Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Kto był najlepszym władcą elekcyjnym?

Najlepszy władca elekcyjny to:  

96 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Henryk III Walezy
      0
    • Stefan Batory
      26
    • Zygmunt III Waza
      3
    • Władysław IV Waza
      6
    • Jan II Kazimierz
      0
    • Michał Korybut Wiśniowiecki
      0
    • Jan III Sobieski
      11
    • August II Mocny
      0
    • Stanisław Leszczyński
      0
    • August III
      0
    • Stanisław August Poniatowski
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Dla wszytskich fanów Batorego zauważcie, że przehadlował uprawnienia królów w sądownictwie w zamian za uchwalenie podatków na wojne z Moskwą :roll: dla mnie Stanisłwa August Poniatowski chociaz nie ustrzegał sie błędów niezwykle swiatly umysł kila pomysłow mial naprawde świetnych :wink:

Dla mnie to Stanisłąw Poniatowski to Polskę przechandlował i może śmiało kandydować do najgorszego króla. Ale to już jest inny temat i tam zapraszam do kontynujacji dyskusji. Ja głosowałem za Batorym, przede wszystkim za to jakim był wodzem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
handitto   

Nie tylko walki w sie liczą ponadto nie poronwuj sytuacji Batorego i Poniatowksiego. Dlaczego nie chcesz zauwważyc wielu osiagniec Polski za panowania Stanisława Augusta przeciez wpływ na rozbiory to działanie wiele czynników nie tylko z czasów ostatniego króla Batory był tylko wodzem może to za mało żeby byc królem..

//JKM O Poniatowskim: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=214

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Badlik   

Batory nie był tylko wodzem... Zacznijmy od tego, że był on Węgrem czyli umiał rządzić w państwie konstytucyjnym. Wytworzył sobie stronnictwo szlacheckie pod przewodnictwem Zamojskiego i kontynuował politykę Jagiellonów. Zdobył Inflanty, założył Akademie w Wilnie, po śmierci Iwana IV Groźnego snuł plany stworzenia z Moskwą takiej samej unii jaka była pomiędzy Polską i Litwą oraz planował zorganizować wraz z papiestwem wielką wyprawę na Turcję. Wszystko to było realne gdyż szlachta uchwalała na te cele wysokie podatki. Niestety król zmarł... gdyby nie to Polska zapewne raz na zawsze załatwiła by sobie spokój na Wschodzie i Południu co spowodowałoby przesunięcie polityki zaborczej na Zachód. Tak czy inaczej uważam tego króla za najlepszego z czasów Wolnej Elekcji. Stanisław August Poniatowski był zbyt uległy wobec carycy Katarzyny II czego najlepszym dowodem jest to, że gdy wysłała ona do niego groźny list to przystąpił on od razu do Targowicy i zniszczył w ten sposób swoją kilkunastoletnią pracę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dla wszytskich fanów Batorego zauważcie, że przehadlował uprawnienia królów w sądownictwie w zamian za uchwalenie podatków na wojne z Moskwą

Trójpodział władzy to podstawa jakiejkolwiek formy demokracji. Ustanowienie Trybunalów Sądowniczych w Koronie i na Litwie to raczej pozbycie się uciążliwych obowiązków niż ograniczanie swojej władzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Dla wszytskich fanów Batorego zauważcie, że przehadlował uprawnienia królów w sądownictwie w zamian za uchwalenie podatków na wojne z Moskwą :roll: dla mnie Stanisłwa August Poniatowski chociaz nie ustrzegał sie błędów niezwykle swiatly umysł kila pomysłow mial naprawde świetnych :D

Zagłosowalem za naszym "wojennym" królem - S. Batorym. Jego polityka zagraniczna powinna byc wzorcem do naśladowania dla przyszłych władców (chociaż złośliwcy mówią, że RON traktował wyłącznie jako instrument do przyszłej rozprawy z Turcją). Co do króla Stasia, to w świetle najnowszej wiedzy był on ponoć agentem (i kochankiem?) carycy Katarzyny II (przypomnę choćby niechlubne okoliczności towarzyszące jego koronacji). A de facto nie rządził on, tylko rosyjski poseł Repnin.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zdecydowanie Batory. Człowiek bardzo wykształcony, dbał o rozwój naszej kultury, mimo żarliwości religijnej był dość tolerancyjny, wiedział do czego służy armia.

