Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Literatura - epoka napoleońska

Rekomendowane odpowiedzi

Wracajac do Nafzigera.

Czy cos sie ruszylo? Juz koniec wakacji 2009, a tu nic. Poza tym, Jan Szkudlinski raczej nie bedzie tlumaczem, on sam bynajmniej nic o tym nie wie.

Ja z 3-4 lata tamu slyszalem, ze Armageddon ma wydawac Nafzigera, cos wolno im to idzie, ale to po prostu nieprawda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Niestety wydawca w ostatnim wysłanym do mnie mailu, poinformował mnie że w tym ani najprawdopodobniej w przyszłym roku książka nie ujrzy światła dziennego.

Co do pana Szkudlińskiego... myślałem cały czas, że to on zajmował się tłumaczeniem Nafzigera. Szkoda wielka bo to świetny profesjonalista! :(

Dziękuję za sprostowanie!

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Wiem że przez dłuższy czas wydawnictwo miało problemy z tłumaczeniem drugiego tomu (najprawdopodobniej mieli kłopoty z pozyskaniem tegoż). Teraz natomiast, jeżeli wydawca nie wyda nowości o SS i dywizjach pancernych "rycerskiej" niemieckiej armii, to niestety nie może liczyć na konkretny przychód.

Dlatego dawno przestałem już liczyć na to że poszczególne rodzime oficyny będą publikować prace zagranicznych autorów. Był to jeden z powodów dla których solidnie zacząłem uczyć się rosyjskiego, a jak wiemy nie ma lepszego nauczyciela jak książka w języku "Suworowa" :(

Co do wydawnictwa Armagedon, to przyznać trzeba, że książka Waterloo-niemieckie zwycięstwo, którą wydali parę lat temu stanowi jedną z cenniejszych prac o tej tematyce na rynku polskim. Za to należy im się ukłon.

Pozdr.

B.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

W tym roku zostanie wydana książka o taktyce stosowanej w rosyjskiej armii doby wojen napoleońskich, rosyjskich autorów Jurija i Aleksandra Zehmodikowów. (tytuł w wersji eng. TACTICS OF THE RUSSIAN ARMY IN THE NAPOLEONIC WARS, natomiast rosyjski niebawem zapodam)

Pozycja została wydana i przetłumaczona z rosyjskiego w małym nakładzie przez Nafzigera.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Publikacją po którą zdecydowanie warto sięgnąć, jest opracowanie Scotta Bowdena, traktujące o bitwie pod Austerlitz. [1]

W podziale książki, doszukujemy się klasycznej metodologii, tj. wprowadzenia, objaśnienia w detalach ówczesnych armii, z podstawami taktyki, historiami broni czy dowódców.

Powyższe zostało opisane w dwóch rozdziałach tj.

Part I, History’s First Modern Army – Napoleon’s Grande Armee

Part II, Armies of the Ancient Regime

Całość zajmuje +/- 140 stron, odliczając wstęp, podziękowania czy obóz pod Boulogne.

Kolejna część tj.

Part III, The First Blitzkrieg – The Ulm Campaign of 1805.

Zawiera wstąp polityczny odnośnie przyszłej kampanii, po czym bez większych ceregieli autor przenosi nas w sam środek wojny.

Opis koncentracji Grande Armee, przemarszów wrogich wojsk, mocowanie się wielkich mas wojska zostało ujęte względnie dokładnie, choć zrazu zaznacza się u odbiorcy, że strona Francuska w „opowiadaniu” zyskuje prym. [2] . Dobór opracowań i źródeł użytych przez autora wyraźnie wskazuje że jakość owych informacji jest z najwyższej półki.

Ogromna mnogość map i szkiców sytuacyjnych, dodatkowo ułatwia, czy wręcz umożliwia zrozumienie tego co na stronicach zostało opisane.

Poniżej załączam zdjęcie:

dsc00018oq.th.jpg

Boje pod Wertingen, Gunzburgiem, Haslach-Jungingen czy kolejno w podrozdziale Ney Destroys Riesch, opisano bitwę pod Elchingen, całość zamykając chwalebnym rajdem w wykonaniu Murata z zajęciem Ulm włącznie. W tym miejscu kończy się część trzecia książki.

Opis bitwy pod Austerlitz został popełniony w ostatnim rozdziale tj.

Part IV. The Austerlitz Campaign of 1805

Całość opracowana jest w takich detalach, że studiowanie i porównywanie z innymi materiałami to czysta przyjemność. Co ja wam tutaj napiszę ? Może lepiej jak pokażę?

Poniżej zdjęcia:

dsc00019lg.th.jpg

dsc00020hi.th.jpg

dsc00021n.th.jpg

dsc00022or.th.jpg

Całość uwieńcza szereg niesamowitych OdB wojsk Francuskich, Rosyjskich i Austriackich, które ułożone są i modyfikowane pod kątem trwania owej kampanii.

