Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Zbigniew Ścibor-Rylski "Motyl"

Rekomendowane odpowiedzi

Powtórzę jeno co napisałem w bliźniaczym temacie na bratnim forum :

O ile to prawda , to wielka szkoda ...... , ten czlowiek rzeczywiście walczył o Polskę , z narażeniem własnego życia , w latach II WW to bohater , bronił Polaków przed ukraińskim ludobójstwem , uczestnik września , uciekinier z oflagu , jeden z oficerów PW 44 - może bądźmy bardzo ostrożni z osądami , to nie byle lepsza komunistyczna swi.... co sprzedawała Polaków ubecji ....

I tyle General był Prawdziwym bohaterem czasu wojny ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Z linka podanego przez Albinosa:

(żona generała Zofia Rylska była słynną cichociemną)

Z tego co wiem, jedyna kobietą - cichociemnym, była "Zo"?

Rzetelność dziennikarska?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Heh, a myślałem, że tylko mi to wpadło w oko. Cóż, cichociemna czy agentka wywiadu, jakie to ma znaczenie, ważne że robiła coś pobudzającego wyobraźnię ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nikt tak nie prześwietlił tych, co gwizdali ;) Jeden nawet bloger, w krytycznym tekście o generale pomylił jego imię, najpewniej wziął z Wiki osobę o tym samym nazwisku myśląc, że chodzi o "Motyla" ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Kolejny rok minął... To już 97 lat, wszystkiego najlepszego Generale, oby sił na rower ciągle starczyło!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Kolejny rok minął... To już 97 lat, wszystkiego najlepszego Generale, oby sił na rower ciągle starczyło!

Też się przyłączam do życzeń! Wszystkiego najlepszego Generale!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jako mieszkaniec prowincji nic nie rozumiem z tego warszawskiego piekiełka. Chodzi mi o wczorajsze przemówienie pana Generała. Czy wygłosił je "jako prywatny", czy prezes związku? Była to jasna deklaracja polityczna i przynajmniej u częsci kombatantów wzbudziła szczery entuzjazm. Wiem, że "Motyl" i ś.p. "Kubuś" byli w komitecie wyborczym kandydata Bronisława Komorowskiego. Czy prywatnie, czy "służbowo"? Czy ma to związek z działalnością takich dziwnych ludzi jak np. Zychowicz, lub tu może przejaskrawie, "prawy sektor" chciałby zabrać Powstancom prawa kombatanckie jako "zbrodniarzom i burzycielom Warszawy"? Życie uczy, że mieszanie się różnych związków czy organizacji do polityki na dobre im nie wychodzi. Po za przewodniczącymi. Patrz "Solidarność" i panowie Krzaklewski i Śniadek. :(

Albinosie ratuj!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To czy "Motyl" mówił prywatnie, czy jako prezes, to już wie tylko on sam. Faktem jest, że od lat - przynajmniej w okresie wyborów - związany był ze środowiskiem PO. Czy to jest rzecz aktualna - nie wiem. Prosiłbym jednak, żeby polityki tutaj nie wtykać. Skupmy się na wątkach czysto historycznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jest jednak pewna różnica między tematem, który z góry zakłada dyskusję o udziale polityków w pewnych wydarzeniach dnia dzisiejszego, a takim, którego bohaterem jest uczestnik wydarzeń sprzed 71 lat. Od polityki kręcącej się wokół obchodów Powstania uciec się nie da. Jednak wolałbym, żeby nie wchodziła ona w wątki czysto historyczne, jak ten.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem cały temat i dalibóg wiele wątków historycznych w nim nie znalazłem. Głównie informacje o zaszczytach (współczesnych) oraz jubileuszowy koncert życzeń. Co z historią ma współnego, że 97-latek jeżdzi rowerem?

"Jak oceniacie dzisiaj postać generała?" Generała-generała czyli wchodzimy w politykę, czy generała-kapitana z okresu okupacji i PW? Jeśli to drugie to po co? Ocenili Go już jego przełożeni awansując i nadając VM V klasy. Mam nadzieję, że nikt nie podważa ich kompetencji i nie ma ich za jakowąś klikę czy inną szajkę. Chociaż internetowe fora historyczne pełne są "pogromców wampirów" i strategów, przy których Aleksander Wielki, Cezar czy Napoleon I to "małe pikusie". Jeszcze raz mam nadzieję.

