Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marthaa

Plusy i minusy przyjęcia chrztu przez Polskę

Rekomendowane odpowiedzi

Vapnatak   
Miałem na myśli to, że zniszczono religię Słowian

No ale z drugiej strony, religia chrześcijańska dużo zwyczajów słowiańskich zaadoptowała i widzimy je po dziś dzień.

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To na przykład takie zwyczaje. Zdobienie wielkanocnych pisanek, palenie ognisk w noc świętojańską, puszczania wianków i topienie marzanny. No i też puszczanie latawców.

Edytowane przez Jack Sparrow

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To na przykład takie zwyczaje. Zdobienie wielkanocnych pisanek, palenie ognisk w noc świętojańską, puszczani wianków i topienie marzanny. No i też puszczanie latawców.

O Jerumpaidasz , Jack

skąd wzieles latawce u Słowian ( to chiński wynalazek ) i co wspólnego miały one z wierzeniami naszych przodków ;)

Kapitanie Sparrow , pytam zupełnie poważnie , możne mniej znany aspekt guseł słowiańskich nie jest mi znany :)

pzd

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To dziwne bo latawiec to nawiązanie do słowiańskiego ognistego ducha przynoszącego ludziom zboże i pieniądze. <_<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To dziwne bo latawiec to nawiązanie do słowiańskiego ognistego ducha przynoszącego ludziom zboże i pieniądze. <_<

Pieniadze ?

A imię tego ducha jest Ci znane , i jak wpadłeś na te historyjkę z latawcami , podaj proszę źródła :)

Czytałem wszak , Strzelczyka "Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian." I nic o ognistym duchu roznoszącym pieniądze nie znalazłem :unsure:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To już nie wiadomo, komu można ufać, wyczytałem to z jakiejś książki o Słowianach niestety nie pamiętam nazwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To już nie wiadomo, komu można ufać, wyczytałem to z jakiejś książki o Słowianach niestety nie pamiętam nazwy.

No problem Jack ,

popuśćmy nieco wodze fantazji ( z nauka to nie ma wiele wspólnego ) , ale sama historia o ognistym duchu wydaje się mieć bałkańskie - południowosłowiańskie korzenie , może to jedna z pięknych słowiańskich legend Macedońskich , Serbskich , lub Dalmackich .....

Ale latawce odrzucimy to już zupełna S-F , ok :lol:

pzd

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden istotny plus przyjęcia chrztu. Mogli nas na przykład schrystianizować Niemcy, włączając schrystianizowane tereny do Niemiec.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pieniadze ?

A imię tego ducha jest Ci znane , i jak wpadłeś na te historyjkę z latawcami , podaj proszę źródła :)

Czytałem wszak , Strzelczyka "Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian." I nic o ognistym duchu roznoszącym pieniądze nie znalazłem :unsure:

No to musisz lancasterze zajrzeć do Gieysztora ("Mitologia Słowian") :P

gdzie opisano latającego ducha ognistego wygnanego z piekła, który przynosił ludziom zboże i pieniądze.

Imię jego - Latawiec.

Pisze o nim również anonimowy autor dzieła o tytule: "Postępek prawa czartowskiego przeciw rodzajowi ludzkiemu".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to musisz lancasterze zajrzeć do Gieysztora ("Mitologia Słowian") :P

gdzie opisano latającego ducha ognistego wygnanego z piekła, który przynosił ludziom zboże i pieniądze.

Imię jego - Latawiec.

Pisze o nim również anonimowy autor dzieła o tytule: "Postępek prawa czartowskiego przeciw rodzajowi ludzkiemu".

Secesjonisto Dziękuję ,

Panie Sparrow , zwracam honor :) , choć chyba ognisty duch Latawiec z puszczaniem latawców nie wiele ma wspólnego , :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Imię jego - Latawiec.

No i racja, był takowy w słowiańskiej mitologii, tylko co on miał wspólnego z puszczaniem latawców?

Ktoś może chce obronić tezę, że latawiec jest słowiańskim wynalazkiem a jego puszczanie było obrzędem ku czci Latawca?

Przypuszczam, że ciężko by było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja takiej tezy nie stawiałem...

A ja Ci tego nie imputuję.

To pirat wyskoczył z takim, podobnym, stwierdzeniem. Pozwolę sobie zacytować:

"To na przykład takie zwyczaje. Zdobienie wielkanocnych pisanek, palenie ognisk w noc świętojańską, puszczania wianków i topienie marzanny. No i też puszczanie latawców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.