Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
JASNY CELSTYN

Filmy Stanisława Bareji

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Kocham je- po prostu kocham! Zwłaszcza serial "Alternatywy 4"-niektóre kultowe dialogi znam na pamięć. Te filmy i seriale są genialne. Co prawda, nie żyłam, w czasach, które karykaturują, jednak wiele się z nich mogę dowiedzieć i dostrzegam pewne warte głębszej uwagi podteksty i obraz życia oraz społeczeństwa dawnej Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

A film 'Miś", niektóre odcinki "Zmienników", "Poszukiwana, poszukiwany". Słynna scena z kotem co przebrany jest za zająca.

A czy Bareja nie grał również w filmach, tak mi coś "Eroica" Munka chodzi po głowie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
A czy Bareja nie grał również w filmach, tak mi coś "Eroica" Munka chodzi po głowie?

A i owszem, zagrał w "Eroice" powstańca. Zagrał też m.in. w "Trzech startach", Dyźmie z '56, "Małżeństwie z rozsądku" czy też w "Alternatywy 4". Jak by tak policzyć to wyjdzie mu kilkanaście epizodów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
godfrydl   

Bareja - reżyser chyba coraz bardziej "kultowy", sumienie PRLu, ale... na wesoło. Chyba każdy zna Jego filmy, a jego tworczość można podzielić na kilka etapów:

- lata 60. Zaczynal jako reżyser komedii obyczajowych, mało jeszcze mających wspólnego z późniejszym bareizmem, wzorowanych raczej na wspólczesnych komediach włoskich i francuskich, choc niektóre satyryczne sceny i odezwania zapowiadają "lwi pazur" reżysera:

"Mąż swojej żony" (1960)

"Żona dla Australijczyka" (1963)

"Małżeństwo z rozsądku" (1966)

"Przygoda z piosenką" (1968). Tu wyróżnia się "Małżeństwo...", zaskakująco gorzka satyra na rodzące się PRLowskie snobizmy, bez obowiązkowego happy endu.

- lata 70. to Bareja w najczystszej formie. Najpierw "trylogia mała":

"Poszukiwany, poszukiwana" (1972) - dość jeszcze tradycyjna w formie przebieranka "chłop za babę"

"Nie ma róży bez ognia" (1974)

"Brunet wieczorową porą" (1976)- te dwa ostatnie to typowy juz bareizm. Wreszcie "trylogia wielka" - arcydzieła:

"Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" (1978)

"Miś" (1980)

serial"Alternatywy 4"(1983).

A na koniec coda:

serial "Zmiennicy"(1986)- serial słabszy, mocno nierówny, ale także kultowy i mający tysiące miłośników. Dalszy rozwój talentu Pana Stanisława przerwał 14 czerwca 1987r.

--------------------------------------------------------------------------------

Edytowane przez godfrydl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

IMO trylogię stanowią

Brunet wieczorową porą

Co mi zrobisz jak mnie złapiesz

Miś

Filmy podobne, kolejne wcielenia tych samych bohaterów, świetne intrygi kryminalne wpisane w realia PRLu.

a Nie ma róży bez ognia to preludium do powyższych.

Żona Barei była muzealnikiem. Stąd owe znakomite wątki muzealne w jego filmach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

IMO trylogię stanowią

Brunet wieczorową porą

Co mi zrobisz jak mnie złapiesz

Miś

Filmy podobne, kolejne wcielenia tych samych bohaterów, świetne intrygi kryminalne wpisane w realia PRLu.

a Nie ma róży bez ognia to preludium do powyższych.

Żona Barei była muzealnikiem. Stąd owe znakomite wątki muzealne w jego filmach.

Tu należy Balumowi przyznać racje , raczej te trzy filmy stanowią trylogie Realiów PRL :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.