Myślę że pozycja Bowdena zasługuje na uwagę, choć ja dostrzegłem ją ciut za późno. [3]

Pozdr.

B.

----------------------

[1] Bowden S., Napoleon and Austerlitz. An Unprecedentedly Detailed Combat Study of Napoleon’s Epic Ulm-Austerlitz Campaigns of 1805, Chicago: The Emperor’s Press, 1997

[2] Czytelnika chcącego poznać dokładne działania wojsk Rosyjskich odsyłam w tym miejscu choćby do książki Roberta Goetza, 1805: Austerlitz Napoleon and the Destruction of the Third Coalition, London: Greenhill Books 2005. Autor pokusił się o uwzględnienie oficjalnych historii pułków moskiewskich. Jedynym poważnym brakiem owej książki jest brak stosownych przypisów.

[3] Jak choćby IX Symfonię austriackiego kompozytora Gustawa Mahlera, za życia bardziej cenionego jako dyrygenta, zwłaszcza dzieł Beethovena.

Po swojej śmierci w 1911 roku, jego kompozycje „przepadły” na blisko 50 lat. W II połowie XX wieku, potencjał drzemiący w „skrybach” zaczęto powoli odkrywać, ukazując światu ten niepospolity geniusz symfonii!

W swojej kolekcji posiadam tylko IX Symfonię - D-dur, pod batutą von Karajana i Filharmoników Berlińskich.

Premiera owego dzieła odbyła się 26 czerwca 1912 roku w Wiedniu. Filharmoników Wiedeńskich prowadził, Bruno Walter - zaliczany do grona najwybitniejszych dyrygentów XX wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Mogę udostępnić ze swoich zbiorów, biogramy moskiewskich pułków. (wszystkie gwardyjskie, większość piechoty czy kawalerii)

Proszę o PW, jeżeli jest ktoś zainteresowany.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Są prowadzone stosowne prace nad kampanią francuską 1814 roku.

Natomiast całość będzie się składać z 3 tomów. Opis działań na trzech teatrach jest jak najbardziej wskazany.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mi się natomiast marzy w końcu jakaś solidna monografia z rodzimej półki czyli dotycząca polskiej piechoty w XVIII w, szczególnie z końcówki tego wieku, monografia bitew lub umundurowania, taktyki wojny 1792 i powstania kościuszkowskiego, monografia naszej piechoty napoleońskiej, piechoty powstania listopadowego, takich pozycji nie ma

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem fanatykiem napoleona.

Chcę znaleźć i przeczytać książkę onim która opisuje wszystkie jego posunięcia wojenne, fortele itd. itp.

Słyszałem o 14-stu tomach stwożonych przez Bignona o tytule "Histoire de France sous Napoléon (w 14 tomach, 1829-1850)"

Lecz nie wiem gdzie je znaleźć.

Czy ktoś mógłby mi pomóc?

Może są jeszcze jakieś inne lepsze książki?

A i zapomniałem książki muszą być w języku polskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Słyszałem o 14-stu tomach stwożonych przez Bignona o tytule "Histoire de France sous Napoléon (w 14 tomach, 1829-1850)"

Lecz nie wiem gdzie je znaleźć.

A i zapomniałem książki muszą być w języku polskim.

?

Jeżeli interesują ciebie działania wojenne, kreowane pośrednio lub bezpośrednio przez Cesarza, polecam zapoznać się z fundamentalnym opracowaniem "Wojny napoleońskie" autorstwa Mariana Kukiela.

Parę lat temu Kurpisz, wydał reprint tej wybornej pracy. Jest powszechnie dostępna, zwłaszcza w księgarniach taniej książki [za dwadzieścia parę zł], czy w sieci.

Zacznij od tego.

Pozdrawiam,

Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dwie pozycje s.p.Tadeusza Bieleckiego koniecznie-"Wielka Armia" i "Encyklopedia Wojen Napoleonskich".

Jak kolege interesuje Cesarz od strony alkowy,kuchni czy garderoby to "Pamietniki kamerdynera cesarza Napoleona I" Louisa Wairy Constanta.Chyba ostatnio nawet to wznowiono,a wiec nie trzeba szukac po antykwariatach.

Z biograficznych wspomnien trudno tez pominac "Memorial ze Sw.Heleny" Las Casesa,bo pisal to pod dyktando samego Cesarza.

Tutaj recenzja :

https://historia.org.pl/index.php/recenzje/recenzje/xix-w-do-i-wojny-wiatowej/3137-memoria-ze-w-heleny-tom-ii-e-de-las-cases-recenzja.html

Ladnie wydana i ciekawa ksiazka jest tez "U boku Napoleona.Jednostki cudzoziemskie w armii francuskiej w czasach Konsulatu i Cesarstwa.1799-1814" Guya C.Dempseya.Lezy to na przecenie w Historytonie od lat kilku,a szkoda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.