Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
w4w

Kto był ostatnim z dynastii Jagiellonów na tronie polskim?

Rekomendowane odpowiedzi

w4w   
Dynastia królewska wywodząca się od Władysława Jagiełły panująca w Polsce w latach (1386-1572). Jagiellonowie byli jedną z najpotężniejszych dynastii monarszych w średniowiecznej Europie. Okres ich panowania w Polsce przyniósł zakończenie wieloletnich wojen z Zakonem Krzyżackim (1466 r.), poprzedzone serią świetnych triumfów bitewnych, położyli wielkie zasługi w rozwoju gospodarki, nauki i kultury w Polsce. Ostatnim królem z dynastii Jagiellonów był Zygmunt August.

Ostatnim królem był, a właściwie była Anna Jagiellona. Sądzę, że byłoby dobrze usunąć tą ewidentną pomyłkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

O ile mi wiadomo to w podręcznikach ostatnim Jagiellonem na tronie polskim był Zygmunt August. Pomimo kwestii dot. Anny Jagiellonki. Nie widzę więc tutaj błędu. ;P

Zresztą historiografia polska właśnie Zygmunta II obwołała ostatnim Jagiellonem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Nie moja wina, że w książkach są błędy. Fakt jest faktem, że Anna Jagiellonka byłą ostatnim Jagiellonem na polskim tronie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ależ Anna Jagiellonka była żoną Stefana Batorego. Była z nim na równi swojego czasu. To nie stawia jej na równi statutu np. króla Jadwigi! Zajrzałem sobie do książki Szczura i tam raczej nie pisze o wyodrębnionej roli Anny tak jak w przypadku Jadwigi..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

13 grudnia 1575 roku Anna Jagiellonka została wybrana na króla Polski i wielkiego księcia Litewskiego. Tak, więc to ona a nie Zygmunt była ostatnim królem z dynastii Jagiellonów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
13 grudnia 1575 roku Anna Jagiellonka została wybrana na króla Polski i wielkiego księcia Litewskiego. Tak, więc to ona a nie Zygmunta była ostatnim królem z dynastii Piastów.

Na pewno Piastów? I kim była Zygmunta? ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

No tak komuś coś się pop.... :wink: Ale to i tak Twoja wina, zdekoncentrowałaś mnie :tongue:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale w całej literaturze jako ostatni król z dynastii Jagiellonów prezentowany jest Zygmunt August rozumiem, że możesz mieć inne zdanie niż cały świat naukowy w Polsce i autorzy podręczników, ale z tego powodu opis działu zmieniany nie będzie, gdyż bardziej przemawiają do mnie opinie w dziełach prof. historii. Do tego temat założony w złym dziale, niepotrzebne powiększenie tych imion i pisanie nie na temat w poście wyżej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Chwilunia.

Pomimo wszystko w4w racje ma. Anna byla ostatnim krolem polski z dynastii Jagiellonow. Ze sie to pomija w popularnej zwlaszcza historiografii, czyli i w podrecznikach szkolnych, to dla tego, ze jej korona krolewska nie miala przelozenia na praktyke. A moze szkoda. Nie mowie, ze ona byla by swietnym politykiem, ale w historii naszego kraju bylo sporo babek z wieksza ikra niz ich koronowani i utronowani slubni....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Anna mogła być ostatnim królem spokrewnionym z Jagiellonami, a nie z dynastii Jagiellonów.

:?:

Czemu tak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Anna mogła być ostatnim królem spokrewnionym z Jagiellonami

Była córką Jagiellona, a nie synem córki Jagiellona jak Zygmunt III. To drugie nazywa się pokrewieństwem, czy byciem Jagiellonem po kądzieli, to pierwsze nazywa się raczej byciem Jagiellonem (-ką).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Z całym szacunkiem, ale w całej literaturze jako ostatni król z dynastii Jagiellonów prezentowany jest Zygmunt August rozumiem, że możesz mieć inne zdanie niż cały świat naukowy w Polsce i autorzy podręczników, ale z tego powodu opis działu zmieniany nie będzie, gdyż bardziej przemawiają do mnie opinie w dziełach prof. historii.

Poproszę o podanie mi jednego nazwiska prof. historii, który neguje fakt koronacji Anny na króla Polski.

Anna mogła być ostatnim królem spokrewnionym z Jagiellonami, a nie z dynastii Jagiellonów.

Wychodzi całkowity brak znajomości drzewa genealogicznego dynastii Jagiellonów. Zygmunt August był synem Zygmunta Starego i Bony, Anna była córką... Zygmunta Starego i Bony.

Tak, wiec Anna była z dynastii Jagiellonów.

Była córką Jagiellona, a nie synem córki Jagiellona jak Zygmunt III. To drugie nazywa się pokrewieństwem, czy byciem Jagiellonem po kądzieli, to pierwsze nazywa się raczej byciem Jagiellonem (-ką).

Kompletna nieprawda i nieznajomość terminu ,,po kądzieli''. Terminem po kądzieli określamy sytuacją, gdy czyjaś matką pochodzi z jakiegoś rodu, terminem po mieczu określamy gdy czyjś ojciec pochodzi z jakiejś dynastii. Tak, więc Jagiellonem po kądzieli

jest Zygmunt Stary, ponieważ jego matka pochodziła z dynastii Jagiellonów(Katarzyna podobnie jak Zygmunt August i Anna była córką Zygmunta Starego i Bony.)

Jedyny, który ma rację w tej dyskusji oprócz mnie to Lu Tzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Kompletna nieprawda i nieznajomość terminu ,,po kądzieli''. Terminem po kądzieli określamy sytuacją, gdy czyjaś matką pochodzi z jakiegoś rodu, terminem po mieczu określamy gdy czyjś ojciec pochodzi z jakiejś dynastii.

I gdzie mijam się z prawdą?

Tak, więc Jagiellonem po kądzieli

jest Zygmunt Stary, ponieważ jego matka pochodziła z dynastii Jagiellonów

Zdawało mi się, że matką Zygmunta Starego była Habsburżanka, nie Jagiellonka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Zdawało mi się, że matką Zygmunta Starego była Habsburżanka, nie Jagiellonka.

Zygmunt Waza;p Jego matką była z dynastii Jagiellonów.

I gdzie mijam się z prawdą?

Nie wiem;p Pomieszały mi się te Zygmunty. Przepraszam Cię bardzo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.