Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Szpitale i ich pracownicy w Powstaniu Warszawskim

Rekomendowane odpowiedzi

Słów zatem kilka o Woli, obszar ten miał bardzo korzystne zaplecze medyczne: szpital Wolski przy Płockiej - dobrze wyposażony, szpital św. Stanisława. Jako jednostki pomocnicze: szpitale św. Łazarza i szpital Dziecięcy Karola i Marii - ten choć z funkcji był placówką ds. chorób zakaźnych miał ten atut, że posiadał dobrze wyposażony blok operacyjny. Ten ostatni miał być miejscem koncentracji służby zdrowia i miejscem postoju lekarza naczelnego, placówka ta nie mogła być odpowiednio przygotowana do swych funkcji - stąd rola pomocnicza wraz ze szpitalem św. Łazarza.

No i był kompleks szpitalny dla niemieckich żołnierzy (ewakuowanych w lipcu) na Czystem.

Sytuacja, rozwój walk i jej charakter znacząco zmieniły wcześniejsze założenia. Z racji usytuowania walk rola szpitala Wolskiego stanęła pod znakiem zapytania.

A przecież szpital działał jeszcze po kapitulacji powstańców.

W zasadzie Wola po 6 sierpnia pozostała bez większego zaplecza szpitalnego.

Istniały mniej lub bardzie improwizowane punkty opatrunkowe starające się spełniać funkcje szpitalne: główny punkt w szkole św. Kingi rozwinięty przez dr. Zygmunta Kujawskiego "Brom", "szpitalik" dr. Dana - w gmachu Sądów przy ul. Leszno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
W zasadzie Wola po 6 sierpnia pozostała bez większego zaplecza szpitalnego.

I tak i nie. Rannych przewożono do szpitali na terenie Starówki, która sama nie miała jeszcze takich potrzeb jak Wola.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale to nie Wola, ja nie umniejszam poczynionych starań, po prostu w wyniku walk sytuacja wymusiła zmianę planów.

Jak szpital na Starówce mógł nieść pomoc osobie wymagającej natychmiastowej operacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Oczywiście, ale to nie Wola, ja nie umniejszam poczynionych starań, po prostu w wyniku walk sytuacja wymusiła zmianę planów.

A czy ja coś pisałem o tym, że umniejszasz? Wątek przewożenia rannych do św. Jana Bożego nie jest niczym nadzwyczajnym w opisach walk na Woli. Kiedy sytuacja na Woli po 5 sierpnia zaczęła zmierzać do nieuchronnego końca obrony Woli rannych przewożono tam przez Stawki. Ot chociażby Krzysztof Sobieszczański "Kolumb" z OD "A" się tym zajmował. Zwyczajne stwierdzenie faktu :)

A jak szpital na Starówce mógł pomóc osobie wymagającej natychmiastowej operacji... nie mam zielonego pojęcia. Nigdy nie badałem tego aż tak dokładnie i nie sprawdzałem na przykładzie konkretnych osób.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Takie same jakie można znaleźć w: B. Urbanek, Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim 1944 r., Warszawa 1998, s. 70-72, 103-106, 144-147, 189-225, 348-360.

W dużym skrócie:

- Punkt ratowniczo-sanitarny, szpitalik od 2 do 28 sierpnia w PWPW, ul. Sanguszki 1.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, od połowy sierpnia do 30 sierpnia, ul. Franciszkańska 10 (róg Bonifraterskiej).

- Szpital im. św. Jana Bożego, od 1 do 23 sierpnia, ul. Bonifraterska 12.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, od 1 do 13 sierpnia, ul. Pokorna 12.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, w pierwszej połowie sierpnia, ul. Mławska 3.

- Szpitalik, od 9 do 12 sierpnia, Rynek Nowego Miasta 2, Zgromadzenie ss Sakramantek.

- Punkt ratowniczo-sanitarny (AL), Stary Rynek 40, ul. Freta 5, ul. Świętojerska 4/6.

- Punkt ratowniczo-sanitarny baonu "Bończa", kruchta Katedry św. Jana.

- Szpitalik, od początku sierpnia do 2 września, ul. Freta 10.

- Szpitalik (nr 1), tzw. Centralny Powstańczy Szpital Chirurgiczny, od 1 sierpnia do 2 września, ul. Długa 7.

- Szpitalik, ul. Długa 6.

- Miejsce w łóżkami indywidualnymi, ul. Długa 8.

- Szpitalik, ul. Długa 10.

- Szpitalik, od 1 do 20 sierpnia, ul. Przyrynek 4, ul. Długa 13/15.

- Szpitalik, od połowy sierpnia do 2 września , ul. Długa 16.

- Szpitalik, ul. Długa 18.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, szpitalik, od 2 sierpnia do 1 września, ul. Długa 20.

- Szpitalik, od sierpnia do 1 września, ul. Barokowa 6, ul. Długa/Miodowa 23.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, ul. Długa (Arsenał).

- Punkt ratowniczo-sanitarny, ul. Długa 24.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, u. Długa 27.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, Pasaż Simonsa.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, ul. Brzozowa.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, ul. Nowomiejska.

- Szpitalik, ul. Podwale 7.

- Szpitalik, ul. Podwale 14, 16, 18.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, ul. Podwale 19.

- Szpitalik, ul. Podwale 25, "pod Krzywą Latarnią".

- Szpitalik, ul. Podwale 46, "Czarny Łabędź".

- Szpitalik, ul. Podwale 44.

- Szpitalik, ul. Podwale 50.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, od 2 sierpnia do 1 września, ul. Kilińskiego 1/3/5.

- Szpitalik, ul. Miodowa 17.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, ul. Miodowa 24, Ośrodek Zdrowia i Opieki.

- Szpitalik w sierpniu, ul. Daniłowiczowska, więzienie, ul. Miodowa 7, ul.Hipoteczna 3.

- Szpitalik, od początku sierpnia do 30 sierpnia, ul. Franciszkańska 6a - Zakład dla Staruszek ss Rodziny Marii.

- Szpitalik - przytułek, od 1 do 30 sierpnia, ul. Zakroczymska 1, Zakład św. Józefa.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, od 1 do 8 sierpnia, ul. Senatorska 29.

- Szpital Maltański od 1 do 14 sierpnia, ul. Senatorska 40.

- Punkt ratowniczo-sanitarny, Ratusz.

- Ambulatorium, ul. Świętojerska, plac Zamkowy, Rynek Starego Miasta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

a mnie jako przyszłą pielęgniarkę (!) interesuje bardzo kwestia sanitariuszek w PW.

Odkryłam że na stronie Wirtualnego Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego jest taka oto lista: http://www.wmpp.org.pl/pl/pielegniarki-na-frontach/ii-wojna-%C5%9Bwiatowa/92-ii-wojna-%C5%9Bwiatowa/406.html

i ogólnie o losach sanitariuszek: http://www.wmpp.org.pl/pl/pielegniarki-na-frontach/ii-wojna-%C5%9Bwiatowa.html <-- tu zdjęcia zasługuja na szczególną uwagę.

widiowy7 coś mi świta że mogła być o tym mowa w którymś tomie z "Wiernej rzeki harcerstwa" pani Barbary Wachowicz ale nie potwierdzę bo dawno nie wracałam do tej zacnej lektury, a czasu na czytanie brak :/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
a mnie jako przyszłą pielęgniarkę (!) interesuje bardzo kwestia sanitariuszek w PW.

W takim wypadku szczerze polecam książkę B. Urbanek :) Nazwisk i zdjęć znajdziesz tam całą masę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.