Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
vanbrovar

Miklós Horthy

Recommended Posts

Miklós Horthy de Nagybánya był admirałem floty austro-węgierskiej, a później regentem Królestwa Węgier. Jak oceniacie jego sposób prowadzenia polityki zagranicznej? Z jednej strony słuszne dla sprawy węgierskiej okazało się związanie z Niemcami, ale odmowa współuczestnictwa w inwazji na Polskę była oznaką pewnej niezależności (i sympatii do Polski).

Prowadził zakulisowe rozmowy z aliantami, dbał o interesy Węgier.

Ostatnie lata życia spędził poza Węgrami.

Dlaczego nie dopuścił do restauracji Habsburgów?

Czy mógł ugrać więcej?

Jakie popełnił błędy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może od początku. Miklós Horthy był przde wszystkim bardzo dobrym wojskowym i niezłym politykiem. Jak by nie patrzeć, to on uratował Węgry po pierwszej wojnie światowej przed komunstyczną zarazą, przed zakusami Czechów i Rumunów. Pamiętajmy też, że był ostatnim aktywnie działającym (i bardzo dobrym) admirałem CK monarchii. Nie ma co się dziwić jego mariażowi z Niemcami. Wegry po I WŚ straciły ponad połowę swojego terytorium i jeszcze więcej ludności (z 18,7 mln. spadek do 7,5 mln.) wskutek postanowień traktatu z Trianon, wielu Węgrów pozostało poza granicami kraju. To powodowało ogólną frustrację społeczeństwa. Sojusz z Hitlerem dawał szansę na odzyskanie dawnej wielkości i świetności Wegier.

Była to też postac nieco tragiczna. Pod koniec II WŚ Wegrzy z Horthy'm porozumieli się zarówno z aliantami zachodnimi jak i Sowietami i gdyby nie przewrót "Strzałokrzyżowców" to nieco inaczej potoczyłyby się zapewne losy tego kraju.

Istotnie, był regentem, ale powrót dynastii Habsburskiej był mocno kontrowersyjny, a nie udało się znaleźć odpowiedniego, rodzimego kandydata. Wydaje mi się, że nie było za bardzo innej alternatywy. No i nie zapominajmy o jego przychylnej postawie w stosunku do Polaków po kampanii wrześniowej, mimo niemieckich nacisków.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.