Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Pancerny   

Wszystko co dotyczy Truso, każda informacja jest ważna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
lukass   

Z tego co mi się o uszy obiło port pruski na Bałtyku. Szczerze mówiąc gdzieś czytałem, poszukam i uzupełnię wypowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Truso założone zostało w VIII wieku przez Wikingów z Danii między końcem VIII a początkiem XI. Dopiero w 1985 roku udało się zlokalizować port i osadę nad jeziorem Druźno (na wysokości wsi Janów Pomorski), które kiedyś było częścią Zalewu Wiślanego i miało połączenie z Bałtykiem i deltą Wisły.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Dopiero w 1985

A nie w 1982?

Wówczas odkryto relikty osady, która zajmowała mniej więcej 10 ha. Osada leżała nad zatoką morską, w pasie przybrzeżnym działali różni rzemieślniczy i handlarze. W Truso oprócz Prusów mieszkali zapewne również Skandynawowie. Odkryto przeróżne warsztaty rogowiarskie, bursztyniackie, szklarskie i złotnicze. Na terenach Truso znaleziono również przedmioty, które mogły świadczyć o kontaktach osady z ziemiami na wschodzie, np. Kalifatem. Znaczenie tego portu miało spaść po napadzie piratów gdzieś na początku X wieku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

A nie proście zgooglować sobie Truso? Można tam znaleźć wiele ciekawych informacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   
Jakie znaczenie miało Turso dla regionu północnego?

Mówisz, że początku portu sięgają VIII wieku n. e... Koniec datuje się na wiek XI.

Początkowo Turso, jako ośrodek handlowy i kontaktów morskich, prosperował wspaniale i mieliśmy powody do postawienia tezy o charakterze, który wskazywałby na to, iż port ten był na "podium" w kwestii najpowszechniejszego i najbardziej osiągalnego portu.

Jednak przez te kilka wieków świetność minęła tak szybko, że aż nie wiadomo kiedy ten czas uleciał. Ale uwierzcie mi, jeśliby aktualna sytuacja Torso nie byłaby zła, mielibyśmy i dzisiaj ośrodek jako jeden z lepiej prosperujących. Prawdopodobnie port ten został wyparty przez nowsze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Skoro to był wspaniały ośrodek miejski i portowy to zaskakujący jest jego gwałtowny upadek, nieprawdaż? Ciekawe co było przyczyną tego upadku? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   
zaskakujący jest jego gwałtowny upadek [...] Ciekawe co było przyczyną tego upadku?

Kto mówi, że od razu gwałtowny. Stopniowe unowocześnianie i powstawanie innych portów jest bardzo dobrym argumentem, zwłaszcza jeśli łatwiej zbudować nowe aniżeli zająć się starymi, które trzeba by było dodatkowo usuwać i na nie "nakładać" nową warstwę. Jeszcze do tego komplikacje związane z starannością i możliwościami średniowiecznych co do usunięcia wszystkiego, tak, by nie uszkodzić podłoża.

Poza tym warto dodać w tym przypadku taką bardzo fajną, ale jakże niewdzięczną prawdę: nic nie trwa wiecznie (jeśli już trwa długo, nie może przeżywać wciąż okresu swojej świetności). : ]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Onet.pl tak oto napisał kiedyś o Turso:

Tegoroczne badania archeologiczne na terenie wczesnośredniowiecznej osady Truso koło Elbląga potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia, że była ona w VIII-IX wieku jednym z największych portów na Bałtyku.

"Odkryliśmy dwa naturalne baseny portowe, a istnieją przesłanki, że było ich 5 lub 6. Przeprowadzone w tym roku, we współpracy z Uniwersytetem we Freiburgu, badania geomagnetyczne i georadarowe wykazały, że portowa dzielnica Truso była znacznie rozleglejsza niż początkowo przypuszczano" - powiedział PAP kierujący badaniami dr Marek Jagodziński z Muzeum Okręgowego w Elblągu.

Truso - znane w średniowieczu jako ruchliwy port na Bałtyku i ważny ośrodek handlowy, o czym wspomina brytyjska kronika z IX wieku - zniknęło później bez śladu. Szukano go od początków XIX wieku. Dopiero w 1985 roku udało się zlokalizować port i osadę nad jeziorem Druźno, które kiedyś było częścią Zalewu Wiślanego i miało połączenie z Bałtykiem i deltą Wisły.

"Prace wykopaliskowe prowadzimy od 1985 roku - z kilkuletnią przerwą - ale jeszcze jest sporo do zbadania. Osada i port zajmują ponad 20 ha. Truso można uznać za wczesne miasto, port i centrum handlowe tej rangi, co Haithabu w Szlezwiku czy Birka w Szwecji" - zaznaczył dr Jagodziński.

Osada została założona w VIII wieku przez Wikingów z Danii, na co wskazuje budownictwo i zabytki. Położona na pograniczu osadnictwa dawnych Prusów i Słowian z tworzącego się państwa polskiego, miała charakter wieloetniczny. Utrzymywała kontakty handlowe z odległymi krainami: Skandynawią, Fryzją, Brytanią, arabskim Orientem, Rusią i Bizancjum, o czym świadczą znalezione monety i wyroby. Przez Truso szedł też handel z ziem polskich.

Osada została zniszczona w połowie XI wieku. "Jej rolę przejął założony w X wieku Gdańsk" - wyjaśnił dr Jagodziński.

Ciekawe co sprawiło, że to miasto tak szybko straciło na znaczeniu i upadło? Wszak było w pewnym sensie metropolią w basenie Morza Bałtyckiego.

Jakie znaczenie miało Turso dla regionu północnego? Dla basenu bałtyckiego i wreszcie dla wzrostu potęgi żeglugi normańskiej? Czy miało jakieś znaczenie dla Północy Europy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Ja już tam co nieco napisałem na ten temat... Mógłbyś, drogi Narya, scalić tamte posty z tymi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Już scaliłem, Achillesie, proszę o wybaczenie za chaos przy scalaniu, ale pierwszy raz w życiu używałem tej opcji. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.