Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Wybór hymnu narodowego

Która z pieśni powinna zostać polskim hymnem narodowym?  

68 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • "Chorał (Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej", słowa: Kornel Ujejski, muzyka: Józef Nikorowicz
      0
    • "Boże, coś Polskę", słowa: Alojzy Feliński, muzyka: J. Kaszewski
      2
    • "Warszawianka", słowa: Delavigne w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza, muzyka: Karol Kurpiński
      3
    • "Rota", słowa: Maria Konopnicka, muzyka Feliks Nowowiejski
      13
    • "Marsz pierwszej Brygady", słowa: Tadeusz Biernacki i Andrzej Hałaciński
      0
    • "Mazurek Dąbrowskiego", słowa: Józef Wybicki, muzyka: autor nieznzny
      23


Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Rok 1921, ogłoszono konkurs na wybór polskiego hymnu narodowego("Przegląd Warszawski"), prasie i na salonach trwały gorące dyskusje nad kandydatkami do hymnu jak i sposobem wyboru. Na którą z pieśni byś głosował?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Świetny, temat. Jednakże nic nie pobije Mazurka. Nawet Stalin nie pozwolił go zmienić, melodię ma strasznie żywą i tyrtejską. Mi się podoba najbardziej z tych. Bodajże Serbia ma bardzo podobny hymn melodycznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

Zagłosowałbym na "Rotę" M. Konopnickiej, wydaje mi się taka bardziej patriotyczna jak i klimatyczna.

Bodajże Serbia ma bardzo podobny hymn melodycznie.

Mazurek był pierwowzorem pieśni napisanej przez Samuela Tomaśika (z niemal identyczną melodią), która stała się hymnem wszechsłowiańskim, przyjętym później jako oficjalny hymn Republiki Jugosławii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

Gdzieś czytałem, że któryś okupant, czy to zaborca, kazał zmienić "Niemca" na " Krzyżaka"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Z wymienionych pieśni, chyba nie znam, "Chorału -Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej", może znajdę w sieci, chyba, że ktoś ma już link, by posłuchać "Chorału".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No cóż Mazurka zawsze traktowałem jako hymn i raczej nigdy nie zastanawiałem się nad inną ewentualnością. Nie wyobrażam sobie innego hymnu. Dlatego w ankiecie wybrałem właśnie jego.

Natomiast gdybym miał wybierać spośród tych pieśni, ale prócz Mazurka, wybrałbym Rotę.

BTW Gratuluję pomysłu na temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramcel   

Ja bym wybrał Rotę. Po prostu bardziej mi się podoba niż Mazurek. Zastanawiałem sie jeszcze na Warszawianką, ale żeby Francuz był autorem polskiego hymnu, to nie..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Ja oddaję głos na "Rotę", mimo, że nie które, fragmenty są w dzisiejszych czasach nie na miejscu, jednak melodię ma najładniejszą z wszystkich prezentowanych kandydatek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Piękny temat Pancerny :!:

A ja się trochę waham, I Brygada czy Mazurek (bo Rota nie) ale jednak Mazurek jest bardziej 'uniwersalny' i poza tym jest po prostu piękny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   

Również postawiłbym na Mazurka Dąbrowskiego. Tak jak napisał Gnome – „po prostu piękny”.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mazurek Dąbrowskiego - chciałbym przy tym wspomnieć, że obchodząc w Krośniewicach rocznicę zdobycia Monte Cassino i śmierci gen.Andersa niewielu osób potrafiło (lub chciało) go śpiewać! Skandal, ale to offtop....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Śpiewanie nie będzie Niemiec pluł nam w twarz dzisiaj mogłoby jednak nie przejść z powodów oczywistych.

Mazurek, choć nie w wersji dzisiejszej, też miał takowe akcenty: "Niemiec, Moskal nie osiędzie, gdy jąwszy pałasza, hasłem wszystkich zgoda będzie i Ojczyzna nasza", więc pewnie zostałoby to, tak jak w Mazurku pominięte.

Wracając do tematu, to waham się pomiędzy Mazurkiem, a Rotą.

Natomiast autor tematu nie zaznaczył wszystkich pieśni kandydujących do miana hymnu narodowego. Zapomniałeś Pancerny o "Gaude Mater Poloniae" i "Bogurodzicy", a także o pieśni, która również (choć dużo słabiej) była podnoszona do tego miana, mianowicie (chyba moja "ulubiona") - "Marsz strzelców z 1863", znany bardziej jako "Hej strzelcy wraz"...

Pozdrawiam :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Zapomniałeś Pancerny o "Gaude Mater Poloniae" i "Bogurodzicy",

Nie zapomniałem, miałem dołożyć "Bogurodzicę", ale chciałem by głosowanie odbyło się nad tymi kandydatkami, które były brane pod uwagę w 1921 roku i potem rozpatrywane sejmie w 1926 roku(może Gnome, więcej wie o zatwierdzeniu hymnu przez ten sejm).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.