Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleon u bram Wiednia

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   
ale kto? w generalicji austriackiej nie było ducha walki, poza tym stopień zaangażowania oficerów w większości w armii austriackiej wtedy był nikły.

Chodzi mi o Francję- o politykę. Nie mógł moim zdaniem ujawniać podczas I kampanii swoich zamierzeń i dążeń. Nie był posłuszny Dyrektoriatowi, ale pewne granice musiał zachować. Gdyby zgarnął całą pulę od razu, po powrocie do kraju mogłoby być różnie. I tak go wysłali do Egiptu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie był posłuszny Dyrektoriatowi, ale pewne granice musiał zachować. Gdyby zgarnął całą pulę od razu, po powrocie do kraju mogłoby być różnie.

Mając uwielbienie ludu i Armii poprostu obalilby rząd i zostałby dyktatorem, lub stworzyłby fikcję prawną ; jakis konsulat :lol-sweat:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Mając uwielbienie ludu i Armii poprostu obalilby rząd i zostałby dyktatorem, lub stworzyłby fikcję prawną ; jakis konsulat :lol-sweat:

Wtedy to chyba nie dojrzał jeszcze do przejęcia władzy, wszystko w swoim czasie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Wtedy to chyba nie dojrzał jeszcze do przejęcia władzy, wszystko w swoim czasie.

Dojrzał, myślał o władzy, ale potrzebował doświadczenia i zaplecza politycznego...Po tak odważnych posunięciach mogłoby być odcięte szybciej. I tak chcieli uniemożliwić mu dalszą karierę wysyłając go do Egiptu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, to jest dokładnie to co chciałem powiedzieć; Wydarzenia naddynajskie bylyby katalizatorem przemian politycznych we Francji.

Napoleon szybko utraciłby potrzebę posiadania rozbudowanego zaplecza byłby wystarczająco potężny aby skupić władzę

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Właśnie, to jest dokładnie to co chciałem powiedzieć; Wydarzenia naddynajskie bylyby katalizatorem przemian politycznych we Francji.

Ale pewne cele osiągnięto bez ruszania na Wiedeń!

Napoleon szybko utraciłby potrzebę posiadania rozbudowanego zaplecza byłby wystarczająco potężny aby skupić władzę

I tak stosunkowo szybko ją utracił...Był potężny bez ruszania na naddunajską stolicę.

Tylko tak sobie myślę- gdyby wkroczył do Wiednia pewne korzyści mogłyby być- nie byłoby problemów z Austrią- podporządkowałby sobie ją tak jak Włochy- choć kto wie czy by się to udało...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Właśnie, to jest dokładnie to co chciałem powiedzieć; Wydarzenia naddynajskie bylyby katalizatorem przemian politycznych we Francji.

Napoleon szybko utraciłby potrzebę posiadania rozbudowanego zaplecza byłby wystarczająco potężny aby skupić władzę

Ale nie był wtedy jeszcze tak wielbiony za czyny jak po Egipcie , a zagniewanie ludzi na Dyrektoriat zbyt mały. Myślę ,że taka władza szybko by się skończyła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Ale nie był wtedy jeszcze tak wielbiony za czyny jak po Egipcie

Możesz to rozwinąć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tylko tak sobie myślę- gdyby wkroczył do Wiednia pewne korzyści mogłyby być- nie byłoby problemów z Austrią- podporządkowałby sobie ją tak jak Włochy- choć kto wie czy by się to udało...

Przypuszczam że Wenecja italska Stałaby sie prowincją Francji , tak aby szachować Rep Cisalpińską, z Dalmacji i uwolnionej Slawonii i Krainy zrobiłby Republikę Illiryjską, alpejskie kraje Habsburgów stałyby sie Królestwem Austrii. nie wiem tylko co ze Słowacją?

Węgry musiałyby stać sie niezależne i zadowolone inaczej reakcja szlachecka (która mogłyby powstać w obronie zagwarantowanych przez Marię Teresę przywilejów)

w tym kraju sprzymierzyłaby sie z dworem wiedeńskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
tym kraju sprzymierzyłaby sie z dworem wiedeńskim.

Może nawet od razu byliby z Habsburgami by przepchnąć swoje korzyści po zwycięstwie, ale szanse na wygraną były marne.

Możesz to rozwinąć?

Chodzi o brak jeszcze wtedy tak rozwiniętej niechęci do Dyrektoriatu , szukania okazji i wyczekiwania zmian. Bonaparte już był po Egipcie znany jako wielki tryumfator , bo wszystko wiedziano z gazet , a wieści z Włoch przez Dyrektoriat były oszukiwane , zasługi Napa celowo zmieniane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Węgry musiałyby stać sie niezależne i zadowolone inaczej reakcja szlachecka (która mogłyby powstać w obronie zagwarantowanych przez Marię Teresę przywilejów)

w tym kraju sprzymierzyłaby sie z dworem wiedeńskim.

Może nawet od razu byliby z Habsburgami by przepchnąć swoje korzyści po zwycięstwie, ale szanse na wygraną były marne.

A co działoby się na Slowacji i w Galicji? Jaka w tym byłaby rola Francji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Chodzi o brak jeszcze wtedy tak rozwiniętej niechęci do Dyrektoriatu , szukania okazji i wyczekiwania zmian. Bonaparte już był po Egipcie znany jako wielki tryumfator , bo wszystko wiedziano z gazet , a wieści z Włoch przez Dyrektoriat były oszukiwane , zasługi Napa celowo zmieniane.

Tak, aczkolwiek Napoleon też nieźle manipulował jeśli chodzi o Egipt- możliwe, że moja pamięć się myli, ale Bonaparte o pewnych porażkach nie donosił...Mogę się mylić- konieczna jest weryfikacja tej informacji. Może ktoś się podejmie tego zadania? ;)

A tak w ogóle- ludzi olśnił sam fakt walki w orientalnym kraju, podbojów poza kontynentem europejskim...

Wracając do tematu dyskusji- bałagan w Europie porewolucyjnej był spory. Może to i lepiej, że się Napoleon na Wiedeń nie rzucił...I kampania włoska przyniosła mu doświadczenia militarne, jak i polityczne. Wiele mu dała, jednak jeszcze wiele pracy było przed nim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A Ja uważam brak najazdu na Austrię za karygodne niedopatrzenie. gdyby kraje Habsburskie się rozpadły to wiele narodów miałoby lepsze warunki funkcjonowania i w gospodarce i w kulturze. Francja pozbyłaby się knującego za plecami wroga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Uważasz, że w 1797, to o czym mówisz byłoby możliwe?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.