Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
shwarz

Inkowie, Majowie, Aztekowie - ocena

Którą kulturę prekolumbijskę oceniłbyś najlepiej?  

16 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Inków,
      5
    • Majów,
      2
    • Azteków,
      2
    • inną (jaką?) w Ameryce prekolumbijskiej,
      0
    • żadną (dlaczego?)
      0


Rekomendowane odpowiedzi

tak tak oni nie byli tak całkiem zacofani można powiedzieć

ze niebyli wcale zacofani mieli bardzo wysoką kulturę, prawo, a nawet kalendarz ( w europie był wiele razy zmieniany) byli tez świetnymi lekarzami (przeprowadzali trepanacje czaszki) :mrhappy:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Zastanawiam się która kultura prekolumbijska osiągnęła wg was najwięcej? Która kultura stała najwyżej? A może żadna? Zaznaczoną opcję proszę uzasadnić.

Jako że istnieją tematy do dyskusji nad tymi trzema kulturami, proszę się ograniczyć do samej oceny w ankiecie i uzasadnienia swojego wyboru. Z góry dziękuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Mi najbliżej jest znana kultura Inków. Mieli to swoje śmieszne pismo, a to spore osiądnięcie. Poza tym stawili opór najeźdzcy, mimo wszystko nie poddali się bez walki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Swój głos oddałem na Inków, ponieważ zadziwiające jest to, jak wydawałoby się stara i prymitywna kultura mogła stworzyć tak świetnie zorganizowane państwo , mające ustalone poszczególne szczeble władzy i organizację plemienną. Kultura ta, ma również na swoim koncie wiele wynalazków. Inkowie stworzyli też olbrzymi kompleks , którym niewątpliwie było Machu Picchu , ze świetnie zaprojektowanym i jeszcze lepiej wybudowanym systemem nawadniającym .

Naprawdę podziwiam Inków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
stara i prymitywna kultura

Mógłbyś podać coś więcej na temat „starości i prymitywności” kultury Inków?

wiele wynalazków

Jakieś przykłady masz? Tak z pięć bym poprosił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mógłbyś podać coś więcej na temat „starości i prymitywności” kultury Inków?

Ówcześni Europejczycy odnosili się do Inków z pogardą , a ich kulturę uważali za prymitywną.

Jakieś przykłady masz? Tak z pięć bym poprosił.

Tu może trochę przesadziłem. Jednak zwróć uwagę na to , że Inkowie stworzyli jedno, zwarte, i świetnie zorganizowane państwo co było nie lada wyczynem. Tylko szkoda , że Europejczycy zniszczyli te cywilizacje w tak okrutny sposób.

Trudno wymienić wynalazki Inków, ponieważ nie do końca zbadaliśmy ich cywilizacje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ówcześni Europejczycy odnosili się do Inków z pogardą , a ich kulturę uważali za prymitywną.

Europejczycy na ogół wszystkie kultury uważali za gorsze od swojej, ale to nie jest dowód na prymitywność tej kultury, jeśli chodzi o „starość” to też lekka przesada Inkowie trwali 200 góra 400 lat (400 to taka maksymalna liczba) to raczej nie świadczy o jej wiekowości.

Trudno wymienić wynalazki Inków, ponieważ nie do końca zbadaliśmy ich cywilizacje.

To, że nie poznaliśmy jeszcze za dobrze jakiejś kultury nie uprawnia nas do wymyślania fantastycznych hipotez, jeśli nie będziemy się trzymać realiów i dotychczasowych ustaleń i odkryć to równie dobrze możemy przyznać rację Dänikenowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
to też lekka przesada Inkowie trwali 200 góra 400 lat (400 to taka maksymalna liczba) to raczej nie świadczy o jej wiekowości.

Chodziło mi tu raczej o datę powstania tej cywilizacji.

To, że nie poznaliśmy jeszcze za dobrze jakiejś kultury nie uprawnia nas do wymyślania fantastycznych hipotez,

Nie wymyślam fantastycznych hipotez . Inkowie interesowali się wieloma dziedzinami nauki , jak na przykład:medycyna , astronomia i dopiero dalsze odkrywanie tej kultury pozwoli nam stwierdzić czy ma na swoim koncie wynalazki.

Fakt , posunąłem się za daleko. Przepraszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Chodziło mi tu raczej o datę powstania tej cywilizacji.

