Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
vanbrovar

System prezydencki czy parlamentarny?

Który system jest najlepszy:  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Mieszany
      2
    • Kanclerski
      6
    • Prezydencki
      9
    • Monarchia parlamentarna
      3
    • Dyktatura proletariatu
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy jest wam bliżej do modelu francuskiego/amerykańskiego stawiającego na pierwszym miejscu prezydenta, czy też podoba się wam kanclerski system Niemiec?

A może system mieszany (ponoć najgorszy możliwy), który (podobno) mamy w Polsce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Moim zdaniem zbedny jest prezydent i senat.

Wybitnie mi nie odpowiada system prezydencki. Mam wrazenie, ze sklania on rzadzacych do myslenia bardziej o panstwie, niz o obywatelach. Czego przykladem USA zwlaszcza.

A senat? Niepotrzebnie komplikuje legislature. Jego pozyteczne kompetencje mozna przeniesc na inne instytucje.

Taki ze mnie importowany patryjota, ze wysoko sobie cenie ustroj brytyjski, ale ten z poczatkow XX wieku, kiedy to krol mial jeszcze pewien wplyw na polityke a mandat Para byl dziedziczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A senat? Niepotrzebnie komplikuje legislature

Zgoda, Senat jest zbędny.

Czego przykladem USA zwlaszcza.

A przykładem państwa, gdzie nie myśli się o obywatelach, a równocześnie w którym prezydent nie ma przewagi jest Polska.

Zatem nie ma różnicy w tej kwestii.

System parlamentarny sprawdza się w sytuacji gdy są dwie dominujące partie.

W Polsce tego nie ma, wobec osłabienia PiS.

Sytuacja gdy jest jedna silna partia, słabszy konkurent i kilku mikrusów jest niezdrowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

System kanclerski, nawet możemy skopiować Niemiecki jest idealny, dzisiaj właściwie Polsce najbliżej do tego systemu.

Dlaczego nie chcę systemu Prezydenckiego? Bo 1 osoba, dosłownie 1 konkretna osoba przez 5 lat miałaby pełnię władzy, bez możliwości usunięcia chyba, że delikt konstytucyjny lub jakieś przestępstwo nic więcej. Gdybyśmy mieli prezydencki i przez 5 lat rządziły taki Kaczyński to dla Polski byłoby fatalnie dlatego temu systemowi nie. W systemie kanclerskim jest o tyle dobrze, że rząd rządzi, ale jest parlament, a bez niego ani rusz, więc nie ma zawłaszczenia kompletnie władzy przez jedną osobą, a co najwyżej przez jedną partię, ale opozycja zawsze ma dużo środków do działania. Prezydent winien być notariuszem republiki, reprezentantem republiki i posiadać nawet takie uprawnienia jak dziś bez: weta, nominacji ambasadorów i możliwościami wpływania na politykę zagraniczną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Prezydent winien być notariuszem republiki, reprezentantem republiki i posiadać nawet takie uprawnienia jak dziś bez: weta, nominacji ambasadorów i możliwościami wpływania na politykę zagraniczną.

Czyli bez uprawnień :D

źle by nie było, ale Polska to nie Niemcy - u nich są w stanie przełknąć gorzką nawet koalicję na jakiś czas, a u nas to niemożliwe.

Niby jest mowa o krystalizowaniu się sytuacji dominacji dwóch partii, ale PiS osłabł...

Mamy więcej wspólnego z Włochami (tam jest wieczna wojna, ale wszystko jakoś jedzie do przodu...)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Polityka nie jest moją silną stroną, ale w Polsce nie sposób od polityki uciec, więc: ja jestem za systemem prezydenckim, chciałbym mieć prezydenta, takiego który by rządził, który wziął by się za ten cały bałagan, te bezsensowne kłótnie w sejmie, powywalał kryminalistów ze świata polityki.

Tylko jest mały problem- na razie nie widzę takiej osoby, która by ten urząd mogła sprawować. Może następne pokolenia dochowają się polityków z prawdziwego zdarzenia, ale teraz niestety...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

A ja bym obstawiał coś w rodzaju Czerwonych Khmerów :D

Najlepszy system to chyba jednak parlamentarny, nikt nie ma pełni władzy :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nikt nie ma pełni władzy :)

Nikt nie ma większości, trzeba sklejać chore koalicje, mały koalicjant może szantażować dużego itp... dlatego moim zdaniem parlamentarny, ale dwupartyjny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
A przykładem państwa, gdzie nie myśli się o obywatelach, a równocześnie w którym prezydent nie ma przewagi jest Polska.

Zatem nie ma różnicy w tej kwestii.

System parlamentarny sprawdza się w sytuacji gdy są dwie dominujące partie.

W Polsce tego nie ma, wobec osłabienia PiS.

Sytuacja gdy jest jedna silna partia, słabszy konkurent i kilku mikrusów jest niezdrowa.

W Polsce jest jak jest, bo mamy za przeproszeniem rozpierduche zamiast polityki.

