Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcin29

Krzyż Powstania Warszawskiego

Rekomendowane odpowiedzi

marcin29   

Chodzi mi o KPW który wykonywano z Żelaznego Krzyża,czy była to inicjatywa oddolna czy ktoś je przyznawał?Za co były przyznawane,ile ich przyznano?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jedyne co wiem na pewno to to, iż przyznawano go za zabicie oficera SS, bądź przykłady nadzwyczajnej odwagi. Co do przyznawania go, to jakoś ciężko mi wyobrazić sobie, aby była to inicjatywa oddolna. Jeszcze poszukam czegoś na jego temat, bo przyznam, że dotąd raczej niewiele na jego temat widziałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
czy była to inicjatywa oddolna czy ktoś je przyznawał?
Warszawski Krzyż Powstańczy nadawała do 1989 Rada Państwa, następnie Prezydent PRL /RP na wniosek:

* Ministra Obrony Narodowej – w odniesieniu do osób pełniących czynną służbę wojskową oraz pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej

* Ministra Spraw Zagranicznych – w odniesieniu do obywateli polskich zamieszkałych za granicą oraz obywateli innych państwa

* Związek Bojowników o Wolność i Demokrację – w odniesieniu do pozostałych osób

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Warszawski Krzyż Powstańczy nadawała do 1989 Rada Państwa, następnie Prezydent PRL /RP na wniosek:

Dzionga Krzyż Powstania Warszawskiego i Warszawski Krzyż Powstańczy to nie to samo ;) Pierwszy był nadawany w okresie walk powstańczych, drugi natomiast od '81.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

:oops:

Brzmi prawie tak samo, mogli coś oryginalniejszego wymyślić, niż przestawić szyk :roll: ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Początkowo miałem podobny problem ;)

Tak czy inaczej... ma ktoś może dostęp do dokładniejszych danych, na temat odznaczenia wymienianego w tytule?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Początkowo miałem podobny problem ;)

Tak czy inaczej... ma ktoś może dostęp do dokładniejszych danych, na temat odznaczenia wymienianego w tytule?

Ponawiam pytanie.

TO akurat odznaczenie ma dla mnie wartosc wieksza niz ..... podrecznikowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Krzyż ten wytwarzano poprzez przerobienie niemieckiego Żelaznego Krzyża w ten sposób, że na jego rewersie mocowano monetę 1 zł z 1929 r. z wybitą na piersi orła Kotwicą Polskiego Państwa Podziemnego oraz datą.

Teraz chyba dobry fragment przytoczyłam :D

A tak wyglądał (zdjęcie z wikipedii):

KrzyĹź_Powstania_Warszawskiego.jpg

W sumie to odznaczenie można podciągnąć pod kolejny powstańczy pomysł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A był on na jakiejś wstążce? Jeśli tak, to jakiego koloru była ta wstążka?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
A był on na jakiejś wstążce? Jeśli tak, to jakiego koloru była ta wstążka?

Może nie zmieniano wstążki i zostawiano tę zdobyczną, oryginalną od Żelaznego Krzyża?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Wątpię. Chyba niewielu powstańców chciałoby nosić odznaczenie na znienawidzonych kolorach niemieckich. Tak sądzę, choc może i tak było. A moze mieli wstążki biało-czerwone?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jeśli już mieli jakąś wstążkę to podejrzewam, że biało- czerwoną. Robili opaski to czemu nie wstążki? :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Mały wtręt. Te wstążki o jakich mówicie nazywają się baretkami.

Ano właśnie, nigdzie nie spotkałem się z baretką tego odznaczenia. Więc może było ono przyczepiane w jakiś inny sposób?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Może wogóle nie było przyczepiane? W tamtych warunkach to możliwe. Orzełka w kieszeni się nosiło :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.