No właśnie też o tym piszę, kultura Inków powstała około 1300 roku naszej ery (najwcześniej 1100 roku naszej ery) to trochę za mało by nazywać ją wiekową.

Podejrzewam, że miałeś na myśli wszystkich poprzedników Inków i wrzuciłeś ich do jednego garnka pod tytułem Inkowie. W tym przypadku faktycznie można by nazwać tą kulturę wiekową z tym, że to nie była jedna kultura tylko kilka takich, które tworzą „pewną ciągłość”, ponieważ Inkowie czerpali z dorobku swych poprzedników.

„Pewną ciągłość”, ale niestety tylko w cudzysłowu, ponieważ te kultury jednak się od siebie różniły, jeżeli pominiemy te różnice to równie dobrze moglibyśmy powiedzieć, że kultura polska ma już 4000 lat, bo doliczymy do tego Rzym i Grecję w końcu czerpiemy z tych kultur pełnymi garściami.

Nie wymyślam fantastycznych hipotez .

Nikt nie twierdzi, że wymyślasz, ale jesteś tego bardzo bliski. :roll:

Fakt , posunąłem się za daleko. Przepraszam.

Fakt, ale przepraszać nie musisz. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale "zadziora" z Ciebie Capricornus ;)

Wynalazki Inków:

1. Pismo węzełkowe, kipu.

2. Niespotykana gdzie indziej struktura społeczna.

3. Technika budowlana, metoda doskonałego cięcia i dopasowania kamieni.

4. System opieki społecznej nad starcami i upośledzonymi.

5. System irygacyjny.

6. Budowa mostów wiszących.

7. System mita - regulacji siły roboczej.

8. Budowa dróg utwardzonych.

9. System szkolnictwa i wychowania młodzieży.

10. Żeglarstwo i nawigacja.

11. Abakaus i rachunki.

12. System zmianowy uprawy pól.

13. Kowalstwo, tkactwo, farbiarstwo, ciesiółka, złotnictwo, metalurgia, kopalnictwo, itd.

14. System prawny.

Należy pamiętać, że społeczeństwo inkaskie rozwijało się w izolacji i trudnych warunkach geograficznych, a jednak stworzyło unikatowe rozwiązania społeczne, ekonomiczne, prawne, technologiczne. Niektóre z inkaskich osiągnięć i rozwiązań całkowicie odbiegały od tych, które znamy z historii "naszego" świata, inne były podobne, jeszcze inne u nas były zapomniane od starożytności bądź dopiero się pojawiały. Np. społeczny system opieki był pewnym novum. Któż w Europie martwił się losem kalek czy starców prócz własnej rodziny? U Inków zajmowało się tym państwo.

O pozostałych kulturach indiańskich nie mam bladego pojęcia, więc się nie wypowiem. W zeszłym roku zaciekawiła mnie historia państwa Inków, stąd sobie poczytałem. Jednakże bardziej skomplikowanego systemu społecznego jak inkaski to jeszcze w życiu nie widziałem...

Cywilizacja Inków absolutnie nie była prymitywna, była po prostu zupełnie inna, niż ta, którą znano dotychczas.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale "zadziora" z Ciebie Capricornus

Eeeeeee tam.

Myślałem' date=' że Alessandro poda jednak parę.

Wynalazki Inków:

1. Pismo węzełkowe, kipu.

Tu zgoda, ale z pewnym zastrzeżeniem, do dziś nie wiadomo czy to faktycznie było pismo spora część naukowców twierdzi, że był to tylko rodzaj liczydeł, choć temu stwierdzeniu przeczy fakt zapisany w źródłach hiszpańskich mianowicie w czasie przesłuchań „mistrzów kipu” na tematy z przeszłości państwa sięgali oni po te sznurki i na podstawie tych węzełków odpowiadali na pytania.

I jeszcze jedno. W państwie Inków, znowu, jak co niektórzy twierdzą istniały jeszcze dwa systemy pisma, ślady jednego zachowały się na tkaninach a drugie to tzw. Pismo fasolkowe.

2. Niespotykana gdzie indziej struktura społeczna.

Struktura społeczna nie była tak niespotykana występuje w sporej części plemion z Południowej Ameryki' date=' Inkowie tylko ją nieco przekształcili i nieco skomplikowali by działała w dużym państwie.