Kazda zapowiedz jakiejs nawet nie stabilizacji, ale chocby wyraznego uksztaltowania sceny politycznej konczy sie agenturalnymi aferami. IPN to idealny instrument podtrzymywania chaosu.

Wlosi maja mafie zamiast IPN i peerelowskich wspominkow.

Zauwaz, jak to wyglada w mocno prezydenckich USA. W rozmowach nawet sporo ortodoksyjnych republikanow przyznaje sie do pogardy dla metod obecnego, o mocno watpliwej legalnosci, gabinetu. Ktory rzadzi az milo, pogarsza sytuacje socjalna, drenuje finanse - a opozycja guzik moze, poza agitacja wyborcza.

Nie podoba mi sie to zdecydowanie!

ja jestem za systemem prezydenckim, chciałbym mieć prezydenta, takiego który by rządził, który wziął by się za ten cały bałagan, te bezsensowne kłótnie w sejmie, powywalał kryminalistów ze świata polityki.

Ajajajajaj! Chcesz Jego. Ojca Narodu. Prawdziwie Sprawiedliwego. To jest mit dobrej dyktatury... Probe zaprowadzenia go w rzeczywistosci mielismy wszyscy okazje obserwowac. Ja - komfortowo, bo z daleka, a i tak mialem mdlosci.

Ustroj panstwa musi byc skrojony na miare obywateli. Ze w wiekszosci to miernoty, trza im ograniczen.

Nie mozna budowac panstwa na nadziei, ze trafi sie maz opatrznosciowy.

Amerykanie tak maja, i placa za to.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tylko jest mały problem- na razie nie widzę takiej osoby, która by ten urząd mogła sprawować. Może następne pokolenia dochowają się polityków z prawdziwego zdarzenia, ale teraz niestety...

No właśnie. I może nigdy nie być, dlatego jestem przeciwny systemowi prezydenckiemu. Co gorsza, prezydentem może zostać jakieś nieciekawe indywiduum i dopiero wtedy będzie tragedia :pale:

Ajajajajaj! Chcesz Jego. Ojca Narodu. Prawdziwie Sprawiedliwego. To jest mit dobrej dyktatury... Probe zaprowadzenia go w rzeczywistosci mielismy wszyscy okazje obserwowac. Ja - komfortowo, bo z daleka, a i tak mialem mdlosci.

I nie dziwę Ci się zupełnie Lu Tzy, mam dokładnie takie samo zdanie, mimo, że jestem z bliska :)

To po prostu zbyt ryzykowny model, szczególnie w tak młodej demokracji jak nasza.

Ustroj panstwa musi byc skrojony na miare obywateli. Ze w wiekszosci to miernoty, trza im ograniczen.

Nie mozna budowac panstwa na nadziei, ze trafi sie maz opatrznosciowy.

Amerykanie tak maja, i placa za to.

Po prostu złotousty :clap:

Ma też rację Jarpen pisząc o ustroju kanclerskim w Niemczech, jest rzeczywiście bardzo dobry. Może w Polsce również by się sprawdził?

Tak mi chodzi po głowie, czytam co piszecie i... I wynika z tego, że całkiem niezłym ustrojem jest monarchia konstytucyjna :mrgreen:

To tak w nawiązaniu do Zjednoczonego Królestwa z przełomu ubiegłych stuleci, o czym wspomniał Lu Tzy. Przede wszystkim naród ma autorytet. Autorytet nie musi kombinować, bo ma. Jego dzieci i rodzina też. Więc nie ma nepotyzmu, korupcji, "działalności agenturalnej", itd. :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Cejrowskiego uwielbiam, gość jest wspaniały :P Co prawda większość Jego poglądów uważam za chore, jednakże ten uważam za absolutnie mądry :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Zdecydowanie system prezydencki - bo zapewnia stabilność, która pozwala na sejm z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. Wtedy zawsze wiesz na kogo głosujesz, konkretnie, a nie partie. Oczywiście taki parlament nie pozwala łatwo tworzyć koalicji i dlatego lepiej działa w połączeniu z systemem prezydenckim.

Do tego trzeba by jeszcze odstrzelić bandę darmozjadów - czyli powiaty. Powstały tylko po to, by na skalę kilku gmin (bo nasze gminy są generalnie za małe) dzielić pieniądze na edukację, drogi i służbę zdrowia. W praktyce nie przewidziano, za co dodatkowe biurwy mają się utrzymać, a jedyne pieniądze których przeznaczenie mogą zmieniać, to kasa na drogi - tak około 70% akcyzy na paliwa. W efekcie zamiast inwestycji w drogi, ta kasa jest przejadana i służy do tuczenia tyłków urzędasów partyjnych na powiatowych stołkach (rada powiatu itp.) :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zdecydowanie system prezydencki - bo zapewnia stabilność, która pozwala na sejm z jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

Tylko czasem ta stabilność ma twarz Chaveza, Castro czy Łukaszenki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.