Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bronek

Koronowo

Recommended Posts

Bronek   

Polsko-litewskie zwycięstwo pod Grunwaldem złamało ofensywną siłę Krzyżaków. Nie zdobycie Malborka uniemożliwiło umocnieniu się w zajętych Prusach. Oba te zagadnienia omawiane są dość często, natomiast o bitwie pod Koronowem słyszy się jakby mniej.

Tymczasem ma ona istotne znaczenie dla całego przebiegu Wielkiej Wojny, gdyż była niejako przypieczętowaniem grunwaldzkiego sukcesu.

Po Grunwaldzie Krzyżakom z Prus nadciągnęły na pomoc posiłki z Inflant, co dopomogło im kontynuować opór na swoich ziemiach. Od zachodu szedł im w sukurs silny oddział rycerstwa zachodnioeuropejskiego. Była to forpoczta mających pojawić się niebawem kolejnych sił. Rozgromienie tego oddziału i wypuszczenie jeńców, przekonanych uprzednio przez króla o niesłuszności sprawy, za którą walczą, sprawiło, że strumień posiłków z zachodu nagle wysechł.

Gdyby natomiast pod Koronowem siły krzyżackie zwyciężyły, i w ślad za pierwszymi podążyłyby następne posiłki, wojna mogłaby przybrać dla Polski obrót bardzo niepożądany. Szczęściem tak się nie stało, ale dziś mało kto pamięta o tej bitwie. Nazwę „Grunwald” zna każdy, o nieudanym oblężeniu Malborka parę osób też coś tam wie, natomiast Koronowo jest niemal nieznane.

Moim zdaniem zaś, zwycięstwo pod Koronowem zrównoważyło negatywne skutki nieudanego oblężenia Malborka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.