Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Ławrientij Beria - ocena

Recommended Posts

Narya   

Co sądzicie o prawej ręce Stalina? O szefie NKWD i Komisarzu Spraw Wewnętrznych?

Czy był bezwolnym narzędziem w rękach Stalina czy prowadził własną politykę? (Tutaj przypominam o wątku gruzińskim. Pojechał w pewnym momencie do Gruzji, zastąpił tam komunistów stalinowskich beriowskimi, ale Stalin zorientował się co Beria knuje i szybko wysłał siły kontrwywiadowcze i pozbył się ludzi Berii zsyłając ich do Gułagu.)

Zapraszam do dyskusji!

PS: Tematu takiego nie znalazłem, jeśli jest to proszę o przedsięwzięcie odpowiednich kroków.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Darkman   

Ślepe narzędzie tyrana.

Mordował i swoich ziomków i wszystkich kogo kazał Stalin.Narzucił mordercze (dosłownie) tempo w badaniach na rosyjską bronią atomową.W latach późniejszych pojawiły się pod jego adresem oskarżenia o gwałty (także pedofilskie).

Swoją politykę zaczął uprawiać po śmierci Stalina (podejrzewano, że nieco pomógł "zagasnąć Słońcu Narodów") m.in. wypuszczając część więźniów Gułagu (głównie kryminalnych), łagodząc nieco terror.Przegrał rozgrywkę z kliką partyjno-wojskową i został zamordowany w niejasnych okolicznościach pod zarzutem m.in. "szpiegostwa na rzecz Anglii." :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Jesli chodzi o gwałty, to nakazywał porywac swoim ludziom młode dziewczyny ze wsi, które gwałcił, a potem mordował.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Ale czy był takim bezwolnym narzędziem? Wątpię. Wątek gruziński pokazuje, że jednak nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Wieczorkiewicz postawił tezę, że Beria chciał... wprowadzić coś na wzór przyszłej pierestrojki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Darkman   

"...Pojechał w pewnym momencie do Gruzji, zastąpił tam komunistów stalinowskich beriowskimi..."

Wcześniej przeprowadził czystkę zastępując "niepewnych" komunistów "pewnymi stalinowcami".Przy okazji pozbył się prywatnych wrogów. :D

Co do tej pierestrojki bym nie przesadzał - szybciej podejrzewałbym, że wypuścił z gułagów kryminalnych po to aby wzrosła tzw. przestępczość pospolita.Za jakiś czas "pod naciskiem" "dobry Beria" wprowadziłby jakiś stan wyjątkowy czy coś w tym rodzaju i razem z "kolegami czekistami" przejąłby władzę pod pozorem "ojczyzny ratowania" wykańczając klikę wojskowo-partyjną.Ale nie udało mu się.

Dla nas i tak byłby to wybór między "dżumą i cholerą".

Share this post


Link to post
Share on other sites
ewusz   

Zawsze mi się wydawał najgorszym z najgorszych, obok Himmlera to najgorszy oprawca w historii ludzkości...Strach pomyśleć, że tacy się rodzą...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocena Berii "za Stalina" może być tylko jednoznaczna. Natomiast otwarte pozostaje zagadnienie podniesione przez Tofika - czy Wawrzyniec B. nie zamierzał czasem dokonać zmian dalej idących niż Chruszczow (i w tym kontekście jego śmierć - w tym momencie - niekoniecznie była faktem pozytywnym)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

A ja go oceniam wysoko. Bardzo sprawny administrator. Kierowany przez siebie wydział, doprowadził do znacznej sprawności.

Zreorganizował Główny Urząd Obozów Pracy, tzw. Gułag, poprzez dużo bardziej "racjonalne" wykorzystywanie przymusowej pracy więźniów dla wypełnienia sowieckich planów gospodarczych.

I chwała mu za to.

A robił to dla ZSRR, jakby ktoś chciał mnie zacząć kopać. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

jako osoba mająca "w opiecie" bezpieczeństwo i wszystko to co z nim związane byl conajmniej bardzo sprawnym administratorem, podejmującym wszystkie dzialania by aktualna polityka Stalina byla realizowana dokladnie tak jak on chcial.

Fakty czystek związanych ze zmianą "szefa" w ZSRR byly czymś najnormalniejszym w świecie, tamtym radzieckim świecie. Nowy szef usuwal starych ludzi związanych z poprzednikiem, zsylając ich w okolice stacji "Bialy Niedźwiadek" gdzieś na Syberii by tam szukali szpiegów, z drugiej strony jako nowy szef promowal swoją koterię ciągnąc ją w górę. Szli w górę wszyscy aż do najniższego poziomu których szefowie byli związani z ludźmi mającymi kontakty z ludźmi Berii. Późniejsze dzialania i zsylki albo i promocje byly związne juz tylko i wylącznie z ich osobistymi blędami, porażkami albo sukcesami.

Beria z racji "stażu" przy Stalinie [ok 15 lat], oraz bycia na samych szczytach wladzy i sprawowanych funkcji wiedzial wszystko lub prawie wszystko o wszystkich którzy brali jakikolwiek udzial w procesach decyzyjnych, tych co walczyli i co przegrali. To byla rola Berii i gdyby się z niej przynajmniej do '50 r. nie wywiązywal to nie zostalby na tym bardzo przecież gorącym stolku. Jego śmierc w byla wlaśnie związana z jego wiedzą i tym, że dopóki żyl posiadacz tej wiedzy dopóty byla ona niebezpieczna.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

A co sądzicie o spisku Berii przeciw Stalinowi? To jak podmienił lekarzy stalinowskich na swoich i doprowadził do śmierci Stalina? Czy Stalin chciał się go wkrótce pozbyć?

