Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Bitwa pod Kumejkami

Rekomendowane odpowiedzi

Bitwa rozegrana podczas powstania kozackiego Pawluka. Amia polska dowodzona przez hetmana polnego koronnego Mikołaja Potockiego zadała decydującą klęskę armii kozackiej. Świetnie o wyniku bitwy mówią statystyki: Straty: Polacy ok. 150 zabitych, 350 rannych, a Kozacy ok. 6 000.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Interesujący temat, o którym nie wiem wiele. Czy ktoś mógłby polecić jakieś pozycje na temat Mikołaja Potockiego i Kumejek?

Słyszałem, że zwycięstwo w opinii współczesnych było ogromne, a popularność Potockiego bardzo wzrosła. Czy tam doszło do rozerwania taboru kozackiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, tam doszło do jednego z niewielu przykładów rozerwania owego taboru. Czytałem gdzieś, że pomysłodawcą i głównym wykonawcą tego działania był Czarniecki :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Tak, tam doszło do jednego z niewielu przykładów rozerwania owego taboru.

W czasie przeformowywania taboru z jezdnego w obronny ( 12 rzędów )nastąpił atak polskiej jazdy. Pierwszą szarżę odparli Kozacy, ale przy drugiej szarży tabor został rozerwany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Interesujący temat, o którym nie wiem wiele. Czy ktoś mógłby polecić jakieś pozycje na temat Mikołaja Potockiego i Kumejek?

Słyszałem, że zwycięstwo w opinii współczesnych było ogromne, a popularność Potockiego bardzo wzrosła. Czy tam doszło do rozerwania taboru kozackiego?

Tak, tabor został rozerwany, ale Kozacy zdołali go na powrót zamknąć.

Bardzo dobra pozycja o bitwie to 'Powstanie kozackie 1637' Marcina Gawędy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dziś kolejna rocznica tego efektownego sukcesu więc naszła mnie ochota na parę komentarzy:

Tak, tam doszło do jednego z niewielu przykładów rozerwania owego taboru. Czytałem gdzieś, że pomysłodawcą i głównym wykonawcą tego działania był Czarniecki

To gdzieś to zapewne jakieś fantazy.

Czarniecki faktycznie brał udzial w tej szarży na czele jednej z chorągwi ale głównymi autorami sukcesu byli Piotr Potocki i Samuel Łaszcz.

A teraz bardziej do rzeczy.

W opracowaniu Tomkiewicza można wyczytać liczbę 4000 naszych tej batali(za Beauplanem).

Mam jednak wrażenie, że znów chodzi nie o liczbę wojaków a etatową liczebność tego wojska, co zresztą sugeruje liczba jednostek podana przez tegoż Tomkiewicza.

Faktycznie do boju mielibyśmy jakieś 3000.

Teraz co do liczby Kozaków.

Właściwie zarówno Potocki jak i Beauplan są zgodni. Hetman podaje kilkanaście tysięcy, Beauplan dokładniej bo 18000.

Nie możemy jednak zapominać, że nie jest to liczba do boju a prawie na pewno wszystkich ludzi w taborze kozackim.

Jeśli możemy brać przelicznik spod Zbaraża do boju oznacza to maksymalnie 9000.

Tak czy siak wróg miał znaczną przewagę liczebną.

Co ciekawe bardzo podobny przebieg miała bitwa pod Sulżyńcami 1 czerwca 1649 roku, którą ostatnio opisałem.

Bardzo dobra pozycja o bitwie to 'Powstanie kozackie 1637' Marcina Gawędy.

Swego czasu miałem okazję czytać w księgarni, popraw mnie jeśli się mylę ale nie pamiętam by było coś nowego w porównaniu z Tomkiewiczem.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.