(chociaż złośliwcy mówią, że RON traktował wyłącznie jako instrument do przyszłej rozprawy z Turcją).

Żeby to tylko on jeden wykorzystywał władzę do swoich ukrytych celów :roll: .

Co do króla Stasia, to w świetle najnowszej wiedzy był on ponoć agentem (i kochankiem?)

Kochankiem był a i owszem, co do tego czy był agentem to nie wypowiem się. Na pewno oceniany za surowo, jak na możliwości jakie posiadał. W mojej skromnej opinii, przy sytuacji jaka panowała w Polsce i tak zrobił dużo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
To dlaczego podpisał akt rozbiorowy?

A który? Bo właściwie każdy MUSIAŁ podpisać, bo jak nie to państwa ościenne załatwiły to za pomocą ostrzejszych metod.

Mógł nie abdykować to fakt

Miał rządzić w kraju, którego nie było?

Przede wszytkim dlatego że ustrzegł się dalekosiężnych błędów.

A sprawa z przelaniem praw do Prus na brandenburską linię Hohenzollernów?

obiektywnie rzecz biorąc chyba nawet najlepszym, ale nie zagłosowałem na niego. A na kogo? to chyba jasne.

W4W ma u mnie dużego minusa za to, że nie rozwiązał kwestii kozackiej, choć nawet wśród Kozaków miał duże poparcie.

i to, że prawie przejął Prusy

Nie podjął żadnych działań zmierzających do ich zdobycia, oprócz planów.

udało mu się prawie wprowadzić dziedziczność tronu dla swojej rodziny

Prawie robi wielką różnicę.

1.Stefan Batory za Wielkie Luki , Pskow

Akurat za Psków to powinien zostać zlinczowany.

Stanisław August Poniatowski był zbyt uległy wobec carycy Katarzyny II czego najlepszym dowodem jest to, że gdy wysłała ona do niego groźny list to przystąpił on od razu do Targowicy i zniszczył w ten sposób swoją kilkunastoletnią pracę.

SA Poniatowski nie był uległy wobec carycy, czego najlepszym przykładem jest konstytucja.

Mój ranking niezmienny:

1. Batory-już uzasadnione. Błędy (sprawa ze Zborowskim i może z Hohenzollernami) zaważyły na późniejsze lata, ale i tak najwybitniejszy z elekcyjnych.

2. Sobieski-załatwił groźnego wroga na południu, ale z Wiednia zyskaliśmy tylko Podole i Bracław, na dodatek po śmierci Janka.

3. Poniatowski-za konstytucję i walkę o ratowanie niepodległości. Minus za Targowicę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba Stefan Batory był najlepszy władcą. Odzyskał inflanty pral pokonał Ivana za wschodniej granicy. I chyba wtedy był pierwszym,, królem który zawitał w wschodnich sąsiadów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Od kwietnia bardzo, ale to bardzo zweryfikowałem swoją ocenę.

1. Zygmunt III Waza - za sojusz z Habsburgami, wygraną wojnę z Rosją, zbudowanie sobie autorytetu królewskiego, co z kolei umożliwiło "elekcję w obrębie dynastii" (po nim kandydatami do elekcji byli wyłącznie Wazowie).

2. Stanisław August Poniatowski - za wspieranie kultury, dobranie właściwego momentu do zmian w postaci Konstytucji.

3. Władysław IV Waza - za udane wojny z Rosją, Szwecją i Turcją oraz za "złotą dekadę" (choć trzeba powiedzieć, że w kwestii reform niewykorzystana).

