Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Wybór hymnu narodowego

Która z pieśni powinna zostać polskim hymnem narodowym?  

68 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • "Chorał (Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej", słowa: Kornel Ujejski, muzyka: Józef Nikorowicz
      0
    • "Boże, coś Polskę", słowa: Alojzy Feliński, muzyka: J. Kaszewski
      2
    • "Warszawianka", słowa: Delavigne w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza, muzyka: Karol Kurpiński
      3
    • "Rota", słowa: Maria Konopnicka, muzyka Feliks Nowowiejski
      13
    • "Marsz pierwszej Brygady", słowa: Tadeusz Biernacki i Andrzej Hałaciński
      0
    • "Mazurek Dąbrowskiego", słowa: Józef Wybicki, muzyka: autor nieznzny
      23


Rekomendowane odpowiedzi

Można by pominąć masz rację piterzx, ale Mazurek po pierwsze ma lepszą melodię moim zdaniem taką żywą, a rota pompatyczną i do tego Mazurek jest moim zdaniem światopoglądowe bardziej neutralny niż Rota. Rotę stawiam na drugim miejscu, bo Mazurka nikt nie przeskoczy, chyba wszystkim się podoba nasz hymn.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
do tego Mazurek jest moim zdaniem światopoglądowe bardziej neutralny niż Rota.

I dlatego Mazurek został hymnem narodowym. Wybierają hymn polski w '21 roku, wszystkie pieśni miały w miarę równe szanse, wybierając hymn teraz, a wyssawszy z mlekiem matki, zakodowaną w podświadomości wiadomość, że Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem, trudno podjąć obiektywną decyzję. Mazurek jest z nami od kołyski, przy uroczystościach, zwycięstwach, porażkach. No i z racji "starszego wieku" nad "Rotą"

Ja oddając głos "Rotę", starałem odciąć wszystko to co się działo po 1921 roku, co było niezmiernie trudno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Według mnie zdecydowanie Rota. U mnie na przykład budzi większe emocje niż Mazurek Dąbrowskiego. Chociaż zawieszanie polskiej flagi przy Mazurku Dąbrowskiegoteż wyciska łzy z oczu :( Mimo wszystko wolę Rotę, hymn mojej szkoły :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy to szkoła publiczna? Jeśli tak to powinien być w sumie światopoglądowo neutralny ; ) Rota jest ok, ale wolę Mazurka, to zależy jednak od gustu, a każdy może mieć inny. Ciekawe, że nikt nie zaznaczył innego wyboru w ankiecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
czy to szkoła publiczna

Tak to szkoła publiczna :( Raczej nie śpiewamy: "nie będzie Krzyżak pluł nam w twarz". Dwie pierwsze zwrotki tylko na apelach są, szkoda, bo to piękny utwór :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Raczej nie śpiewamy: "nie będzie Krzyżak pluł nam w twarz".

Śpiewanie o pluciu przez Krzyżaka nie musi oznaczać plucia przez Niemca. Krzyżakami byli również ludzie pochodzenia czeskiego, czy nawet polskiego. Zawsze się można wytłumaczyć :(

Wybieram "Rotę". "Mazurek" przypomina "My, pierwsza brygada", jako, że jest pieśnią wojskową, a państwo to nie wojsko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Również wybrałbym Rotę, gdyż podobnie jak Tofikowi "Mazurek" przypomina mi pieśń wojskową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Rota traktuje tylko o zaborze niemieckim, o rosyjskim nie ma tam ani słowa. Stawiam na ''Mazurek''.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Rota traktuje tylko o zaborze niemieckim, o rosyjskim nie ma tam ani słowa. Stawiam na ''Mazurek''.

A w "Mazurku" jest słowo o zaborze... szwedzkim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Serce się skłania ku dwóm opcjom. Wszyscy głosowali właśnie na te dwie.

Ja stawiam na Mazurka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Pozwolę sobie zamieścić pierwotny tekst Mazurka, który nie był taki "czysty politycznie".

Jeszcze Polska nie umarła,

kiedy my żyjemy.

Co nam obca moc wydarła,

szablą odbijemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski

do Polski z ziemi włoski

za Twoim przewodem

złączem się z narodem.

Jak Czarnecki do Poznania

wracał się przez morze

dla ojczyzny ratowania

po szwedzkim rozbiorze.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę

będziem Polakami

dał nam przykład Bonaparte

jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Niemiec, Moskal nie osiędzie,

gdy jąwszy pałasza,

hasłem wszystkich zgoda będzie

i ojczyzna nasza.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi

mówi zapłakany:

"słuchaj jeno, pono nasi

biją w tarabany."

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Na to wszystkich jedne głosy:

"Dosyć tej niewoli

mamy Racławickie Kosy,

Kościuszkę, Bóg pozwoli."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hymn, ma być wojskowy. Nasz opowiada o naszej historii, bez światopoglądu ideowego, ma najpiękniejszą linię melodyczną ze wszystkich znanych mi hymnów. Jest żywy i tyrtejski, zagrzewający do walki, Rota to pieśń wg mnie mocno religijna i mocno konfliktogenna to nie przystoi hymnowi Polski. Jakby to było jakby np. ateista miał śpiewać Taki mi Tak nam dopomóż Bóg! i będziemy bronić Ducha.

A i wg mnie znacznie lepiej brzmi Mazurek w wykonaniu kibiców niż brzmieć by miała Rota.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A i wg mnie znacznie lepiej brzmi Mazurek w wykonaniu kibiców niż brzmieć by miała Rota.

I to jest najważniejszy wyznacznik?

Jakby to było jakby np. ateista miał śpiewać Taki mi Tak nam dopomóż Bóg! i będziemy bronić Ducha.

Zawsze można zmienić pierwotny tekst.

Hymn, ma być wojskowy.

To co powiesz np. o litewskim hymnie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko w „Mazurku Dąbrowskiego” jest genialna i ponadczasowa myśl, z którą nie mogą się równać pozostałe pieśni: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy My żyjemy”.

Dopóki My trwamy pomimo wszelkich przeciwności losu nadal jest Polska i chyba dzięki temu właśnie zdaniu to ta pieśń stała się naszym hymnem.

będziemy bronić Ducha.

Ale tu nie chodzi raczej o Ducha Świętego a o ducha Polaków.

ateista miał śpiewać Taki mi Tak nam dopomóż Bóg

A Anglicy śpiewają „Boże chroń królową” i jakoś im to nie przeszkadza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A Anglicy śpiewają „Boże chroń królową” i jakoś im to nie przeszkadza.

Dlatego, że Król w Anglii jest głową Kościoła Angilkańskiego, nie może być innego wyznania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.