Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Powstanie Wielkopolskie

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Niech czytają. Przynajmniej się dowiedzą, że trzeba się całe życie uczyć i sprawdzać wszystko z trzy razy.

Gdzieś czytałem takie uzasadnienie oporu Niemców co do ustalenia linii demarkacyjnej (do czego parł Korfanty) podczas III Powstania Śląskiego. Brzmiało sensownie, więc nie sprawdzałem. No to jestem mądrzejszy.

Nie wiesz czegoś o Lammersie ? Otworzyłem taki temat w II WS biografie. Tu są chłopcy z Lublińca, a nikt nie interesuje się krajanem.

[ Dodano: 2008-06-17, 06:03 ]

Przywołany do pionu przez ak sprawdziłem jak to było z tą linią demarkacyjną. Komuś się porąbało, mnie na pewno. Faktycznie nie miała dużego związku z zasięgiem powstania. Niemcy od strony Śląska ustanowili kordon z Grenschutzu i powstanie nigdy nie weszło w granice Śląska. Jednakże w Trewirze Foch zażądał ustanowienia linii demarkacyjnej obejmującej część Śląska z wspomnianymi wcześniej polskojęzycznymi częściami powiatów Dolnego Śląska. W wersji maksymalnej jego żądania sięgały nawet do linii Odry. Ale Niemcy powiedzieli: nie i stanęło, że przebiegała ona granicą. Wspomniane skrawki przyznano nam podczas konferencji pokojowej w zamian za zniemczony zachodni cypel historycznej Wielkopolski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziś 95. rocznica wybuchu. W końcu można pochwalić władze miasta Poznania, że zainteresowała się tematem powstania, jednak ustawiła uroczystości na... 14:30. Lepiej spisali się kibice poznańskiego Lecha, który kulminację obchodów zaplanowali na 17. Wtedy odpalili liczne race. Podczas całego dnia we wszystkich zakątkach Wielkopolski i nie tylko członkowie stowarzyszenia Wiara Lecha zapalali znicze przy pomnikach i tablicach upamiętniających powstanie. Warto też dodać, że od lat fani Kolejorza zbierają pieniądze i odnawiają powstańcze mogiły. W tym roku zebrali aż 100 tys. złotych.

Cieszy, że wiara w narodzie nie ginie. Tym bardziej, że to w końcu zwycięskie powstanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Nie chcąc psuć podniosłego nastroju swą opinią o futbolu, jego drużynach oraz ich kibicach, z satysfakcją dostrzegłem, że rocznica Powstania Wielkopolskiego była obchodzona także w Warszawie. W każdym razie jeszcze dziś, 28 grudnia, na Placu Saskim przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza stało kilkanaście namiotów z charakterystycznymi flagami z białym orłem na czerwonym tle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

W każdym razie jeszcze dziś, 28 grudnia, na Placu Saskim przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza stało kilkanaście namiotów z charakterystycznymi flagami z białym orłem na czerwonym tle.

To miły akcent. Dobrze że o tym fakcie przypomniałeś. Czas nawyższy aby historia jednego kraju przestała dzielić jego mieszkańców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Czas nawyższy aby historia jednego kraju przestała dzielić jego mieszkańców.

Taaak. 99. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/99-rocznica-wybuchu-powstania-wielkopolskiego-glowne-uroczystosci-odbyly-sie-bez-asysty-wojska-zdjecia,12798914/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Będę drugim symetrystą na tym forum i napiszę, że za PO też tak było. Ale jak widać samorządy tak się na to przygotowały, że sobie radzą bez centrali. Każdy tam hoduje na boku jakąś klasę policyjną, grupę rekonstrukcyjną  czy jak u nas Bractwo Kurkowe na taką ewentualność.  

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

To było przed 2010 r, więc trudno by było. Ale było podobnie. Nagle pod koniec kilkuletnich przygotowań do otwarcia cmentarza wojennego wojsko nie miało środków na asystę (pomimo wcześniejszych deklaracji). Ot obstrukcja związana z tym, że PO chciała wsadzić swego wiceburmnistrza za burmistrza i zerwało koalicję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zgodnie z usprawiedliwianiem się przedstawiciela wojska Marszałek województwa (z PO) nakazał im oszczędność polegającą na totalnym nieasystowaniu. Ale potem wyszło z gazet, że tam gdzie był marszałek, tam była.

Od tego czasu uważam, że nie mamy oficerów, tylko urzędników d/s wojska. Honor gdzieś się im ulotnił. (W tym momencie salutowanie "Haribo" wcale mnie nie zaskoczyło).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
4 godziny temu, Tomasz N napisał:

salutowanie "Haribo"

Ja bardzo przepraszam.

Ja wiem, ze to offtop jest, ale to sformułowanie tak mnie zainteresowało, że muszę zapytać o co chodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Marszałek województwa (z PO) nakazał im oszczędność polegającą na totalnym nieasystowaniu. Ale potem wyszło z gazet, że tam gdzie był marszałek, tam była

Poproszę trochę więcej konkretów. Jakie województwo, jaki konkretnie marszałek, ile i jakie sytuacje? I jakie dokładnie kompetencje marszałka uprawniały go do podjęcia takiej decyzji?

Dopiero wówczas będziemy mogli dyskutować o "mojszości". To znaczy, czy jest to sytuacja porównywalna do prób narzucania organizatorom obchodów Powstania Wielkopolskiego (i innych dosyć zasadniczych dla pamięci narodowej uroczystości) "apelu smoleńskiego" w zamian za asystę wojskową. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ależ Bruno. Czy z mojego tekstu wynika, że tłumaczenie tego oficera było wiarygodne ? A reszta ? Bibilijna. Po czynach ich poznacie.

 

Moim postem raczej chciałem zwrócić Twą uwagę tę "emancypację" imprezową samorządów, która pozwala im na takie gesty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.