Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marekjakub

Książki o wojsku w PRL

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno trafiła w moje ręce książka "Paragraf 13" . Czy to "pierwsza powieść opisująca od środka stosunki panujące w Ludowym Wojsku Polskim" - jak podaje wydawnictwo, tego nie wiem?

To co mnie w niej przekonuje, iż autor wie, o czym mówi i dlaczego o Wojsku w PRL nie ma dużo książek, to niepowtarzalny klimat mentalny tej peerelowskiej instytucji, przez którą przeszły miliony młodych mężczyzn.

Soczystym językiem "wojskowym" opisana historia pewnego poboru to nic innego jak opis relacji "trepów", "szwejów" i "bażantów".

Czy warto ją czytać? Odpowiada Rafał A. Ziemkiewicz

Najświętszym tabu peerelu było tak zwane Ludowe Wojsko Polskie. Prędzej można było napisać o Katyniu albo obsobaczyć Breżniewa, niż bodaj półsłówkiem tknąć panujących tam stosunków. Z przyczyn trudnych do zaakceptowania, zniesienie cenzury i zmiana ustroju nic tu nie zmieniły - w pamięci całych pokoleń zrobiono wielką dziurę, którą Mariusz Pasek swym "Paragrafem 13" zapełnia po wielu latach ciężkich starań. Że czyni to dobrze, zaświadczam także jako były "bażant" nie istniejącego już SPR w Węgorzewie.

Gdzie ją kupić? np. via internet w XLM : http://www.xlm.pl/sklep.php?a=4&id=9510

Jeśli ją przeczytasz, podziel się wrażeniami. Dla mnie - to BOMBA!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Gdzie ją kupić? np. via internet w XLM : http://www.xlm.pl/sklep.php?a=4&id=9510

Nie ma miejsca na forum na kryptoreklamę !!! :evil:

Poza tym - każdy, kto ze wzmiankowanych "milionów młodych mężczyzn" był w SZ PRL nie musi jej czytać - zna panujące tam stosunki z autopsji !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

marekjakub

Prawda jest taka, że ja też jestem jednym z tych milionów. Byłem w kilku jednostkach ale specyfika każdej z nich była taka, że na każdą , to oddzielna książka powinna być.

Więc jak ktoś "popełnił" jakąś kompilację, to i tak to jest prawda, ale tycząca się konkretnej jednostki.

Gdzieś mi się obiło że ciekawy był w łączności?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Gdzieś mi się obiło że ciekawy był w łączności?

Tak - w 12 pułku radio-liniowo-kablowym (JW 1983 Świecie n/W - POW). Tej jednostki już dziś nie ma ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

No to ja mam wrażenie w takim razie, że ja i ciekawy moglibyśmy napisać swoje własne "Paragrafy", o ile starczyłoby nam talentu literackiego :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Amon się dołączy chętnie , o fali , trepach , kociarstwie , wickach i dziadach mimo upływu czasu pamięć nie pozwala zapomnieć . Były radiotelegrafista z JW 2016 , Wałcz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Może nie znam dobrej książki o LWP, ale znam piosenkę oddająca jego istotę, śpiewaną przez nas:

Przyjedź mamo na przysięgę

Zaproszenie wysłał szef

Granat urwał prawą rękę

Przyjedz, zobacz, twoja krew (2x)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Antoni Pawlak, Książeczka wojskowa

Zaczyna się genialnie, potem już nie jest taka super, ale generalnie warto przeczytać.

Wspomnienia z wojska (służba odbyta pod koniec lat 70-tych) zdecydowanie odmienne od oficjalnej ówczesnej "linii". Nakład I wydania (oczywiście drugi obieg) skonfiskowała SB, a autor za jej napisanie został internowany w stanie wojennym. Polecam :!:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
saturn   

Pozwolę się nie zgodzić, w kwestii deficytu książek dotyczących Wojska Polskiego czasów Układu Warszawskiego. Przecież istniały wydawnictwa które popularyzowały wiedzę o MON-ie, a pisarzom wręcz opłacało się tworzyć opowiadania oscylujące w okół wojska, bo kasa za dorobek zwykle była pewna i chyba całkiem sowita. Warunek naturalnie jeden, wszystko zgodnie z duchem ówczesnego czasu, czyli idealistycznie, pięknie, socjalistycznie z relacjami przyjaźni bratnich armii tudzież wstawkami o złych imperialistach. Literatura mniej znana, bo po 89 generalnie szła na przemiał. Ja łażąc po różncyh bazarach książkowych zawsze wypatruje takie cudeńka pisane w znakomitej stylistyce po zawrotnych cenach 2zł i mniej. Mam tego sporo w domu i warto do tego wracać, by wiedzieć jak można było z przepychem opisywać drugą armię Układu Warszawskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Odnośnie jej dokonań pod Budziszynem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Z 1945, a konkretnie 22 - 26 kwietnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Gwoli upierdliwości;

Wojsko PRL to mamy dopiero od 23 lipca 1952 roku.

Ale spokojnie.

Tu się rozchodzi o drugą co do wielkości Armię Układu Warszawskiego, a nie tę spod Budziszyna.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie bardzo rozumiem co nam chce objaśnić poldas, kiedy: co powstało, to chyba każdy zainteresowany tematem wie. I pewnie każdy wie, że istnieje coś takiego jak generalizacja i uogólnienie, zatem jak piszę: "w czasach PRL..." to chyba każdy rozsądny forumowicz rozumie, że mam na myśli również czasy przed 1952 r.

Nie piszemy tu dysertacji naukowych.

Pozwolę się nie zgodzić, w kwestii deficytu książek dotyczących Wojska Polskiego czasów Układu Warszawskiego.

(...)

O fali i innych wewnętrznych stosunkach również wiele jest pozycji MONu z tego okresu czasu?

Z literatury technicznej:

J. Kajetanowicz "Polskie wojska lądowe w latach 1945-1960"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.