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

w spisek Berii niezbyt wierzę. Jest tego kilka powodów - jeden powyżej już podałem, czyli to że za długo i za mocno byl związany ze Stalinem. Updaek tego ostatniego oznaczał też upadek Berii i to w bardzo szybkim tempie. Jedynym wyjątkiem byloby przekazanie wladzy - w jakiś mniej lub bardziej formalny sposób np testamentem [a la tzw. leninowski]. W innym wypadku, każdym innym, leciala glowa Berii.

Kolejnym problemem jest fakt, że będąc na cele wiadomych slużb i to w czasie II wś. i tuż po niej mial bardzo szeroką wiedzę na temat tego co się dzialo, kiedy się dzialo i komu winni zawdzięczają stryczek a komu uwolnienie. Taka wiedza jest bezcenna i potrafi zaprowadzić do największych lągrów lub nawet do śmierci.

Stalin zbyt długo trzymając Berię przy sobie z jednej strony sprawial, że w zasadzie nie mógł go wyrzucić ze swojego obozu, bo miał wiedzę groźną dla przeciwnikow [część osób twierdzi, że w okolicy pocz. lat 50 tych planował kolejne czystki, inni że był na to za słaby bo na zjeździe bodajże w '51 czy '52 r. większość jego tez zostala odrzucona]. Jego silą byla tylko wiedza Berii o ludziach którzy byli po drugiej stronie barykady w KPZR...

Beria nie mógl przejść do obozu przeciwników Stalina, a także przez samego generalissimusa nie mógl być wyrzucony na bruk, odsunięty od stanowisk - za długo na nich trwal, miał zbyt glęboką wiedzę o tym co się dzialo. O tym że tak prawdopodbnie bylo pokazuje historia Berii po śmierci Stalina i tego w jaki sposób go zgladzono.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
P@blo   

Ostatnie miesiące,a następnie godziny życia Stalina jednoznacznie wskazują na Berię jako na tego,kto wydał wyrok na Stalinie.Kilka tygodni przed śmiercią Stalina Beria podmienił szefa ochroniarzy w daczy na swojego.Gdy dostał wiadomość o stanie Stalina zwlekał z przyjazdem,gdyż tylko on mógł podjąc dalsze kroki w ratowanie wodza.Gdy w końcu pojawił sie w Kuncewie oznajmił,że Stalin tylko śpi.

Zorganizowanie zabujstwa było dla Berii proste.Na pogrzebie Stalina miał powiedzieć do Mołotowa:"Wyświadczyłem wam wszystkim przysługe.Załatwiłem go."

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

co do kwestii winnych śmierci Stalina i ewentualnej winy Berii, trzeba zachowywać się tak jak śledczy idący po tropie i szukający zlodzieja czy mordercy. Pada najzwyczajniejsze pytanie: kto na tym zyskiwal. Na pewno na śmierci Stalina nie zyskiwal Beria. A jeśli już to najmniej - bo jak pisalem śmierć Stalina, to śmierć Berii - wiedzial za dużo, o wszystkich liczących się w walce. Sojusznik z niego żaden bo bardzo mocny, z którym trzeba się liczyć, a zmiana frontu nie zawsze może się powieść tak jak trzeba. W razie jego śmierci wszyscy mają równe szanse i nikt nie stanowi zagrożenia, gdyż wiedza walczących o wladzę po śmierci Stalina jest podobna.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Beria eliminował wrogów. Byli nimi w szczególności ci, którzy na pierwszy rzut oka spodobali się Stalinowi. Chciał zachować u "Soso" miano lizusa. Kilka razy zorganizował rzekome zamachy na Stalina, by podczas nich pokazać swoje oddanie w stosunku do wodza. Może przedstawię.

Pewnego dnia Beria odwiedził w kuchni osobistego kucharza Stalina, który akurat (jak łatwo się domyślić) gotował przysmaki dla swego pana. Łwrientij zapytał kucharza dlaczego nie nosi przy sobie broni. Ten odpowiedział, że jest mu niepotrzebna. Beria zaczął przekonywać, że do skutecznej ochrony wodza, należy nosić ją zawsze przy sobie, by w każdej chwili móc zareagować gdyby Stalinowi groziło niebezpieczeństwo. Kiedy kucharz podał przygotowane danie, Beria krzyknął: "On ma broń!". Zanim biedak zaczął się tłumaczyć, Beria oddał kilka strzałów. Przestraszony Stalin "uzależnił" się od "wybawiciela".

Podobnie było na jeziorze, blisko daczy wodza (o ile dobrze pamiętam). Beria blisko stacjonującej jednostce kazał ślepymi nabojami strzelać do łodzi, kiedy ta wypłynie. Po wykonaniu rozkazu, znajdujący się na łodzi żołnierze przystąpili do akcji strzelając (tym razem prawdziwymi pociskami) do atakujących. W tym czasie Beria heroicznie i pokazowo rzucił się osłaniając ciało Stalina przed "niebezpiecznymi" nabojami.

Wygląda na to, że gdyby Beria był reżyserem, nie zabrakłoby mu weny ani talentu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.