Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Literatura - epoka napoleońska

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   
Widzę że na tym forum można bezkarnie odnosić się w arogancki i bezczelny sposób do innego usera . Nie omieszkam o tym zapomnieć Adasiu , a na razie ruszaj do piaskownicy .

Amonie przykro mi, że nie dostrzegasz pracy jaką wykonuje. Adam wielokrotnie był przeze mnie upominany. Twoje słowa o piaskownicy są również nie na miejscu. Następnym razem będzie ostrzeżenie. Adam1234 właśnie jedno dostał.

To należy do moderatora , a jeżeli kiedyś nim zostaniesz to forum historia osiągnie poziom zerowy , czego userom i moderatorom nie życzę . Obserwuję Twoje aroganckie wybryki na różnych stronach i na wszystkich powinienieś być zbanowany.

Przykre słowa.

Proszę się nie odnosić do tego co napisałam tutaj w tym temacie. Przypominam, że dyskutujemy o literaturze dotyczącej epoki napoleońskiej. Posty nie na temat będą usuwane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Nareszcie dotarło do mnie!!! Dzieło nad dziełami :D Tom 1 z serii 3 tomowej (kolejne pokażą się odpowiednio: 2 tom w grudniu, 3 tom i ostatni w marcu 2009 roku) Johna H. Gilla „1809 THUNDER ON THE DANUBE NAPOLEON’S DEFEAT OF THE HABSBURGS”

Autor pracował nad tym dziełem przez ponad 15 lat, w sumie objętościowo wszystkie tomy liczyć będę ponad 1600 stron. Jest to głównie opis operacyjno/taktyczny wojny, gdzie omawiane są wszelakie aspekty wojskowe, z wizualnym przedstawieniem na 23 mapach i szkicach sytuacyjnych.

Jeżeli ktoś czytał Zamoyskiego „1812 Wojna z Rosją” gdzie autor podparł się głównie na pamiętnikach i opisie strategicznym łatwo przyswajalnym, to muszę zmartwić bowiem jest to raczej praca w stylu Kukiela „Wojna 1812 roku”, bardzo wymagająca, gdzie naprawdę trzeba samemu wiele godzin przesiedzieć i przedyskutować opisywane wydarzenia. Ale po takiej pracy jest jaka satysfakcja ! :D

Wracając do pracy Gilla:

Pierwszy tom opisuje trzy główne bitwy (wliczając w to manewry) pod: Abensberg, Eggmuhl i Regensburg (Ratyzboną), do tego autor opisał wiele mniejszych starć jak pod Hausen-Teugn, Reinhausen, Hirschau czy Amberg. Wszystko okraszone w stosowne (ŚWIETNIE) wykonane mapy przez autora. Na końcu książki 51 stron Orders of Battle :P I tak

1. OdB The Austrian Army, April 1809

2. OdB Campaign in Bavaria

3. OdB Battle of Abensberg and the Pursuit to Landshut

4. OdB Battle of Eggmuhl

Polecam każdemu!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Bavarskyego nie przebiję :? Jednak na naszym rynku też coś wzeszło . Rzecz dziwna, książka Iiana Gale " Cztery czerwcowe dni" to niestety , a może stety powieść oparta o wspomnienia

naocznych świadków wydarzeń z roku 1815 . Gale sprytnie zestawia pamiętniki płk . De Lanceya , ppłk. Mcdonell'a gen. Zeithena , marsz. Neya i samego Napoleona aby na ich kanwie zbudować dramatyczny i porywający , w istocie , obraz tamtych czerwcowych dni . Najgorsze że uległem temu czarowi , wiedząc że to powieść w sensie stircte. Łyknąłem to i mam wyrzuty sumienia. Mapy były , relacje z pierwszej ręki , były ., ładnie to wszystko podano ? No, ładnie tylko ze tooooo... powieść , powieść o bitwie . Ze skruchą powiem że to grzech czytać , ale czy grzech nie jest rozkoszny ? :)

Druga pozycja , wydawnictwo Inforteditions , uznane , ambitne i potrzebne . Dzieło , bo stron ma wiele , pt. " Armia brytyjska 1793-1809 " autorstwa Tadeusza Klupczyńskiego , czyli o tym jak autor zrozumiał dlaczego Brytyjczycy wygrywali z Francuzami . Cóż można powiedzieć o tej pozycji ? Brak ! Fajnych ilustracji , bo kolorowe mapy nie wystarczą ! Poza tym autor zrobił co mógł , czyli zrozumiał co nie zrozumiałe , przy czym wniósł wiele istotnych informacji . Za co amon dozgonną wdzięcznością pała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Polecam następujące biografie i literaturę źródłową:

1. Askenazy Szymon, „Książę Józef Poniatowski”, Nakład Gebethnera i Wolffa, Kraków 1910 (reprint nakładem Wydawnictwa Kurpisz, Poznań 2006)

2. Askenazy Szymon, „Łukasiński”, Nakładem drukarni Wł. Łazarskiego, Warszawa 1929

(reprint nakładem Wydawnictwa Kurpisz, Poznań 2005)

