Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Szumo   

adam1234, super kadr, mi się bardzo podoba. Tylko w Twoich pracach, denerwują mnie te cyferki z datą. :D No i zdjęcie jest trochę przepalone. Za długi czas naświetlania/za mała przesłona i powstaje taki efekt. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

adam1234, boli mnie to, że te zdjęcia w małej rozdzielczości są. :D To zdjęcie z kłosami jest świetne. Pomarudzę trochę, mówiąc że kłos nad słońcem powinien być wg mnie wyostrzony, ale zdjęcie ogólnie mi się bardzo podoba. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bejdak   

Wstyd mi, bo założyłem temat, a nic nie dodaje. Problem jednak polega na tym, że robię analogiem i muszę skanować, co jednak duuuużo kosztuje...

Na początek coś z fotografii makro

zdjęcie 1

Zdjęcie zrobione w nieczynnym kamieniołomie w okolicach Goleszowa (Śląsk Cieszyński) podczas badań terenowych Sekcji Stratygrafii Studenckiego Koła Naukowego Geologów AGH dn. 23.05.2008.

Jest to skan ze slajdu Sensia ISO 100, czas naświetlania 1/125 sek. przesłona 8,0 z wykorzystaniem filtra polaryzacyjnego Hoya Super HMC.

zdjęcie 2

Zdjęcie zrobione w Dolinie Kobylańskiej dn. 30.05.2008.

Jest to znowu skan ze slajdu Sensia ISO 100, czas naświetlania 1/250 sek. przesłona 8,0 również z filtrem polaryzacyjnym Hoya Super HMC.

zdjęcie 3

Zdjęcie jak wyżej. Robione ze statywu przy czasie 1/20 sek. i przysłonie przymkniętej do 16 w celu uzyskania jak największej głębi ostrości. Znów wykorzystany polar HMC.

Przepraszam za marną jakość skanów i zapraszam do komentowania.

EDIT:

Musiałem poprawić linki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bejdak   

adam1234 koniecznie wyłącz nanoszenie daty! A druga sprawa, to przy zdjęciu stawu skadrowałbym inaczej tak, żeby nie uchwycić domu w górnej części, ale to można zrobić i po fakcie np. w PS-ie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
przy zdjęciu stawu skadrowałbym inaczej tak, żeby nie uchwycić domu w górnej części,

A poza tym jakoś dziwnie „krzywo” mi to wszystko wygląda.

Zdjęcie zrobione w nieczynnym kamieniołomie

Zdjęcie pierwsze fajne, ale jak dla mnie jest tu za dużo tła (tej czarnej przestrzeni) proponowałbym zrobić jeszcze większe zbliżenie na sam kwiat, jeśli chcesz pozostawić to w takiej formie to lepiej jednak byłoby skadrować go pionowo.

I jeszcze jedno, tylne płatki są nieostre może trzeba było użyć lampy błyskowej, choć to akurat jest uwaga na marginesie, bo ten efekt jest ciekawy (choć równocześnie bardzo oklepany), ale może ostry środek kwiatu sprawiłby, że efekt byłby jeszcze lepszy.

Zdjęcie zrobione w Dolinie Kobylańskiej
Zdjęcie jak wyżej.

Zdjęcie drugie i trzecie może to wina skanera, ale są trochę nieostre poza tym niewiele mam do zarzucenia dwójce ja bym wyciął skałkę z prawej dolnej części zdjęcia, w trójce strasznie razi mnie ta prosta jak w mordę strzelił droga (dalszy zakręt jest mało widoczny), która dzieli zdjęcie na dwie nierówne części, moim skromnym zdaniem należałoby inaczej skadrować, zrobić mniej by dolna krawędź zaczynała się tuż przed tym zakrętem (jak je sobie powiększysz i maksymalnie wjedziesz w górę będziesz wiedział, o co mi chodzi).

Mam jeszcze dwie możliwości do tej fotografii: zrobić je z niższej perspektywy wtedy ta ścieżka znacznie by się skróciła lub zejść z niej w bok by na zdjęciu szła pod kątem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A Ja nic nie poradzę na to że było samo południe

Nie obraź się, ale w południe zdjęć się nie robi...Jeśli oczywiście nie trzeba...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Mnie się podoba w tym zdjęciu adama odbicie nieba w jeziorze, to wyszło pięknie.

