Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Literatura - epoka napoleońska

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Jeżeli interesujecie się kampanią Austriacką 1809 roku, polecam wam książkę Johna Gilla

„THUNDER ON THE DANUBE: Napoleon's Defeat of the Habsburgs”. Pozycja liczy 512 stron i jest pierwszą z serii liczącej trzy tomy, właśnie o kampanii Austriackiej.

Zresztą co ja tam wiem, maluczki jestem:

http://www.napoleon-series.org/reviews/mil...809Thunder.html

tutaj macie recenzje Dr Stephena Summerfielda :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
A Albert Manferd - Napoleon Bonaparte znacie ta ksiazke? Jak ja oceniacie?

To kolejny humbug z rzędu Tarle i reszta . Plusem tej pozycji jest to że sięgają po nią początkujący entuzjaści epoki napoleońskiej , aby po wgłębieniu się w temat sprzedać tą pozycję za grosze na alle...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Plusem tej pozycji jest to że sięgają po nią początkujący entuzjaści epoki napoleońskiej , aby po wgłębieniu się w temat sprzedać tą pozycję za grosze na alle...

Od tej książki zaczęła się moja pasja. Na allegro (wiem, że chciałeś napisać na alledrogo :razz: ) kupiłam ją całkiem niedrogo i nie zamierzam sprzedać- często z książki korzystam, poza tym ma dla mnie ogromną wartość sentymentalną- moja pierwsza książka o Napoleonie.

Amonie, to może Ty polecisz jakieś książki dla zaawansowanych, zamiast poddawać krytyce większość proponowanych lektur.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Polecam wspomnienia Józefa Załuskiego. Ja posiadam wydanie z 1976 roku.

Czytało się świetnie, tak do poduchy ;)

Oraz wspomnienia Józefa Święcickiego „geniusza musztry”, Wielkiego Polskiego Patrioty, ostatniego dowódcy czwartków pt. „Pamiętnik ostatniego dowódcy pułku 4 piechoty liniowej” elity elit. Co prawda opisuje on okres powstania listopadowego, oraz życie na obczyźnie – lecz zapach minionej epoki pozostaje w tych wspomnieniach i czuć woń nozdrzami.

Natomiast świetnym uzupełnieniem wspomnień Święcickiego, jest kolejny pamiętnik, tym razem porucznika 4.pułku piechoty Tadeusza Józefa Chamskiego pt. „Opis krótki lat upłynionych”. Poza dziejami powstania listopadowego, autor przez pierwsze 100 stron opisuje swoją młodość za czasów Księstwa Warszawskiego, oraz kampanię 1812 roku usłyszaną z opowieści tych co przeżyli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A czy może ktoś polecić literaturę poświęconą Napoleonowi przebywającemu na Wyspie św. Heleny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Jeżeli lubisz powieść historyczną to polecam Maxa Gallo „Napoleon - tom 4. Nieśmiertelny ze świętej Heleny” : http://merlin.pl/Napoleon-tom-4-Niesmierte...t/1,317269.html

Znam jeszcze Angielskojęzyczną publikację: „Napoleon Bonaparte: England's Prisoner: The Emperor in Exile 1816-21” Franka Gilesa.

http://www.amazon.com/Napoleon-Bonaparte-E...4221190-2194811

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jeżeli lubisz powieść historyczną to polecam Maxa Gallo „Napoleon - tom 4. Nieśmiertelny ze świętej Heleny” : http://merlin.pl/Napoleon...t/1,317269.html

Znam pierwszy tom, chyba go nawet tutaj polecałam. Czyta się fantastycznie. Dużo można się dowiedzieć, ujrzeć Napoleona w innym świetle. To beletryzowana biografia. Chętnie przeczytam kolejne tomy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Rzeczywiście bardzo dobrze się czyta Maxa Gallo.

Ale Panie i Panowie, na rynku ukazała się pozycja Tadeusza Klupczyńskiego „Armia brytyjska w latach 1793-1809”. Wydawnictwo inforteditions, stron 445.

Dzisiaj ją sobie nabyłem i coś mi się wydaje, że zarwę noc i doczytam do rana ;)

Autor miał poparcie nieżyjącego już profesora Davida Chandlera, który cieszył się że takim tematem zajmie się nie-Brytyjczyk.

