Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Napoleon i Goethe-niezwykłe spotkanie w 1808 r.

Recommended Posts

Estera   

Napoleon i Goethe spotkali się w 1808 r., w Erfurcie. Jak wyglądało to spotkanie? O czym rozmawiali? Jak odnosili się do siebie ci dwaj rozmówcy- podczas spotkania, jak i w ogóle?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gryfon   
W dniu 26.06.2008 o 12:56 PM, Estera napisał:

Napoleon i Goethe spotkali się w 1808 r., w Erfurcie. Jak wyglądało to spotkanie? O czym rozmawiali? Jak odnosili się do siebie ci dwaj rozmówcy- podczas spotkania, jak i w ogóle?

 

Cytuj

 

Pewne jest, że w Erfurcie, w Turyngii, w niedzielę 2 października 1808, w porze lunchu w pałacu, w którym rezydował Napoleon, zostali przyjęci na audiencji dwaj poeci niemieccy: Goethe i Christoph Martin Wieland.

Na pewno rozmowa dotyczyła m.in. literatury, na przykład Werthera, którego Napoleon zabrał ze sobą na wyprawę do Egiptu. Rozmawiali również o Tacycie, Horacym, literaturze łacińskiej, współczesnym teatrze. Goethe był pod wrażeniem rozległej wiedzy Napoleona i trafnych analiz dzieł literackich. Rozmawiali także o sprawach prywatnych, ale jak można przypuszczać, wielcy ludzie nie tracili zbyt wiele czasu na banały.

Podczas tej rozmowy padły też, cytowane wielokrotnie, słowa Napoleona o poecie „Oto człowiek!”.

Również Wieland był pod wrażeniem spotkania. Po latach wspomniał, że rozmawiał z „człowiekiem ze spiżu.”

Obaj poeci zostali odznaczeni Legią Honorową, a Goethe ostentacyjne przypinał ją do ubrania, przy okazji spotkań z przedstawicielami państw Świętego Przymierza, po upadku Napoleona

 

 

https://szukajacnapoleona.com/2015/06/17/napoleon-i-goethe-w-jednym-siedzieli-domu/

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cóż, nie można odmówić dobrych chęci autorowi strony szukajacnapoleona.com, dwie kwestie warte są dookreślenia:

 

Cytuj

Spotkanie uwiecznił także na szkicu i obrazie Paul Delaroche

 

W zasadzie uwiecznił swą wizję tego spotkania, w chwili gdy miało ono miejsce, wspomniany malarz miał jedenaście lat.

 

Cytuj

Jak przebiegało spotkanie? Wspominali je w swoich wspomnieniach: minister spraw zagranicznych Taleyrand oraz Johann Peter Eckermann niemiecki poeta i zaufany przyjaciel Goethego (we wspomnieniach wydanych w 1829 roku)

 

Eckermann nic takiego nie wydał w 1829 roku, dwa pierwsze tomy "Gespräche mit Goethe..." wydano w Lipsku w 1836 r., a trzeci tom wyszedł w 1848 r., planowany czwarty tom nie został ukończony.

Skąd autor strony wziął taką datę? Najprawdopodobniej korzystał z tłumaczenia anglojęzycznego jakiego dokonała Sarah Margaret Fuller, jej "Conversations with Goethe in the last years of his life" wydano w Bostonie w 1839 roku. Komuś się pewnie pomyliło i z: "1839" zrobił "1829".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.