Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
piterzx

Rada Regencyjna

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Witam,

12 września 1917 roku została powołana do życia Rada Regencyjna w składzie ks. Zdzisław Lubomirski, abp Aleksander Kakowski i hr. Józef Ostrowski, szefem zaś Kancelarii ks. prałat Zygmunt Chełmiński. Posiadała ona bardzo ograniczone kompetencje, zaś faktyczną władzę w dalszym ciągu sprawowali okupanci.

Jak oceniacie jej znaczenie i dokonania :?: Co sądzicie o podejmowanych przez nią inicjatywach? Jak postrzegacie jej członków, jako zdrajców, bohaterów, czy może ani jednych, ani drugich?

Słowem ogólna dyskusja o Radzie Regencyjnej Królestwa Polskiego.

Pozdrawiam serdecznie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Jak oceniacie jej znaczenie i dokonania :?:

Już na początku października Rada Regnecyjna dała wyraźny znak, że zaczyna stopniowo budować niepodległe polskie państwo. W oparciu o deklarację Wilsona Rada Regencyjna zażądała wręcz utworzenia niepodległego państwa polskiego. Powołano również rząd z Józefem Świeżyńskim na czele oraz wydano dekret o rozpoczęciu tworzenia regularnej polskiej armii.

Rada Regencyjna nie cieszyła się zaufaniem, bo została utworzona przez Niemców, dlatego też nie mogła pełnić funkcji rządu. W Lublinie został powołany Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. Po uwolnieniu Piłsudskiego z Magdeburga Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową i tytuł Naczelnego Wodza wojsk polskich. 14 listopada Piłsudskiemu przekazano władzę cywilną i tytuł Naczelnika Państwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzialalnosc RR trzeba oceniac jako dzialalnosc jedynego na te czasy Rzadu Polskiego. Jako narodowy Rzad Polski Rada zostala wyznana nie tylko w okupowanym Krolestwie, ale i w srodowisku Polakow w Rosji. Jej proby dzialania na miedzynarodowej arenie, w zakresie rozbudowy wojska swiadzca, ze Rada Regencyjna dazyla do niepodleglosci Polski. I ten fakt, ze Rada bez cisnienia na nia oddala swoja wladze w listopadzie 1918 r., tez swiadczy na jej korzysc. Czlonkam Rady wiec nie zalezalo na wladze, lecz na sprawie niepodleglosci Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Racja. Na pewno nie zdrajcy! Bohaterowie tez nie. Grono uczciwych ludzi o dobrych intencjach, ktorych dzialania przyniosly duuuzo dobrego dla kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

stopniowo z uplyem czasu kompetencje i wladza RR się zwiększala, a byla na tyle duża że mogla przekazać P. wladzę wojskową nad oddzialami polskimi na terenie jej dzialania, a potem i cywilną. Oznacza to, że potrafili ci ludzie dążyć do celu jakim byla taka czy inna niepodleglość [nie wypowiadam się o ustroju]; a potem przekazać go osobie która byla w tamtym czasie o wiele lepiej postrzegana niż oni.

Rację ma Lu-Tzy - byla to grupa porządnych ludzi którzy starali się robić to co mogli by Polska [albo przynajmniej teren gdzie dzialali] mógl być niezależny od mocarstw zaborczych [N , A, Ros]

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Powołano również rząd z Józefem Świeżyńskim na czele oraz wydano dekret o rozpoczęciu tworzenia regularnej polskiej armii.

(...)

Pierwszy to był chyba gabinet Jana Kucharzewskiego - powołanie 26 listopada 1917 r., zatwierdzenie przez premiera członków gabinetu nastąpiło 7 grudnia.

Rada Regencyjna nie cieszyła się zaufaniem, bo została utworzona przez Niemców, dlatego też nie mogła pełnić funkcji rządu. (...)

Nie bardzo rozumiem, Rada z racji braku zaufania nie mogła pełnić funkcji rządu, za to nie przeszkadzał już to w wyznaczaniu premiera?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.