Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Bitwa pod Hastings

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Krótki informator tutaj kliknij.

Jak myślicie, czy zwycięstwo Wilhelma to był łut szczęścia czy pokaz jego zdolności logistycznych i strategicznych?

Dlaczego łucznicy Harolda nie strzelali?

W filmie o tej bitwie na Discovery padło stwierdzenie, że wojska Haralda zostały zaskoczone, a i ukształtowanie terenu miało znaczenie w zwycięstwie Wilhelma.

Jakie znaczenie miała ta bitwa dla losów Europy?

Zapraszam do dyskusji![/center]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
łucznicy Haralda

Zakładam,że to jakies przejęzyczenie. Królem Angielskim byl Harold IIGodwinson a Harald Był królem Norwegii, który został pokonany przez Harolda.

Dlaczego łucznicy Haralda nie strzelali?

o ile ja wiem to strzelali, ochotnicy francuscy zostali właśnie zdziesiątkowani przez łuczników Harolda, tak,że Wilhelm musiał ich powstrzymywać przed ucieczką.

W filmie o tej bitwie na Discovery padło stwierdzenie, że wojska Haralda zostały zaskoczone

Czy zaskoczone..... Wojska Harolda dopiero co odparły najazd Haralda Hardrady, aby dotrzeć pod Hastings musiały przebyć drogę 150 mil spod Stamford Bridge, gdzie rozgromili Haralda.

a i ukształtowanie terenu miało znaczenie w zwycięstwie Wilhelma.

Zdecydowanie lepsza pozycje zajął Harold, jego wojska zajęły pozycje na wzgórzu, a Wilhelm musiał to wzgórze zdobyć, i wcale mu to dobrze nie szło. Łucznicy nie wyrządzili większych szkód Anglikom, piechotę i jadze Anglicy również odparli.

Nie będę opisywał bitwy, bo opis jest powszechnie dostępny, jednak wydaje mi si,że gdyby Harold nie zginął to Wilhelm miałby przynajmniej olbrzymie trudności, o ile jego wyprawa nie zakończyła by się klęską...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Bardzo ważna bitwa. Wilhelm Zdobywca wykazał się w niej świetnym geniuszem logistycznym i strategicznym - nie bez powodu ma właśnie taki a nie inny przydomek nadany przez historię. Od czasu zwycięstwa Wilhelma obserwujemy stopniową, ale dość szybką sytuację wzrastania wagi i mocy państwa anglosaskiego. Wprowadzono wiele ulepszeń administracyjnych, chociaż nie zapominamy o ciągłym feudalizmie. Witeanebot, rada starszych decydująca o ważniejszych sprawach państwa i urząd Szeryfa udoskonalił i utrwalił w pamięci czasy świetności. Anglia za tamtych czasów nie mogła się równać z Francją!

Ważne jest też to, iż Wilhelm nie mieszał społeczeństwa podbitego z podbijającym pod przymusem - wręcz przeciwnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Ważne jest też to, iż Wilhelm nie mieszał społeczeństwa podbitego z podbijającym pod przymusem - wręcz przeciwnie.

To było w jego interesie. Wiedział,że Sasi nienawidzą się z Normanami- tak więc nie wystąpią wspólnie przeciw władcy.

chociaż nie zapominamy o ciągłym feudalizmie

To Wihelm wprowadził feudalizm, zresztą angielski feudalizm był odmienny od francuskiego- to dodatkowo miało zabezpieczać przed buntem rycerstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   

Z tego co pamiętam to dość dużym atutem Normanów były ich konie, nieprawdopodobnie wielkie i agresywne w boju. Przydały się też podczas symulowanego odwrotu Normanów i późniejszego pogromu wojsk Harolda,który sam został śmiertelnie ranny ,bodajże w oko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Brego   

To było tak, Wilhelm mysłał, gdyż zabezbieczył flanki i wysłał swego syna z kilkoma oddziałami na most niepodal pola bitwy, o dziwo oddziały Harolda tam zaatakowały. Kolejnym motwyem strategii była symulacja odwrotu. Był to główny motyw zwycięstwa, poza oczywiście zranieniem Harolda. Więc po częsci było to szczęście, Nautilos- Tak, został postrzelony w okolice (podobno) lewego oka.

Jednym z atutów Normanów była wspaniała konnica. Dawno już oglądałem na ten temat film, ale podobno niszczyli żołnierzy nakłówając ich na włócznie, i dzierżąc tarczę "migdałowe".

Narya- Również oglądałem ten film dawno temu na płycie, nie było chyba tam nic o nie-strzelaniu łuczników ?!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Również oglądałem ten film dawno temu na płycie, nie było chyba tam nic o nie-strzelaniu łuczników ?!

Moja aluzja do filmu Discovery z tymi łucznikami nie dotyczyła. O łucznikach dowiedziałem się z jakiegoś artykułu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Brego   

Ah, to było napisane jedno z drugim, więc pomyślałem że chodzi o film :razz: znowu wyszedłem na idiotę :roll:

"Drugim" pisze się przez "u'. Poza tym błędy interpunkcyjne. Jeszcze jestem cierpliwy.. // Nar

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.