Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Charles de Montesquieu

Recommended Posts

Estera   

Charles de Montesquieu czyli Monteskiusz to jedne z najbardziej znanych myślicieli. Poprzez swoje poglądy miał ogromny wpływ na scenę polityczną. Jak narodziły się jego poglądy? Co o nich myślicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Ja tam do niego nic nie mam, ale czegoś takiego nie można mu wybaczyć (pisał to, chcąc być przyjętym do pewnej instytucji naukowej w Lotaryngii nazwanej później Królewskim Towarzystwem Nauk i Literatury Pięknej): Mniemam, że nie mógłbym lepiej podziękować towarzystwu literackiemu, nie płacąc daninę, którą mu jestem winien, jeszcze zanim mnie o to poprosi, i spełniając swój obowiązek członka Akademii, skoro mnie nominowano. Ponieważ zaś udzielam głosu monarsze [stanisławowi Leszczyńskiemu], którego wielkie zalety wyniosły na tron Azji [!!!!!!] [...] itd. itp. Sądziłem, że przesuwanie RP do Azji to domena ludzi w XXI wieku, jak widać myliłem się.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Ciekawa sprawa...

Co do samego Monteskiusza (właściwie Monteskiusz to: Karol Ludwik de Secondat, baron de Montesquieu) i jego poglądów: był to francuski arystokrata, który opisywał ustój angielski. Stwierdził, że władze państwowe powinny być niezależne i powinny szanować się nawzajem. Zwrócił uwagę też na to, że inne kompetencje są władzy stanowiącej prawo, inne wykonawczej, a jeszcze innej sprawdzającej zgodność tego co ustanowione z tym co wykonywane. Twierdził, że władze mają być rozdzielone. Zasadę trójpodziału władz sformułował w dziele: "O duchu praw" (1748 r.). Dziś w wielu krajach ta zasada stanowi podstawę ustroju państwowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.