Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Literatura - epoka napoleońska

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym rozpocząć temat o dostępnej literaturze, dotyczącej epoki napoleońskiej. Na ten temat napisano wiele artykułów, prac i książek. W tym temacie umieszczajcie pozycje godne uwagi koniecznie z opisem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

A.G. MacDonell - "Napoleon i jego marszałkowie"

Wydanie pierwsze sprzed wojny, drugie wyd. Puls Londyn, bodaj 1992 - ale i tak biały Kruk niemalże.

Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy interesują się postaciami marszałków wielkiego Korsykanina - Życiorysy podane na tle wydarzeń epoki Napoleońskiej, sami marszałkowie wprowadzani są stopniowo, w miarę jak ich drogi splatały się z drogami Bonapartego - czyta się to jak najlepszą opowieść. Nie spotkałem się z podobnie szczegółową i równie dobrze napisaną pracą na ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

W. Łysiak Cesarski Poker słyszalem ze to niezła lektura

[ Dodano: 2007-03-12, 07:10 ]

albo M. Kukiel Wojny Napoleońskie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
W. Łysiak Cesarski Poker słyszalem ze to niezła lektura

Czytam właśnie tę książkę- jest niesamowita! Ciekawa, "żywa", miejcami zabawna, miejcami wzrusza opisując odwage Napoleona, świetne porónanie Cesarza Francuzów z carem Rosji, który mimo tego, że wygrał to wypadł powiedzmy sobie blado, pomysł na tę książke- pokerowa rozgrywka- rewelacja!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

TO widze że musze sobie ją załatwić , ale Gembarzewskiego również podobno jest wiarygodny i dobrze sie czyta. Czytalem już "Moją sluzbe w legii Nadwiślańskiej" H.Brandta niezły opis walk w Hiszpanii i Rosji.

[ Dodano: 2007-03-12, 18:42 ]

Stanisław Broeker, Pamiętniki z wojny hiszpańskiej 1808-1814

po za tym ta pozycja może być niezła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

"Tajemnica "otrucia" Napoleona" - wiele ciekawych informacji, dokładna analiza stanu zdrowia Napoleona, szczegóły takie jak np. co kiedy jadł, relacje z sekcji zwłok, opinie fachowców- warto przeczytać, ale osobiście czasami mnie ta lektura denerwowała- lekceważeniem poniekąd (takie miałam wrażenie) miłośników Napoleona i jego epoki- np. pytaniem po co badać przyczyne śmierci, czasmi miałam wrażenie jakiejś ironii. Ale tak jak napisałam zapoznać się warto.

Książeczke wydał Dom Wydawniczy Bellona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Myślicie ze z Bellony są dobre książki czy moze troche za drogie? (OT sie zrobil wiec chce powiedzieć że w USA o wiele więcej książek i częsciej wydaje się na temat wojen napoleońskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Biografię Napoleona, którą ja przeczytałam napisał Manfred- jest to książka geniealna. Dużo szczegółów, porządna, łatwo się czyta- połyka wręcz, dokładne studium psychologiczne. Tak jak pisałam w jakimś temacie- Manfred upadek Napoleona czyni ciekawszym niż dni jego chwały. Pokazuje jakim był człowiekiem, jakie były jego troski, a jakie radości, jakie marzenia. Fantastyczna książka. Ciekawie mówi o blokadzie kontynentalnej, a zwłaszcza o kampanii rosyjskiej- Napoleon przeżywał ogromne rozterki- wyruszyć czy nie... Polecam tę książkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Czytałem i również polecam dobra książka choć może troszkę nudnawa momentami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ale Manfred pisze ciekawym językiem, pojawiają się ciekawe zwroty i określenia.

Wczoraj przeczytałam (a właściwie zakończyłam lekturę, książki, którą zaczęłam czytać już jakiś czas temu, ale brak czasu spowodował, że ją odłożyłam) "Napoleon i Józefina"- Marek Ruszczyc. Bardzo ciekawa książka. Pokazuje jaki był Napoleon- np. że lubił jak Józefina czytała mu "do poduszki" albo, że był zmarzluchem. W tej książce widzimy człowieka i jego życie i dom, wątpliwości towarzyszące wielu decyzjom. Poza tym polubiłam Józefinę- której kiedyś nie cierpiałam, ale okazuje się, że ostatecznie to ona była mu najwierniejsza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Tomasz Malarski Waterloo bardzo dobra pozycja militarystyczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A. Zahorski- "Napoleon" - bardzo ciekawa książka, fajnie napisana.

ale i tak biały Kruk niemalże

Wiem coś o tym :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

"Wellington" - niby powieść ale naprawdę dobra książka moim zdaniem. George Bidwell

I "Książę Józef żołnierz doskonały" również ciekawa powieść.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A.G. MacDonell - "Napoleon i jego marszałkowie"

Fenomenalana książka- jestem zachwycona. Jest fascynująca, ciekawie napisana, są może drobne usterki- ale trzeba przynzac że jest to kawał dobrej roboty i to w dodatku amatora- brawo!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.