Jak ją skonsumuję to się wypowiem nad całością.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ech... nie mogę sie powstrzymać, żeby niebyć koleją osobą polecającą Maxa Gallo. Pozostałe tomy czyta się róznie dobrze jak pierwszy(,który przeczytałam min.3 razy jak nie mogłam nigdzue dostać pozostałch). Wszystkie sa świetnie napisane prostym językim. Osobiście najlepiej mi się czytało "Cesarza Królów" ale...to już każdy ma inaczej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Amonie, to może Ty polecisz jakieś książki dla zaawansowanych, zamiast poddawać krytyce większość proponowanych lektur.

Max Gallo to zgrabnie ujęty obraz epoki , powieściowy ale godny uwagi . Zajmuję się głównie aspektem militarnym , uzbrojeniem , mundurami etc,etc .... I tu na pierwszym miejscu jest P. J Haythornthwaite i szereg prac z tej dziedziny , niestety wyłącznie po angielsku. Wszelkie Ospreye różnych autorów też mile widziane. Oczywiście Kukiel ( dostępne reprinty) , często dyskusyjny , głownie przez interpretacje , i dane liczbowe. Thiers i jego " Historia Konsulatu i Cesarstwa " niestety od roku 1846 nie ukazał się po polsku stąd mam tylko kserowane wyrywki . Różne prace prof. Nieuważnego , świetny styl i olbrzymia wiedza . Zahorski , jego " Napoleon" z 1982 seria PIW , nieco drętwy acz rzetelny . Leśniewski Sławomir , i Marengo 1800 , uważam że warto . Pięikne albumy Ryszarda Morawskiego i Henryka Wieleckiego czyli " Wojsko Księstwa Warszawskiego " dotychczas tomy cztery , piękne mundury i fascynyąca historia polskich jednostek . Guy C. Dempsey " U boku Napoleona " czyli jednostki cudzoziemskie w armii francuskiej w czasach Konsulatu i Cesarstwa 1799-1814 , esencja wiedzy w tym zakresie . Pobieżna , ale urocza praca Ch .Summmervilla "Polska kampania Napoleona" . Polecam też prace Tomasza Rogackiego który w latach 90-tych własnym sumptem w Nakle wydawał monografie bitew , teraz los jest dlań bardziej łaskawy i min. Bellona acz nie tylko wydaje jego świetne książki . Andrzej Dusiewicz , warty uwagi , jego " Smoleńsk 1812" to piękna i wartościowa praca .....przykłady mogę mnożyć ale znów Adam 123456789 skwituje to jakąś arogancka wypowiedzią , więc zamilknę .

P.S Bielecki też jest OK , może wiele z jego haseł w " Encyklopedii .." jest kwestionowanych ale jego zasługi w temacie , i pasja z jaką historię napoleońską przedstawiał jest warta najwyższej pochwały i .....pamięci.

P.S 2 Muszę jeszcze polecić książkę autorstwa Bronisława Pawłowskiego " Wojna polsko -austriacka 1809 " , bardzo interesująca i dosyć szczegółowa praca , zapomnianego już dzisiaj autora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
P.S 2 Muszę jeszcze polecić książkę autorstwa Bronisława Pawłowskiego " Wojna polsko -austriacka 1809 " , bardzo interesująca i dosyć szczegółowa praca , zapomnianego już dzisiaj autora.

Oj nie takiego zapomnianego :wink: To jest podstawowa pozycja przy analizowaniu kampanii 1809 roku w Polsce, wiem że Nafziger tłumaczy ją na angielski i ma ją wydać w 2008 lub 2009 roku.

Ja posiadam wznowione wydanie z 1999 roku (Bellona i Volumen). I jest ono niestety okrojone o dokładne OdB które było w oryginale z 1935 roku. OdB za okres kampanii 1809 roku w Polsce znajdziemy w HB’ku Sławomira Leśniewskiego „Wagram 1809”, który to spisał je z pierwszego wydania książki Pawłowskiego z 1935.

To już bardziej zapomniany jest Marian Kujawski, uczeń Wybitnego Mariana Kukiela.

Wiem że wydawnictwo Adiutor prowadzi rozmowy ze spadkobiercami Autora i planują wydanie jego najlepszej pracy „Z bojów polskich w wojnach napoleońskich. Maida-Somosierra-Fuengirola-Albuera” z 1967 roku.

Wstęp napisał sam Marian Kukiel zaczynając między innymi tymi słowami: „ten cykl czterech rozpraw powinien przeczytać każdy wojskowy polski.”