3. Bignon Louis Pierre Edouard, „Polska w 1811 i 1813 roku. Pamiętniki francuskiego

dyplomaty” Drukarnia "Czasu" ; Julisz Wildt 1862

4. Dembiński Henryk, „Pamiętnik Henryka Dembińskiego; generała wojsk polskich”

Biblioteka Dzieł Wyborowych, Warszawa 1900

5. Grabowski Józef, „Pamiętniki wojskowe 1812-1814”, Mówią Wieki 2004

6. Szyndler Bartłomiej, „Henryk Dembiński 1791 – 1864”, MON 1984

7. Szyndler Bartłomiej, „Stanisław Nałęcz Małachowski 1736-1809”, MON 1979

8. Chamski Józef Tadeusz, „Opis krótki lat upłynionych”, PiW 1989

9. Nakwaska Karolina, „Pamiętnik o Adamie Hr. Potockim Pułkowniku 11 pułku jazdy

Księstwa Warszawskiego skreślony przez jego córkę Karolinę z Potockich Nakwaską”,

Drukarnia "Czasu" ; Julisz Wildt 1862

10. Pachoński Jan, „Generał Franciszek Paszkowski 1778-1856”, MON 1982

11. Segur Paul Philippe, „Byłem adiutantem Napoleona”, Bellona 2004

12. Sczaniecki Ludwik, „Pamiętniki Ludwika Sczanieckiego, pułkownika wojsk polskich”,

Poznań, Nakładem i Drukiem N. Kamieńskiego i Spółki 1863

13. Tupalski Jacek, „Generał Dezydery Chłapowski 1788-1879”, MON 1983

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Mariusz Olczak "Kampania 1813. Śląsk i Łużyce", Warszawa 2004, wydawnictwo OPPIDUM.

Znakomita książka ukazują przebieg działań wojennych w r. 1813 na terenie Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy nad Kaczawą. Oprócz tekstu odautorskiego mnóstwo cytatów źródłowych (korespondencja, wspomnienia żołnierzy i polityków) i ilustracji (portrety osób, o których mowa w tekście, ilustracje przedstawiające opisywane zmagania, fotografie współczesne opisywanych miejsc i obiektów - np. nagrobków poległych oficerów). Serdecznie polecam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

To prawda, świetna praca. Ja tylko narzekam że do tej pory nie wydano pozycji opisującej ogólnie kampanię 1813 roku.

Wiem, że wydawnictwo Armagedon w zapowiedziach ogłaszało wydanie trzech tomów Nafzigera: „Lutzen i Bautzen”, „Drezno” i „Lipsk”.

Szkoda, bo od wielu już miesięcy nie dają znaku życia, nie tylko w sprawie wydania tych pozycji, ale i ogólnie czy jeszcze planują coś kiedyś wydać... :P buuuuuuuu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Jutro w "Rzeczpospolitej" będzie kolejny zeszyt z serii "Batalie i wodzowie wszech czasów" (nr 35). Poświęcony będzie Napoleonowi pod Arcole.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Na dzień 30 września 2008 roku przewidziana jest premiera najnowszej książki o Napoleonie na polskim rynku. Książka ukaże się w Polsce za pośrednictwem wydawnictwa Bellona. Jest to pozycja autorstwa Paolo Cau "NAPOLEON. OD REWOLUCJI DO CESARSTWA" i ukaże się w tłumaczeniu Hanny Cieśli.

Więcej informacji

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Chyba tutaj jeszcze tego nie oznajmiałem.

Zostałem poinformowany przez wydawcę Armagedon, że w przyszłym roku wydadzą trzy pozycje o kampanii 1813 roku, jednego z najlepszych mistrzów gatunku, czyli G.F. Nafzigera ;). Tłumaczem, z moich źródeł został szanowny Pan Jan Szkudliński, obecnie najlepszy tłumacz zajmujący się historią wojskowości w Polsce.

Ukażą się następujące pozycje:

Tom 1: Lutzen i Bautzen

Tom 2: Drezno

Tom 3: Lipsk

Postaram się informować o postępach wydawnictwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Czy możecie polecić jakąś dobrą książkę o bitwie pod piramidami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Czy możecie polecić jakąś dobrą książkę o bitwie pod piramidami?

Z bellonowskiej serii Historyczne Bitwy " Egipt 1798- 1801 " autorstwa Tomasza Rogackiego

z roku 1999.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Dostałem meila od Wydawcy Armagedonu, że trzy tomy Nafzigera o kampanii 1813 roku, ukażą się latem przyszłego roku.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Polecam wszystkim pracę gruzińskiego historyka Aleksandra Mikaberidze "The Battle of Borodino Napoleon Against Kutuzow".

Autor mieszka obecnie w USA, lecz nie przeszkodziło mu to w stworzeniu czegoś co można z całą śmiałością nazwać dziełem przełomowym.

Korzystał z ponad 70 książek Rosyjskich, 40 Francuskich, kilkunastu Polskich czy Niemieckich wśród nich oczywiście prace Mariana Kukiela, którego to niejednokrotnie cytuje w swojej przepięknej pracy.

Ponieważ już z nim od dłuższego czasu koresponduję, tym bardziej zaświadczam jako że ma piękny umysł, bardzo otwarty i uprzejmy, jednym słowem klasa historyk.

Chylę nisko czoło przed takim geniuszem.

Na pewno jest dla mnie wzorem do naśladowania.

Pozdr.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Rozmawiałem właśnie telefonicznie z Aleksandrem Mikaberize. Powiedział mi że skończył już pisać Berezynę! a źródła jakie wysłał mi na maila powalają! ;)

W połowie roku powinna się ukazać owa książka w księgarniach angielskich :> a kiedy w polskich?

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.