A bejdaka zdjęciem zachwycam się tym, gdzie jest kwiat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Nie obraź się, ale w południe zdjęć się nie robi...Jeśli oczywiście nie trzeba...

Akurat wtedy było trzeba bo to jest kilkanaście kilometrów od mojego stałego miejsca zamieszkania i przez to musiałem to robić w południe :D

Zgodnie z sugestiami mój stawik został skadrowany :Dhttp://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d599c6cf10fffd72.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bejdak   
przy zdjęciu stawu skadrowałbym inaczej tak, żeby nie uchwycić domu w górnej części,

A poza tym jakoś dziwnie „krzywo” mi to wszystko wygląda.

Zdjęcie zrobione w nieczynnym kamieniołomie

Zdjęcie pierwsze fajne, ale jak dla mnie jest tu za dużo tła (tej czarnej przestrzeni) proponowałbym zrobić jeszcze większe zbliżenie na sam kwiat, jeśli chcesz pozostawić to w takiej formie to lepiej jednak byłoby skadrować go pionowo.

I jeszcze jedno, tylne płatki są nieostre może trzeba było użyć lampy błyskowej, choć to akurat jest uwaga na marginesie, bo ten efekt jest ciekawy (choć równocześnie bardzo oklepany), ale może ostry środek kwiatu sprawiłby, że efekt byłby jeszcze lepszy.

Zdjęcie zrobione w Dolinie Kobylańskiej
Zdjęcie jak wyżej.

Zdjęcie drugie i trzecie może to wina skanera, ale są trochę nieostre poza tym niewiele mam do zarzucenia dwójce ja bym wyciął skałkę z prawej dolnej części zdjęcia, w trójce strasznie razi mnie ta prosta jak w mordę strzelił droga (dalszy zakręt jest mało widoczny), która dzieli zdjęcie na dwie nierówne części, moim skromnym zdaniem należałoby inaczej skadrować, zrobić mniej by dolna krawędź zaczynała się tuż przed tym zakrętem (jak je sobie powiększysz i maksymalnie wjedziesz w górę będziesz wiedział, o co mi chodzi).

Mam jeszcze dwie możliwości do tej fotografii: zrobić je z niższej perspektywy wtedy ta ścieżka znacznie by się skróciła lub zejść z niej w bok by na zdjęciu szła pod kątem.

Do zdjęcia pierwszego - rzeczywiście zdjęcie nie jest najlepsze. Jest dobre tylko pod warunkiem, że zna się sytuację w której było robione. Wspomniana przez Ciebie duża ilość tła jest celowa - ma pokazać, że w nieczynnym wyrobisku, w którym dominują skały wyrósł jeden jedyny kwiat, a okoliczny flisz wapienny jakby go przytłacza. A co do kadru, to fakt. Mógłby być pionowy.

Dla porównania zamieszczam zdjęcie z innej części tego samego kamieniołomu autorstwa mojego kolegi o takiej samej tematyce.

zdjęcie

W zdjęciach drugim i trzecim ostrość była w porządku, tylko po skanowaniu wyszło ziarno kliszy, lub inne szumy. tego niestety uniknąć przy tej rozdzielczości się nie dało.

W zdjęciu drugim rzeczywiście nie pasuje fragment skały po prawej. Tłumaczy to fakt, ze robiłem z szerokiego kąta a widok w wizjerze nie pokrywa się z tym, co rejestruje klatka (pokrycie klatki w F80 wynosi jakieś 92%). Nie kadrowałem jednak zdjęć w PS-ie, tylko wrzuciłem takie, jakie wyszły spod skanera.

Zdjęcie trzecie - znów celowy zabieg - ścieżka ma naprowadzać wzrok oglądającego na skałę (linia wiodąca, zasada trójpodziału). Przyznaję, że nie wyszło najlepiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
okoliczny flisz wapienny jakby go przytłacza.

Tylko tego wcale nie widać, bo tło jest całkowicie rozmyte i może tam być wszystko od skały po szmatę. Zdjęcie kolegi jest lepsze tylko miałbym do niego inną ideologię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Capricornus, a może Ty się pochwalisz jakimś zdjęciem?

To zdjęcie powinno spodobać się Tofikowi :D Niby klasyczny pomnik, a jednak coś innego... Zygmunt III Waza w chmurach...

Oto on: http://img528.imageshack.us/my.php?image=p7261626zi9.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.