Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Achilles

Unger czy Radzim Gaudenty?

Recommended Posts

Achilles   

Jak zapewne każdy wie, pierwszym metropolitom gnieźnieńskim był Radzim Gaudenty, brat Świętego Wojciecha. Ale dlaczego tej funkcji nie pełnił następca mierwszego biskupa Polski - Unger?

Brat Świetego na to "stanowisko" był "kandydatem" Ottona III i papieża Sylwestra II, zaś (więcej niż najprawdopodobniej) Bolesław Chrobry był zwolennikiem Ungera.

A według Was kto powinien zostać pierwszym metropolitom polskim? Jak myślicie, co by się stało, gdyby Chrobry odrzucił "przymuszoną propozycję" cesarza? Jakie skutki niosłoby za sobą takie wydarzenie?

Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Następnie [Otton III] utworzył [w Polsce] arcybiskupstwo, zgodnie z prawem, jak przypuszczam, lecz bez zgody wymienionego tylko co biskupa [ungera], którego diecezja obejmowała cały kraj. Arcybiskupstwo to powierzył bratu wspomnianego męczennika Radzimowi [...] - tak brzmią słowa Thietmara na ten temat. Wynika z tego, że albo Unger nie zgodził się na tworzenie arcybiskupstwa (co wydaje się troszkę dziwne) albo nie zgodził się na taką obsadę tej posady (co wydaje się bardziej prawdopodobne). W jego opinii zapewne mógł sobie rościć prawo do zajęcia stanowiska zwierzchnika polskiego Kościoła, skoro takowym dotąd był.

Z punktu politycznego, IMHO Bolek nie miał się po co zbytnio sprzeciwiać (no chyba, gdyby chciał sprzeciwić się jakimś wpływom zagranicznym w polskim Kościele, ale warto było sobie tutaj odpuścić, choćby chwilowo).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   
Wynika z tego, że albo Unger nie zgodził się na tworzenie arcybiskupstwa (co wydaje się troszkę dziwne)

Nie dziwne, lecz nieprawdziwe. : )

nie zgodził się na taką obsadę tej posady (co wydaje się bardziej prawdopodobne)

Na 99% to drugie.

Porównajmy te oto dwie bardzo ciekawe postaci:

:idea: Unger - następca Jordana, pierwszego biskupa Polski. Prócz tego, że znał i nawet bardzo się "przyjaźnił" z swym poprzednikiem, nie znaczy, że jest święty, a co za tym idzie - nie nadaje się na arcybiskupa gnieźnieńskiego.

:idea: Radzim-Gaudenty - brat Świętego Wojciecha, męczennika, osoby tak ważnej, po śmierci jakże bardzo szanowanej, że nawet cesarz niemiecki zdecydował się oddać hołd jego relikwiom. Jeśli Wojciech był tak szlachetny, dlaczego Radzim nie miałby być taki, przecież to ta sama krew Sławnikowców...

Po tym małym porównaniu nasuwa się stwierdzenie dlaczego Sylwester II i cesarz właśnie tę osobę obsadzili na tak zwanym stanowisku. Kim był Unger? Mało znaczącym knypkiem. ;)

Następca pierwszego biskupa polskiego po zjeździe gnieźnieńskim otrzymał biskupstwo poznańskie nikomu i niczemu niepodległe. Ale co to za tereny; co to za okolice?! Przecież w tamtych czasach okolice poznańskie były buszem (w dosłownym tego słowa znaczeniu), rosły lasy, mieszkały tam dzikie zwierzęta.

Chociaż w ostateczności wybór pomiędzy tym a tym skończyłby się tak samo. Bolesław Chrobry całym ciałem za Ungerem - zjazdu nie ma + konflikt z papieżem i cesarzem. Za Radzimem - słynna klątwa rzucona na ziemię gnieźnieńską (o kurczę, a ja cały czas tutaj mieszkam :wht: ), czego skutkiem jest pochówek Mieszka I i jego syna w katedrze poznańskiej. Raczej to pierwsze wydaje się groźniejsze, lecz czym sensownym byłoby życie, gdyby się miało stracić możliwość żywota wiecznego w niebie, co na wstępie wykluczała klątwa (w czasach średniowiecznych :wink: ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrus   
Jak zapewne każdy wie, pierwszym metropolitom gnieźnieńskim był Radzim Gaudenty, brat Świętego Wojciecha. Ale dlaczego tej funkcji nie pełnił następca mierwszego biskupa Polski - Unger?

Wytłumaczenie jest proste. Papież Sylwester II który podjął decyzję o założeniu metropolii w 999 r. podczas synodu rzymskiego myślał o Ungerze, lecz nadał również Radzimowi tytuł episcopus sancti Adalberti czy od reliwkii, był związany z tymi relikwiami a skoro nie zostały one przeniesione do Rzymu a zostały w metropolii, arcybiskupem muisał zostać Radzim. O tyle korzystniejsze to dla wizerunku metropolii, że Otton III uznał św. Wojciecha za patrona rodzącego się "Imperium" a Radzim był jego bratem.

Sam Unger zachował niezależność, podlegał tylko Papieżowi ze swoją godnością biskupią . Zresztą złożył on hołd w 1004 arcybiskupowi Magdeburga który w tajemniczych okolicznościach " chiał go ugościć" :lol: :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Trawkowski wyraził pogląd (choć stary, bo z '68 roku), że Radzim jak najbardziej miał poparcie Chrobrego ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Nie dziwne, lecz nieprawdziwe. : )

W 1004 r., gdy Unger wyruszył do Rzymu i został uwięziony w Niemczech, doszło do uznania przez Ungera nad sobą zwierzchności arcybiskupa magdeburskiego, a także protestu przeciwko utworzeniu arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Wszystko jednak wskazuje na to, że to wszystko było wymuszone, bowiem, gdyby następca Jordana faktycznie sprzeciwiał się nowej organizacji kościelnej, wyraziłby to już przed zjazdem gnieźnieńskim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.