Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Białe plamy w historii

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
O tym jak zachowywali się Niemcy w okupowanej Polsce wiadomo a że nie ma nic o gwałtach po prostu nie ma na to żadnych źródeł przecież żaden z nich chyba nie fotografował ani nie filmował się w trakcie a w różnych pamiętnikach, po co pisać o gwałtach, jeżeli można napisać, że Polki masowo i dobrowolnie oddawały się niemieckim żołnierzom a jak było naprawdę każdy rozsądnie myślący człowiek sam wie. Niektóre oddawały się dobrowolnie inne były gwałcone, takie są prawa wojny – palić, rabować gwałcić i mordować.

No - nareszcie coś drgnęło w tej sprawie (traktowanej jak temat tabu). Oto co dzis znalazłem:

http://media.wp.pl/kat,37978,wid,8831045,w...l?P%5Bpage%5D=1

Nie ukrywam, że czytałem to z dużym zainteresowaniem (i rosnącym przerażeniem).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No - nareszcie coś drgnęło w tej sprawie (traktowanej jak temat tabu).

A ja myślałem, że na ten temat nie znajdziemy zbyt wielu źródeł może poza wspomnieniami, które z różnych względów nie doczekają się by ujrzeć światło dzienne, nie doceniłem niemieckiej dokładności i biurokracji.

Ale tu jest chyba jakiś błąd.

6 lutego 1940 r. na ręce głównodowodzącego Wehrmachtu Walthera von Brauchitscha Johannes von Blaskowitz skierował memoriał. Protestował w nim przeciwko "masowym zgwałceniom, rabunkom i mordom", których dopuszczają się żołnierze Führera w Polsce. Von Blazkowitz został odwołany ze stanowiska, a 4 października 1939 r. sprawcy gwałtów i mordów zostali przez Hitlera objęci amnestią.”

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Białą plamą jest z pewnością to, że niektórzy postrzegają Iwana IV Groźnego jako wielkiego władcę. W rzeczywistości był to cham (nie miał szacunku dla innych, zabił syna), gwałciciel (chwalił się, że pozbawił cnoty tysiące dziewic), marny polityk i wojskowy (utracił Inflanty, nie zrobił nic, aby je odzyskać). Ponadto jego terror doprowadził w efekcie (po rządach Fiodora i Godunowa) do Wielkiej Smuty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

co do białych palm, to nadal niewyjaśnioną kwestią jest śmierć generała Sikorskiego w katastrofie gibraltarskiej. Jedni mówią o tragedii, inni o celowości...

Więcej w temacie => http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic...hlight=sikorski

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej napisałem o zachowaniu Polaków to może teraz dla równowagi – Niemcy.

Właściwie zawsze w naszej literaturze niemieckie wojska przedstawiane są jako fanatyczna i okrutna maszyna do zabijania i likwidowania Polaków i Żydów, ale musimy oddać im sprawiedliwość wszystko zależało od ludzi obok tych złych byli też żołnierze w pobliżu, których Polakom żyło się całkiem nieźle można powiedzieć, że (nieco na wyrost) na stopie koleżeńskiej. Były oddziały niemieckie, które wspomagały mieszkających w pobliżu Polaków dając im zatrudnienie i płacąc za wykonaną pracę, kontyngenty zbierane z wiosek często doprowadzały do głodu, ale byli Niemieccy żołnierze, którzy dzielili się z mieszkańcami wiosek żywnością czasami nawet Polacy byli zapraszani na obiad do jednostki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jeśli chodzi o Niemców z Wehrmachtu nie - esesmanów to z opowieści dziadków słyszałem, że to równe chłopy były. Dawali cukierki dzieciom (niezatrute do tego :razz: ) itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Jeśli chodzi o Niemców z Wehrmachtu nie - esesmanów to z opowieści dziadków słyszałem, że to równe chłopy były. Dawali cukierki dzieciom (niezatrute do tego :razz: ) itp.

Pewnie byli tacy ale byli i tacy co strzelali do bezbronnych ludzi, w samym wrześniu 1939 r. mamy udokumentowane kilkadziesiąt takich przypadków.

Jedną z białych plam pozostają okoliczności śmierci gen. Świerczewskiego, ale chyba nie ma po kim płakać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Pewnie byli tacy ale byli i tacy co strzelali do bezbronnych ludzi, w samym wrześniu 1939 r. mamy udokumentowane kilkadziesiąt takich przypadków.

Wg niemieckiej propagandy przykładem "krwiożerczej" postawy Polaków względem Niemców był przypadek "krwawej niedzieli" w Bydgoszczy, która została niecnie, ale umiejętnie wykorzystana przez propagandę. Wspomnieć trzeba, że to Niemcy zaczęli strzelać do Polaków i oczywiście nie dziwię się im, że zaczęli oddawać ciosy. Ja sam najchętniej spaliłbym całą Bydgoszcz ;)

I jeszcze coś mi się przypomniało. Kiedyś oglądałem film o "Hubalu" i nie wiem czy to fakt historyczny, ale po jakiejś bitwie chyba w październiku oddział mjra wziął jeńców i wypuścił ich. Dla mnie było i jest to niezrozumiałe, na jego miejscu kazałbym dziadów rozstrzelać i nie miałbym żadnych wyrzutów sumienia co do tego, że zamordowałem bezbronnych morderców. Nie wiem czy akurat oni mordowali bezbronną polską ludność, ale skoro Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową to tutaj i ja bym ją zastosował - być może niewinni musieliby zapłacić za winnych. I nie dziwię się aliantom wcale, że łamali prawa wojenne (bo i chyba tak się zdarzało) odpowiadając na łamanie prawa wojennego przez Rzeszę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Dla mnie białą plamą jest śmierć ostatnich piastów mazowieckich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Do tej pory nie został odkryty grób Aleksandra Wielkiego oraz nie są pewne okoliczności jego śmierci...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam do napisania pracę na lekcję historii o tytule "Białe plamy w historii". Chciałbym prosić o pomoc w znalezieniu odpowiedniego zagadnienia i, jeśli to możliwe, materiałów do niego.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Białe plamy- chodzi o wydarzenia które były przemilczane, a teraz zostają obiektywnie przedstawione (np. PW, Kłamstwo Katyńskie)?

Czy raczej, chciałbyś poruszyć problem dzisiejszych białych plam (np. z mojej szkoły, nauczyciel religii, świadomie przemilczał (czynniki wpływające) fakt sytuacji politycznej w sprawie dyspensy małżeńskiej dla Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej) ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.