Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Błędy jakie popełniono...

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Jakie błędy z dzisiejszego punktu widzenia które popełnili dowódcy wojskowi, oficerowie, rycerze, władcy, duchowni w czasach średniowiecza? Czego można było uniknąć? Jak można inaczej było rozwiązać palące problemy?

Błędem dla mnie była bitwa pod Mantzikert oraz sytuacja administracyjna w Bizancjum. Trzeba było ukrócić biurokrację, zreformować demy... co ja gadam.. zreformować całe państwo. :clap:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Czy to było na pewno błędem? Francuzi chcieli wykorzystać swoją siłę w ciężkiej jeździe, a Anglicy wykorzystali to przeciwko im. Sam nie wiem...

Jestem ciekawy waszego zdania czy rozdrobnienia feudalne które miały miejsce w całej Europie, to wynik błędów czy systemu feudalnego. Bo jeśli tak, to rozbicie dzielnicowe w Polsce i na Rusi nie było błędem, ale czymś "naturalnym" w obecnym systemie społeczno-polityczno-gospodarczym, a to oznacza, że ci którzy uważają decyzję Bolesława Krzywoustego za błędną są w błędzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wielkim błędem było zaniechanie pomocy dla Ziemi Świetej w XIII wieku i spogladanie tylko na Europe i wewnetrzne walki papiestwa z cesarstwem. Należało podjać na wielka skalę wyprawe przeciwko muzułmanom i potwierdzic swoje panowanie na Bliskim Wschodzie!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   
Na pewno takim błędem była szarża Francuzów pod Crecy... istna masakra...

Nawizując do tych słów można powiedizeć "Bitwa pod Azincourt, czyli Crécy po raz wtóry".

(...)Gdy pewni swego Francuzi w spokoju jedli śniadanie i prowadzili swobodne konwersacje na luźne tematy, w obozie angielskim obradowała rada wojenna (...)Gdy zaskoczeni takim zuchwalstwem Francuzi (poruszenie było tak wielkie, że wszyscy zapomnieli o przestrogach konetabla, poruszającego kwestię przesunięcia uderzenia na późniejszą porę ze względu na panujące na polu grzęzawisko) (...)

A więc konnica zaczełą grzęznąć w błocie.

PS. Cytat był ze strony www.konflikty.pla,17941,Sredniowiecze,Bitwa_pod_Azincourt_czyli_Crécy_po_raz_wto

ry.html

Bardzo ciekawa lekturka . ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Błędem dla mnie była bitwa pod Mantzikert oraz sytuacja administracyjna w Bizancjum

Według Runcimana w tym czasie Bizancjum posiadało najlepsza administrację w Europie. A co do bitwy pod Mantzikert to zawiodła zdolność dowódcza Romana Diogenesa, który przed bitwą nie przeprowadził zwiadów i Alp Arslan runął na niego z zaskoczenia, a do tego zdradził go odział Franków, Diogenes był zależny także od Izaaka Komnena. Jeśli można przyczepić to nie do administracji, ale do kwestii militarnej. Konstantyn Dukas rozwiązał część armii i odbiło sie to olbrzymią czkawką na jego następcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Walter   
Jestem ciekawy waszego zdania czy rozdrobnienia feudalne które miały miejsce w całej Europie, to wynik błędów czy systemu feudalnego. Bo jeśli tak, to rozbicie dzielnicowe w Polsce i na Rusi nie było błędem, ale czymś "naturalnym" w obecnym systemie społeczno-polityczno-gospodarczym, a to oznacza, że ci którzy uważają decyzję Bolesława Krzywoustego za błędną są w błędzie.

Często zastanawiam się właśnie na tym naszym rozbiciem dzielnicowym. Czy to rzeczywiście było coś naturalnego w owym czasie? Pewno tak, nie tłumaczy to jednak Krzywoustego w obliczu tego wszystkiego co się później stało.

Ja na przykład dziwię się Krzywoustemu, że zdecydował się na ten krok i wierzył, że wszystko będzie w porządku. Po pierwsze sam miał przykre doświadczenia w tym względzie, kiedy w brutalnej walce o władzę usunął swego brata (przynajmniej go oślepił, nie wiadomo czy go zamordował, ale raczej tak). Po drugie seniorem ustanowił Władysława, który tak naprawdę nie miał nic wspólnego z pozostałymi synami, urodzonymi z innej matki. Toż nawet dziecko musiało wiedzieć, że wezmą się za łby przy pierwszej możliwej okazji, bo nigdy za sobą nie przepadali i Krzywousty musiał o tym wiedzieć.

Typowe rozbicie dzielnicowe wystąpiło jedynie w Polsce i na Rusi. Nie kojarzę innych. Obie te monarchie miały później wiele kłopotów z tego powodu. Wg mnie rozbicie dzielnicowe niezwykle niekorzystnie wpłynęło na Polskę, powodując odpadnięcie od niej Pomorza Zachodniego, Śląska i ziemi lubuskiej. Skierowało ekspansję naszego państwa na wschód i oddaliło poważnie od tzw. modelu zachodniego. Spowodowało wzrost znaczenia możnowładztwa, które z kolei osłabiło władzę królewską.