"Czy można go uznać za jednego z najlepszych oficerów liniowych >Radosława<? A może i w skali całego powstania zasługuje na to miano?" Ranking? Ranking jest dobry w ATP Tour albo na bramkę sezonu. Byli lepsi ale mieli mniej żołnierskiego szczęścia.

Żeby nie było ze post jest niemerytoryczny to "uczestnika wydarzeń sprzed 71 lat" oceniam :wub: bardzo pozytywnie chodzby za to:

"Natarcie niemieckie znów się zaczyna...Wbiegam do piwnicy do radiostacji - niech pomoże nam artyleria zza Wisły...Siedzi przy niej [radiostacji - uwaga moja] porucznik berlingowiec i kapitan Motyl. Wzywają artylerię...Porucznik oddaje mikrofon kapitanowi Motylowi. Niech on poda współrzędne celu, lepiej zna sytuację...Granaty niemieckie padają już do piwnicy.

- niech artyleria bije na nas, po tym ogniu skorygujemy.

-Agoń!Agoń! - wrzeszczy porucznik do mikrofonu. (Pamiętniki żolnierzy Baonu AK "Zośka" tom III str 82.)

W poście #13 Zbigniew Ścibor-Rylski trochę przesadził mówiąc o oddziałach atakujących przez boisko "Polonii" i Fort Traugutta. "W nocnym natarciu na Dworzec Gdański >Czata< jako batalion udziału nie brała. W natarciu tym uczestniczył tylko jeden oddział z >Czaty<".(relacja mjr."Witolda" w "Czata49. Relacje..." str.210). Konkretnie "Drzewicy".

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

O nie wtykanie polityki proszę z jednego prostego względu - z doświadczenia wiem, że prowadzi ona w większości przypadków do kłótni, większych czy mniejszych, ale jednak. Wydawało mi się, że po latach rozwijania działu często w pojedynkę mogę sobie pozwolić na taką prośbę. Jeśli Pluton Sad ma jednak potrzebę porozmawiania o tym, jego wola. Ja jedynie wyraziłem prośbę (a skoro Pluton Sad do mnie kierował post, vide końcowy apel, to chyba wolno mi było napisać to co uznałem za słuszne?). To co dotąd w temacie się znajdowało z polityką nie ma nic wspólnego. A tylko o nią mi chodzi.

Głównie informacje o zaszczytach (współczesnych) oraz jubileuszowy koncert życzeń. Co z historią ma współnego, że 97-latek jeżdzi rowerem?

Ciekawostki stokroć przyjemniejsze dla mnie niż przepychanki polityczne, które wychodzą mi już uszami.

Jeśli to drugie to po co? Ocenili Go już jego przełożeni awansując i nadając VM V klasy.

Ścibor-Rylski nie był przez całą okupację wojskowym. Był też człowiekiem. O człowieku, jak się zachowywał, jakie decyzje podejmował, też można porozmawiać. Zakładając temat nie mam zielonego pojęcia kto do niego zajrzy, z jakimi informacjami itp. Jakby Pluton Sad przejrzał więcej podobnych tematów, to z łatwością by dostrzegł, że w podobny sposób x lat temu zaczynałem multum wątków. To były jedynie początkowe pytania, mające wciągnąć kogokolwiek do dyskusji. Może nie najszczęśliwiej sformułowane, ale cel miały dość jasny. Jakby się one, tj. tematy, dalej potoczyły - to już było poza moimi możliwościami przewidywania. Temat o Wiwatowskim też nie miał urosnąć do takich rozmiarów. A jednak.

Ranking? Ranking jest dobry w ATP Tour albo na bramkę sezonu. Byli lepsi ale mieli mniej żołnierskiego szczęścia.

Nie ranking. Zwyczajna rozmowa o jego powstańczym epizodzie.

I już nie przeszkadzam w dyskutowaniu o czym tylko tam się komu zachce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.