Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Pancerny   

Czyli wszystko o Siczy: jak wyglądała, gdzie była położona i jakie miała znaczenie?

Zapraszam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siczy Kozacy mieli wiele :P pierwszą założył Dymitr Wiśniowiecki. Koniec siczy nastąpił definitywnie w 1775 przez Rosjan, choć już w 1709 zlikwidowali oni taki obóz kozacki po raz pierwszy. Pierwszą cerkiew w siczy w ogóle zbudowano za czasów Bohdana Chmielnickiego. Sicze składały się głównie z koszarów i magazynów poszczególnych kurzeni, miejsca zebrań, bazaru; broniły ich różnego rodzaju zasieki, palisady, a takze baszty i artyleria

Lokalizacja siczy wg Wiki:

* Sicz tomakiwska (do 1593)

* bazawłucka (1593-1638) na wyspie Bazawłuk u ujścia rzeki Bazawłuk

* Sicz Mykytyńska (1638-1652)

* Sicz Czortomłycka (1652-1709)

* Sicz Kamiańska (1709-1711)

* Sicz Ołeszkiwska (1711-1734)

* Nowa Sicz (1734-1775)

O siczach w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego:

http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_X/478

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja natrafiłem na taki opis siczy: "Sicz na Bazawłuku była największa z dotychczasowych. Otoczono ją wałem ziemnym o wysokości 10 metrów i drewnianą palisadą do której dostępu bronił rów. Obwód wału wynosił ponad 1500 m. Wsród umocnień stały baszty a w nich działa. Ta sicz była twierdzą niemal nie do zdobyca."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grogor   

Sicz była od XVI w. silnie obwarowanym i głównym obozem kozackim zakładany w różnych miejscach za porohami (progami) Dniepru, stąd inne nazwy: Sicz Zaporoska, Zaporoże i Niż Zaporoski. Kilkakrotnie przenoszony, m.in. na Chortycę, Tomakówkę i Bazawłuk.

Od 1654 kozacy tworzyli tzw. republikę kozacką z głównym organem władzy - radą siczową pod dowództwem koszowego atmana. Dzielił się na tzw. kurenie. Po zniesieniu samorządu w 1638 stała się siedzibą garnizonu Kozaków rejestrowych,czyli wojsk podległych Rzeczypospilitej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta sicz na Bazawłuku, która rzekomo była nie do zdobycia, przy sprzyjających okolicznościach stała się jednak "łupem".

Jesienią 1616r. gdy kozacy w czajkach uprawiali bezgotówkowy shopping na osmańskim wybrzeżu, turecka flota zakotwiczyła przy ujściu Dniepru i cierpliwie czekała na powracających mołojców.

Czajniki ( pasuje mi takie porównanie, niedość że pływali na czajkach, to gdy wbiegali do obcych portów musiało się im gotować w głowach, a gwiżdżący czajnik trochę przypomina powiewający kozacki kosmyk włosów) dowiedziały się o zasadzce i po przedłużeniu łupieskiej wyprawy, opłynęli Krym od wschodu i poprzez morze Azowskie i rzeki dotarli na Dniepr od strony lądu.

Nim jednak dotarli do siczy, Ibrahim pasza wiedząc, że zasadzka się nie powiodła, postanowił ruszyć do kozackiej siedziby. Zastał tam tylko mały kozacki garnizon, który podjął jedyną słuszną decyzję i wycofał się odpowiednio wcześnie.

Turcy zabrali 6 dział i kilka starych czajek(poza tym zapewne nie było co łupić) i odpłynęli, pochwalić się wielkim zwycięstwem. Zapewne nawet nie zniszczyli umocnień siczy, wiedząc że zabrało by im to więcej czasu, niż czajnikom ich odbudowanie.

Edited by mariuszdragula

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.