Zatem dla mnie był to ogromny błąd, bo jak wspomniałem wcześniej, ważne są skutki jakiegoś działania, a nie to czy miało ono charakter naturalny lub że tak wypadało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja na przykład dziwię się Krzywoustemu, że zdecydował się na ten krok i wierzył, że wszystko będzie w porządku.

Ale czy był inny sposób na rozwiązanie sukcesji ? Już od Mieszka I kraj był dzielony na okręgi, w których rezydowali poszczególni synowie. Tylko, że w przypadku ustawy sukcesyjnej Krzywoustego wystąpiły czynniki, które chciały tego rozdrobnienia, przede wszystkim możnowładztwo liczące na zyski.

Typowe rozbicie dzielnicowe wystąpiło jedynie w Polsce i na Rusi. Nie kojarzę innych.

Typowe tak. Ale np w Niemcy to był konglomerat księstw. Francja tez była podzielona na domenę Kapetyngów i posiadłości ich niezależnych wasali ( w tym okresie, w którym panował Krzywousty).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam:D pierwszy post. NP w Niemczech istniały przejawy rozbicia. Ukazały się one podczas kampanii Henryka V na Polskę w 1109 roku- cesarz potencjalnie znacznie przewyższał mozliwości Bolesława ale w rzeczywistości nie był w stanie zebrać dostatecznych sił na kampanie przeciwko najpierw Kolomanowi a potem Bolesławowi. Dziwne jest to że Bolesław widząc sytuację w Niemczech nie wziął pod uwage że rozbicie kraju na dzielnice jest złe i jest źródłem słabości kraju

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Dziwne jest to że Bolesław widząc sytuację w Niemczech nie wziął pod uwage że rozbicie kraju na dzielnice jest złe i jest źródłem słabości kraju

A jakiś dowód na to, że chciał rozbicia?

Co do głównego wątku, od razu skojarzyło mi się z rozpoczynaniem bitew przez Rusinów mając rzekę za plecami. Tak było np. pod Zawichostem w 1205 r. nad Wisłą (wtedy się nie udało) i na Kulikowym Polu nad Niepradwą (wtedy się udało).

Jeśli mówić o naprawdę kardynalnych błędach, to absolutny brak zabezpieczeń na Odrze w 1157 r. Barbarossa bez walki przywrócił zwierzchność lenną nad Polską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeśli mówić o naprawdę kardynalnych błędach, to absolutny brak zabezpieczeń na Odrze w 1157 r. Barbarossa bez walki przywrócił zwierzchność lenną nad Polską.

Tofiku, a była szansa na powstrzymanie najazdu Barbarossy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

raczej musiał się liczyć z tym że dzieląc kraj na dzielnice pozostające w luźnym związku w końcu do tego dojdzie no ale to leży w sferze przypuszczeń. A jak to było w bitwie pod Konstantynowem z kozakami? przewaga liczebna kozaków i mimo tego przegrana. Ale chyba Sienkiewicz troche to wyolbrzymił?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Tofiku, a była szansa na powstrzymanie najazdu Barbarossy ?

Przede wszystkim - nie ma takiej możliwości, by szans nie było ;) Prawda, że wyprawa 1157 była trudniejsza do obrony ze względu na: kaliber wrogiego wodza i liczebność armii. Ale to jeszcze niczego nie zwiastowało. Pamiętajmy, że Henryk II też był niepospolitym wodzem, a miał spore problemy z prowadzeniem wojny w Polsce (inna sprawa, że Bolesław Chrobry również był nieprzeciętnym dowódcą).

Przechodząc do konkretnych spraw należy wspomnieć o dwu kardynalnych błędach Polaków: odpuszczenie obrony Odry, opuszczenie grodu głogowskiego. To pierwsze umożliwiło wkroczenie cesarza do Polski, to drugie - do Wielkopolski. Pierwsze wynikało zapewne z niemrawego dowodzenia, bo sił zapewne starczało (wg Olejnika książęta przyprowadzili oddziały z Wielkopolski i całej Małopolski), drugie z niedbalstwa Bolesława Kędzierzawego, który nie był zainteresowany umacnianiem grodów śląskich. Na całe szczęście, Barbarossa nie miał czasu na utrwalanie polskiej zależności od Niemiec.

raczej musiał się liczyć z tym że dzieląc kraj na dzielnice pozostające w luźnym związku w końcu do tego dojdzie no ale to leży w sferze przypuszczeń.

Władysław Herman pozostawił kraj bez żadnego ważniejszego aktu prawnego, co spowodowało, że jeszcze przed pogrzebem ojca Bolesław i Zbigniew pokłócili się o ojcowiznę. Krzywousty chciał wprowadzić prawny porządek, który miał zapanować nad jego państwem po śmierci. Gdyby nie podzielił kraju, do walk wewnętrznych doszłoby szybciej.

A jak to było w bitwie pod Konstantynowem z kozakami? przewaga liczebna kozaków i mimo tego przegrana. Ale chyba Sienkiewicz troche to wyolbrzymił?

Konstantynów to nie średniowiecze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Argaleb   

A bitwa pod Warną? Nie jestem pewien ale czy szarża Władysława Warneńczyka nie była czasem błędem przez który bitwę wygrali Turcy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.