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
To jest podstawowa pozycja przy analizowaniu kampanii 1809 roku w Polsce, wiem że Nafziger tłumaczy ją na angielski i ma ją wydać w 2008 lub 2009 roku.

T o wiem , ale ogół z reguły wytrzeszcza oczy na sam dźwięk nazwiska :roll: Ciekawe info , Pawłowski po angielsku , czas najwyższy .

To już bardziej zapomniany jest Marian Kujawski,

Nawet jeżeli Ester każe to i tak wszystkich nie wymienię , Adam 12345678 czuwa aby przyganić i obrazić skromnego usera o nicku Amon , a to że stary , a to że czyta ....młodość ma swoje prawa tylko czy powinna mieć jakieś granice ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
To jest podstawowa pozycja przy analizowaniu kampanii 1809 roku w Polsce, wiem że Nafziger tłumaczy ją na angielski i ma ją wydać w 2008 lub 2009 roku.

T o wiem , ale ogół z reguły wytrzeszcza oczy na sam dźwięk nazwiska :roll: Ciekawe info , Pawłowski po angielsku , czas najwyższy .

Wiesz Nafziger sam przetłumaczył i wydał pracę Sołtyka „OPERATIONS OF THE POLISH ARMY During the 1809 Campaign in Poland By General R. Soltyk”

I jest ona jak dotąd jedyną pracą, na Anglojęzycznym rynku o kampanii Polskiej 1809 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Marian Kujawski urodził się w Płocku 19 sierpnia 1921 r., a zmarł w Anglii 29 czerwca 1983r., został pochowany na cmentarzu Kirkton of Monikie koło Carnoustie w Szkocji.

„WOJSKA FRANCJI W WOJNACH REWOLUCJI I CESARSTWA 1789-1815”, to jest to obszerny bo liczący 404 strony, (choć niedokończony bowiem autor zmarł w trakcie jego pisania) leksykon Francuskich formacji wojskowych.

Mimo że nie został ukończony, stanowi mimo to potężną skarbnicę wiedzy.

Praca składa się z 2 rozdziałów, pierwszy rozdział świetnie opisany charakteryzuje wszystkie formacje opisując po kolei:

Piechotę

Liniowa

Lekka,

Kawalerię:

Karabinierzy

Kirasjerzy,

Dragoni,

Szwoleżerowie-Lansjerzy,

Strzelcy konni,

Huzarzy,

Artylerię,

Inżynierię wojskową,

Służby pomocnicze:

Tabory,

Kompanie robotnicze,

Służba zdrowia,

Intendentura,

Łączność,

Służba balonowa,

Gwardia.

Następny 2 rozdział jest już tym właściwym leksykonem- „słownikiem”, opisującym krótką historię: pułków piechoty linowej (opis od 1 do 163 pułku), lekkiej (od 1 do 37 pułku),

Kawalerii (1 i 2 pułk karabinierów, od 1 do 14 pułku kirasjerów, od 1 do 7 pułku szwoleżerów-lansjerów, od 1 do 30 pułku dragonów, od 1 do 31 pułku strzelców konnych i od 1 do 14 pułku huzarów), dalej pod opis idzie Artyleria (czyli tam: Artyleria piesza, opis od 1 do 9 pułku artylerii pieszej, Artyleria konna: od 1 do 6 pułku artylerii konnej).

Gwardia została scharakteryzowana naprawdę bardzo dobrze, wszystkie jej jednostki, zostały ujęte w osobnym rozdziale, i scharakteryzowane, nie będę tutaj opisywał jakie ale wierzcie mi że wszystkie

Ponadto jeszcze wiele opisów jednostek pomocniczych: pontonierów, pociągów, rzemieślników.

Polecam każdemu historykowi, entuzjaście epoki napoleońskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Nie będę Cię fatygował z odpowiedzią - nie posiadasz obu tych darów.
czy z tego co czytasz wyciągasz jakieś wnioski? I znowu nie będę Cię fatygował z odpowiedzią - nie wyciągasz.

Widzę że na tym forum można bezkarnie odnosić się w arogancki i bezczelny sposób do innego usera . Nie omieszkam o tym zapomnieć Adasiu , a na razie ruszaj do piaskownicy .

Czuwa, czuwa i już gani - c

To należy do moderatora . Obserwuję Twoje aroganckie wybryki na różnych stronach i na wszystkich powinieneś być zbanowany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.