbijać słuszne racje,wyimaginowanymi na Swoje potrzeby faktami,a już na pewno nie piszesz na temat bo na tej stronie ja zgodnie z jej tytułem wyraziłem tylko przyczyny upadku...według mojego mniemania i nikomu nic do tego.Pozdrowienia dla Don Kichota

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
No właśnie nie umiesz dyskutować tylko zbijać słuszne racje,wyimaginowanymi na Swoje potrzeby faktami

To co w nich jest takiego wyimaginowanego?

a już na pewno nie piszesz na temat bo na tej stronie ja zgodnie z jej tytułem wyraziłem tylko przyczyny upadku...według mojego mniemania i nikomu nic do tego.

Mnie coś do tego, bo uważam, że nie jest to przyczyna upadku RON.

Zakończmy offtop.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do tematu dodałem ankietę, zobaczymy, której szkoły historycznej jest u nas więcej przedstawicieli. Osobiście jestem zwolennikiem krakowskiego poglądu na kwestię rozbiorów, upatrującą ją w przyczynach wewnętrznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie tylko wewnętrzne przyczyny, ale również zewnętrzne, jak chęć zagarnięcia przez trzy mocarstwa ziem Rzeczpospolitej I.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Tyle, że to zostało ułatwione przez wewnętrzne słabości RON.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Jeśli mam być szczera, to uważam, że polacy nie są winni"-przepraszam jeśli się myle ale jak tak to spróbujcie jakoś usprawiedliwić takie osoby jak:

-Władysław Siciński-pierwsze veto

- Stanisław Szczęsny Potocki-targowica

- Franciszek Ksawery Branicki-targowica

- Janusz Radziwił - bohaterr litewski,zdrajca polski

- Piotr Ożarowski - zdrajca i sprzedawczyk

Takich przykładów można by jeszcze wiele podać.Nie mówie że nie było czynników z zew. które wpłynęły na upadek RON ale uważam że najpierw trzeba winnić siebie a dopiero potem innych.RON nie upadło z dnia na dzień,"Polskę podzieliły między siebie: Prusy, Rosja i Austria."-no dobrze ale co zrobili Polacy żeby temu zapobiec?Jestem za czynnikiem wew.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
- Janusz Radziwił - bohaterr litewski,zdrajca polski

Zapraszam do tematu poświęconego tej postaci.

Prawda jest taka, że Radziwiłł grał na czas. W sytuacji, gdy większość wojska koronnego poddała się, a króla nie ma w kraju, nie mógł bronić Litwy z kilkutysięczną armią przed Rosją i Szwecją. Opowiedział się za tą drugą, gdyż tej trudniej było opanować WKL niż Rosji. To dawało możliwość wyzwolenia się w przyszłości. Samo żądanie wydzielenia księstwa radziwiłłowskiego z Litwy też miało swój cel - to decentralizowało władzę szwedzką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie opracować takie małe zestawienie:

1. wewnętrzne:

(...)

• Rada Nieustająca (tzw. Zdrada Nieustająca) - najwyższy organ administracyjny I Rzeczypospolitej w latach 1775-1789

(...)

Tyle, że było to zjadliwe określenie opozycji, a konkretnie to jakie zapisy "Ustanowienia Rady Nieustającej" czy poczynania samej Rady przyczynić się miały do upadku kraju?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że to była wina Polaków, bardziej zależało im na prywacie niż na dobrze państwa. Żeby nie pójść na pospolite ruszenie szlachta wymyślała różne przyczyny a jak już nawet się pospolite ruszenie zebrało to często uciekało z pola bitwy.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.