3. Technika budowlana' date=' metoda doskonałego cięcia i dopasowania kamieni. [/quote']

To występuje także w innych rejonach świata poza tym dopasowanie wcale nie było tak doskonałe, z zewnętrznej strony ściany wyglądało to idealnie, ale od środka już nieco gorzej kamienie zachowywały swój naturalny kształt a szczeliny były uzupełniane mniejszymi kamieniami i gliną.

4. System opieki społecznej nad starcami i upośledzonymi.

No tu jest problem' date=' informacje o czymś takim zawarł w swej kronice tylko jeden kronikarz Inka Garcilaso de la Vega, część naukowców jest zdania, że chciał on w swej kronice pokazać jak dobrze było w państwie Inków w przeciwieństwie do hiszpańskiego Peru i trochę naciągnął fakty i wyidealizował przeszłość. Wyszło mu coś na kształt komuny.

5. System irygacyjny.

Ściągnięty od poprzedników, trochę udoskonalony.

6. Budowa mostów wiszących.

Tu osiągnięcie Inków nie będę się czepiał.

8. Budowa dróg utwardzonych.

Takie drogi mieli też Majowie.

9. System szkolnictwa i wychowania młodzieży.

Występuje też u Azteków' date=' może nawetn w wyższe formie.

10. Żeglarstwo i nawigacja.

A tu mnie zaintrygowałeś żeglarstwo i sztuka nawigacji u ludu, który uprawiał właściwie tylko „żeglugę” przybrzeżną na tratwach.

13. ...' date=' tkactwo, farbiarstwo, ciesiółka, złotnictwo, ..., kopalnictwo, itd.[/quote']

To osiągnięcia ich poprzedników i to bardzo dawnych nie można tego przypisać Inkom w żadnym przypadku.

13. Kowalstwo' date=' metalurgia, itd. [/quote']

A tu znowu czuję się mocno zaintrygowany kowalstwo i metalurgia w kulturze żyjącej w początkowej fazie epoki brązu? O ile metalurgia jeszcze ujdzie – brąz, to kowalstwo już nie za bardzo, brąz się odlewa a nie kuje.

Cywilizacja Inków absolutnie nie była prymitywna' date=' była po prostu zupełnie inna, niż ta, którą znano dotychczas.[/quote']

I tu pełna zgoda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko dodam Drogi Capricornusie, że wszystkie fakty zaczerpnąłem z książki mojej ulubionej profesor Rostworowskiej. Żeglarstwo i nawigację opisała przy okazji omówienia kupiectwa, kowalstwo przy rzemieślnikach. Oczywiście, masz rację, że wśród innych kultur prekolumbijskich istniały podobne wynalazki, ja odniosłem się do porównania ze "starym" światem. Masz też absolutną rację, że część wynalazków to kultura preinkaska, zaczerpnięte od np. podbitych plemion. Po prostu tak ładnie mi się wymieniało ;)

Żegluga istotnie przybrzeżna, lecz posługiwano się żaglem i swoistym systemem nawigacji. Kowalstwo faktycznie ograniczało się do wyrobów z brązu, miedzi, złota, srebra. To z pewnością nie była skala jaką znamy z Europy, też masz tu rację, głównie było to kowalstwo artystyczne, związane z rosnącym zapotrzebowaniem na dobra luksusowe.

Trzeba też przyznać, że jak na stosunkowo niedługi okres rozwoju potęgi państwa Inków, ich osiągnięcia były spore. Nie wspomniałem wcześniej o doskonale funkcjonującym systemie administracyjnym państwa Inków. Ciekawa historia...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wszystkie fakty zaczerpnąłem z książki mojej ulubionej profesor Rostworowskiej.

To pewnie jakaś fascynatka i może trochę za mało krytycznie podchodzi do tematu. ;)

Dodam jeszcze, że całkowicie oryginalnym wynalazkiem Inków było nawożenie za pomocą guana i „mączki rybnej”. „Mączka rybna” była w dosyć ciekawej postaci po prostu stosowano całe rybki a nasiona wkładano w oko i całość zagrzebywano w ziemi w ten sposób niewiarygodnie podnoszono plony.

Masz też absolutną rację

Dzięki, wiem. :roll: ;);)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.