Batory był dobrym wojskowym (choć chciałbym go widzieć w walnej bitwie), ale nie potrafił rządzić, tzn. nie znał się na polityce wewnętrznej i oddał tutaj władzę Zamoyskiemu, a to nie wyszło nam do końca na dobre.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

A ja będę przewrotny i powiem/napiszę Władysław Jagiełło, ostatecznie to też król elekcyjny :razz:

A poważnie i na temat.

1. Zygmunt III Waza - za sojusz z Habsburgami, wygraną wojnę z Rosją, zbudowanie sobie autorytetu królewskiego, co z kolei umożliwiło "elekcję w obrębie dynastii" (po nim kandydatami do elekcji byli wyłącznie Wazowie).

No nie bardzo mogę się z Tobą zgodzić, czy akurat Zygmunt III Waza był najlepszym, królem przez jego osobiste ambicje Polska została wplątana w konflikt ze Szwecją, który wyszedł nam bokiem i to jak.

A co do mojego typu to będzie to chyba, no właśnie kto, każdemu można przypiąć jakąś "łatkę", może Batory, ale przedmówcy napisali jak to z nim było, może Poniatowski, ten jego charakter, może faktycznie Władysław IV Waza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
No nie bardzo mogę się z Tobą zgodzić, czy akurat Zygmunt III Waza był najlepszym, królem przez jego osobiste ambicje Polska została wplątana w konflikt ze Szwecją, który wyszedł nam bokiem i to jak.

Ja to już tłumaczyłem wielokrotnie. Wojna ze Szwedami była w naszym interesie, gdyż i tak i tak doszłoby do niej, bo Szwecja dążyła do opanowania Bałtyku. A, że Zygmunt zachęcał do zbrojeń przeciwko Szwecji to chyba dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Ja to już tłumaczyłem wielokrotnie. Wojna ze Szwedami była w naszym interesie, gdyż i tak i tak doszłoby do niej, bo Szwecja dążyła do opanowania Bałtyku. A, że Zygmunt zachęcał do zbrojeń przeciwko Szwecji to chyba dobrze.

Tak sądzisz, w naszym czy może Zygmunta III a potem reszty Wazów, bo mnie się jednak wydaje, że to drugie, ale to moje zdanie, a poza tym nie liczą się chęci tylko efekty a te są znane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Tak sądzisz, w naszym czy może Zygmunta III a potem reszty Wazów, bo mnie się jednak wydaje, że to drugie, ale to moje zdanie, a poza tym nie liczą się chęci tylko efekty a te są znane.

Na pewno w Wazów interesie, ale w naszym również z powodów, które wymieniłem powyżej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

1. Stefan Batory za kampanię przeciw Rosję i odzyskanie Inflant,reformy wojskowe choć popełniał dosyć duże błędy w polityce wewnętrznej.

2. Zygmunt III Waza za pokonanie Rosji zdobycie ważnej twierdzy Smoleńsk,obronę RON przed nawałnicą turecką. Nie lubiałem go wcześniej,ale nawrócił mnie Tofik :wink:

3. Władysław IV Waza za udane wojny z Rosją,obronę twierdzy Smoleńsk,korzystny pokój ze Szwecją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stanisław Poniatowski szczególnie za przystąpienie do Targowicy i porzucenie swojej konstytucji.oraz bliższe kontakty z wrogą carówną.Potem Stefan Batoty tylko że zapomnieliście dodać Zamoyskiego w nawiasie bo bez tego to raczej sie nie da,no i ten fakt nie zaanekowania Prus :/ Pozostaje zwycięstwo nad Iwanem który przestraszył się Pioruna-Groźny raczej do niego nie pasuje a Potulny.Osobiście bardzo szanuje Sobieskiego ale nie jako króla tylko jako hetmana a tu o królach mowa.Oczywiście nie można zapomnieć mu wiednia tylko wypada odpowiedzieć na pytanie po co RON to było?Bardzo miło z jego strony że ratuje naród niemiecki,odwdzięczy się on nam potem z nawiazką.Moim typem jest Władysław IV,za-całokształt oczywiście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.